"E-Antikorruptsiya" loyihasi ishga tushiriladi
“Davlat boshqaruvi sohasida korruptsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish mexanizmlarini takomillashtirish va ushbu sohada jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi Prezident qarori (PQ–240, 11.05.2022 y.) qabul qilindi.
Qarorga muvofiq, 2022 yil 1 sentyabrdan, quyidagilarni nazarda tutuvchi "E-Antikorruptsiya" loyihasi to’liq ishga tushiriladi:
- davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, davlat unitar korxonalari va muassasalari, davlat ulushi 50 foizdan yuqori tashkilotlarning faoliyatida korruptsiyaviy xavf-xatarlarni majburiy aniqlash va baholash;
- “Korruptsiyaga moyil bo’lgan munosabatlar elektron reestri”ni shakllantirish va yuritish;
- korruptsiyaviy xavf-xatarlarni qonunchilik hujjatlarini takomillashtirish, inson omilini qisqartirish va tegishli tartib-taomillar va funktsiyalarni raqamlashtirish, shaffoflikni ta’minlash, jamoatchilik nazoratini yo’lga qo’yish orqali bartaraf etish.
Loyiha “E-Anticor.uz” elektron platformasida amalga oshiriladi.
Shuningdek, 2023 yil 1 yanvargacha davlat boshqaruvi organlarida quyidagi talablar asosida kadrlar bilan ishlash yo’nalishidagi avtomatlashtirilgan tizim joriy etiladi:
- vakant lavozimlarni e’lon qilishdan tortib, tanlov o’tkazish va ishga qabul qilish natijalari bo’yicha hujjatlarni rasmiylashtirishgacha bo’lgan jarayonlarni to’liq elektron tarzda amalga oshirish;
- tarkibiy tuzilma, shtatlar, lavozimlar va xodimlar to’g’risidagi ma’lumotlarni yagona elektron bazaga jamlagan holda axborotni to’plash va unga ishlov berish;
- kadrlarga oid ish yurituv hujjatlarini elektron raqamli imzo bilan tasdiqlangan holda faqat tizim orqali elektron shaklda qabul qilish va yuritish;

+998 71 619 23 33Принято Постановление Президента «О мерах по совершенствованию механизмов устранения коррупционных рисков в области государственного управления и расширению участия общественности в данной сфере» (ПП №240 от 11.05.2022 года).
В соответствии с Постановлением, с 1 сентября 2022 года будет полностью запущен проект «Е - Антикоррупция», предусматривающий:
- обязательное выявление и оценку коррупционных рисков в деятельности органов государственной власти и управления, в том числе их территориальных подразделений, государственных унитарных предприятий и учреждений, организаций с долей государства более 50 процентов;
- формирование и ведение «Электронного реестра отношений, подверженных коррупции»;
- устранение коррупционных рисков путем совершенствования актов законодательства, сокращения человеческого фактора, цифровизации соответствующих процедур и функций, обеспечения прозрачности, установления общественного контроля.
Проект «E-Anticor.uz» осуществляется на электронной платформе.
Также, до 1 января 2023 года в органах государственного управления будет внедрена автоматизированная система кадровой работы на основе следующих требований:
- полная реализация в электронной форме процессов оформления документов, начиная от объявления вакантных должностей до проведения конкурса и оформления приема на работу по итогам конкурсов;
- осуществление сбора и обработки информации о структурных подразделениях, штатной численности, должностях и работниках путем объединения в единую электронную базу данных;
- прием и ведение в электронной форме документов кадрового делопроизводства, подтвержденных электронной цифровой подписью, исключительно посредством системы;