+998 71 619 23 33Qonun yer osti boyliklariga egalik qilish va ularni tasarruf etish, shuningdek yer qa'ridan foydalanish hamda uni muhofaza qilish chog‘ida yuzaga keladigan munosabatlarni tartibga soladi.
Yer qa'ri va yer qa'rida tabiiy yo‘l bilan joylashgan barcha foydali qazilmalar O‘zbekistonning davlat mulki bo‘lib, undan oqilona foydalanish lozim va u davlat tomonidan muhofaza qilinadi. Ushbu mulk huquqi har qanday shaxsning yerga va suvga bo‘lgan biror-bir huquqiga yoki mulkchiligiga qaramay qo‘llaniladi.
Davlat yer qa'rini Qonunda nazarda tutilgan asoslar, shartlar va chegaralarda foydalanishga beradi.
Yer qa'ri uchastkalari oldi-sotdi, hadya, meros qilib qoldirish, omonat, garov predmeti bo‘lishi yoki har qanday boshqacha shaklda o‘zga shaxsga o‘tkazilishi mumkin emas.
Yer qa'ridan foydalanish va uni muhofaza qilish sohasidagi davlat siyosatini amalga oshiruvchi organlar quyidagilardan iborat:

Принят Закон ”О недрах” (ЗРУ №987 от 31.10.2024 года)
Закон регулирует отношения, возникающие при владении и распоряжении богатствами недр, а также пользовании и охране недр.
Недра и все полезные ископаемые, залегающие в недрах естественным путем, являются государственной собственностью Узбекистана, подлежат рациональному использованию и охраняются государством. Это право собственности применяется несмотря на какое-либо право или собственность любого лица на землю и воду.
Государство предоставляет недра в пользование на основаниях, условиях и в пределах, предусмотренных настоящим Законом.
Участки недр не могут быть предметом купли-продажи, дарения, наследования, вклада, залога и не могут отчуждаться в любой иной форме.