+998 71 619 23 33“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida hamda o'rmonlarni boshqarish tizimida islohotlarni izchil davom ettirish, yashil hududlarni kengaytirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi Prezident Farmoni (PF-90-son, 30.05.2025-y.) qabul qilindi.
Farmonga ko'ra, daraxt va buta ko'chatlarining ko'karuvchanligi, yashovchanligi, kasallik va zararkunandalarga chidamliligini oshirishning 2026-yil 1-yanvardan boshlab maqsadli ko'rsatkichlari etib quyidagilar belgilandi:
urug'chilik laboratoriyalarida respublika hududlarining iqlim sharoitiga mos o'simlik turlaridan onalik plantatsiyalarini tashkil qilish;
davlat o'rmon xo'jaliklari tomonidan yetkazib berilayotgan ko'chatlar hajmini 2 baravarga oshirish.
2025-yil 1-oktabrdan boshlab “YAshil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirishda jamoatchilik ishtirokini oshirish, “Yashil makon” elektron platformasida ochiqlikni ta'minlash va raqamlashtirishga qaratilgan quyidagi mexanizmlar joriy qilinadi:
aholi tashabbusi bilan daraxt ekilishi mumkin bo'lgan aniq hudud, suv ta'minoti, keyinchalik parvarish qilish imkoniyati va daraxtlarning turlarini ko'rsatish;
o'rmon fondiga kirmaydigan daraxt va butalarning qimmatbaho navlarini qonunga xilof ravishda kesgan yoki yo'q qilgan shaxslar tomonidan kompensasiya sifatida ekilgan daraxt va buta ko'chatlari hisobini yuritish tizimini joriy qilish.
2025-yil 1-noyabrdan boshlab o'rmon fondi yer maydonlari alohida muhofaza etiladi va ularning toifasini o'zgartirish O'zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga muvofiq amalga oshiriladi.

+998 71 619 23 33В целях последовательного продолжения реформ в системе управления лесным хозяйством и расширения зелёных зон был принят Указ Президента «О мерах по последовательному продолжению реформ в рамках Общенационального проекта «Яшил макон» и в системе управления лесами, а также расширению зеленых зон» (№ УП-90 от 30.05.2025 года)
Согласно Указу, начиная с 1 января 2026 года в качестве целевых показателей установлены следующие меры по повышению укоренения, приживаемости, устойчивости к болезням и вредителям саженцев деревьев и кустарников:
создание маточных плантаций из видов растений, соответствующих климатическим условиям регионов республики, в семенных лабораториях;
увеличение в 2 раза объема саженцев, поставляемых государственными лесными хозяйствами.
Внедрить с 1 октября 2025 года следующие механизмы, направленные на повышение участия общественности в реализации Общенационального проекта «Яшил макон», обеспечение открытости на электронной платформе «Яшил макон» и цифровизацию, предусматривающие:
указание конкретной территории, на которой можно высаживать деревья по инициативе населения, водоснабжения, возможности последующего ухода и видов деревьев;
внедрение системы учета деревьев и кустарников, посаженных в качестве компенсации лицами, осуществившими незаконную вырубку либо уничтожение ценных видов деревьев и кустарников, не включенных в государственный лесной фонд.
C 1 ноября 2025 года, земельные участки лесного фонда подлежат особой охране, и изменение их категории осуществляется на основании постановления Президента Республики Узбекистан.