+998 71 619 23 33“Yashil” davlat xaridlarini qo'llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi Hukumat qarori (371-son, 18.06.2025-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko'ra, davlat xaridlarini amalga oshirishda "yashil" davlat xaridlari tizimi joriy etiladi hamda "yashil" davlat xaridlari ulushi 2030-yilgacha bosqichma-bosqich 30 foizga yetkaziladi.
2026-yil 1-yanvardan davlat xaridlarini amalga oshirishda ekologik mezonlar eng yaxshi takliflarni tanlash va tenderlardagi xarid qilish hujjatlariga majburiy tartibda kiritiladi.
- ekologik markirovkalash hujjatining har bir turi uchun to'plangan ballarning 5 foizi miqdorida qo'shimcha ball beriladi;
- ishtirokchi taklifining ushbu mezonlarga mos kelmasligi ishtirokchini xarid qilish tartib-taomilidan chetlatish uchun asos bo'lmaydi.
Bundan tashqari, davlat buyurtmachilarining 2026-yil uchun davlat xaridi bilan bog'liq xarajatlarda “yashil” davlat xaridlari ulushini kamida 15 foizga yetkazishi, ushbu ko'rsatkichni har yili kamida 5 foizga oshirib borish bo'yicha choralar ko'rishi belgilandi.

+998 71 619 23 33Принято Постановление Правительства № 371 от 18.06.2025 г. «О мерах по совершенствованию системы поддержки «зеленых» государственных закупок».
Согласно Постановлению, при осуществлении государственных закупок будет внедрена система «зеленых» государственных закупок, а доля «зеленых» государственных закупок будет поэтапно доведена до 30% к 2030 году.
С 1 января 2026 года в закупочную документацию по отбору наилучших предложений будут в обязательном порядке включаться экологические критерии.
- будут присуждаться дополнительные баллы в размере 5% от суммы набранных баллов за каждый вид документа об экологической маркировке;
- несоответствие предложения участника определенным критериям не будет являться основанием для его отстранения от процедуры закупки.
Вместе с этим, установлено, что государственные заказчики должны довести долю «зеленых» государственных закупок до не менее 15% в расходах, связанных с государственными закупками на 2026 год, и принимать меры по ежегодному увеличению этого показателя как минимум на 5%