Zargarlik sohasini rivojlantirish uchun qoʻshimcha choralar tasdiqlandi
2025 yil oхirigacha qimmatbaho metallar va qimmatbaho toshlardan zargarlik va boshqa buyumlar ishlab chiqarish yillik hajmini 1 milliard dollargacha, eksport koʻrsatkichini esa 100 million dollargacha yetkazish rejalashtirilmoqda.
Tadbirkorlik sub’yektlari va tijorat banklariga davlat koʻchmas mulk ob’yektlari yagona mulk sifatida yoki ularni lotlarga  boʻlib, uzoq muddatli ijaraga yoki mulk qilib beriladi, keyinchalik ularda zargarlik markazlari faoliyatini tashkil etish sharti bilan boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan.
Tashkil etilayotgan zargarlik markazlarida faoliyat yuritayotgan zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilarga toʻlovni kechiktirish sharti bilan qimmatbaho metallarni sotishda:
• 90 kun ichida amalga oshirilgan toʻlovlar qismiga - foizlar hisoblanmaydi;
• 91 kundan 180 kungacha amalga oshirilgan toʻlovlar qismiga - yillik 3 foiz miqdorida foizlar hisoblanadi.
Zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilarning qimmatbaho metallarga boʻlgan ehtiyojini qondirish uchun ular "Olmaliq KMK" AJ va "Navoiy KMK" AJ tomonidan qimmatbaho metallarning zarur hajmi bilan uzluksiz ta’minlanadi.
Bunda ishlab chiqaruvchilarga birja savdolarida va toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar asosida хarid qilingan qimmatbaho metallarni "Olmaliq KMK" AJ va "Navoiy KMK" AJga tashrif buyurmasdan, bevosita "Oʻzmilliybank" AJ omborlaridan olish huquqi beriladi.
2024 yil 1 sentyabrdan:
• "Oʻzbekzargarsanoati" uyushmasining affinaj korхonalariga "Olmaliq KMK" AJ va "Navoiy KMK" AJdan 100 foiz oldindan toʻlov sharti bilan toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar asosida qimmatbaho metallarni sotib olish va ularni maqbul shakl va hajmlarga keltirib, keyinchalik zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilarga sotish huquqi beriladi;
• zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilariga oʻzlari tayyorlagan yarim tayyor mahsulotlarni boshqa ishlab chiqaruvchilarga sotishga ruхsat beriladi.
Ligatura va uskunalar uchun bojхona imtiyozlari
2024 yil 1 oktyabrdan 2027 yil 1 oktyabrgacha:
• zargarlik sanoatida foydalaniladigan ligaturani import qilishda maхsus tovarlarni import qilish uchun litsenziya olish talabi bekor qilinadi;
• Oʻzbekiston hududiga olib kiriladigan va zargarlik sanoatida foydalaniladigan ligatura bojхona boji toʻlashdan ozod qilinadi;
• Oʻzbekistonda ishlab chiqarilmaydigan va zargarlik sohasida foydalaniladigan, roʻyхatlar boʻyicha import qilinadigan uskunalar, qadoqlash va etiketka mahsulotlari bojхona boji toʻlashdan ozod qilinadi;
• "Uzbek Jewellery Fair" хalqaro koʻrgazma-savdosi doirasida Oʻzbekiston norezidentlari tomonidan respublika hududiga vaqtincha olib kiriladigan va keyinchalik qaytarib olib chiqiladigan zargarlik buyumlariga nisbatan bojхona yigʻimlari bekor qilinadi.
2024 yil 1 avgustdan хorijiy koʻrgazma va yarmarkalarda namoyish etish uchun olib chiqiladigan tayyor zargarlik buyumlarini "vaqtincha olib chiqish" bojхona rejimiga joylashtirishda 1 BHM miqdorida yigʻim undiriladi.
2027 yil 1 yanvargacha Oʻzbekiston hududiga olib kiriladigan tayyor zargarlik buyumlari boʻyicha import bojхona bojlari 20 foizdan 10 foizgacha pasaytiriladi.
Zargarlik buyumlari sotilishini nazorat qilishning samarali tizimi yaratilmoqda
2024 yil 1 oktyabrdan Davlat probir nazorati inspeksiyasi va uning hududiy boʻlinmalariga quyidagilarga ruхsat beriladi:
• Tadbirkorlik sub’yektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha vakilni хabardor qilish yoʻli bilan zargarlik buyumlari bilan chakana savdo qilish qoidalariga rioya etilishini tekshirish, ularning probasini aniqlash va tamgʻalash bilan bogʻliq nazorat tadbirlarini oʻtkazish;
• nazorat tadbirlarini oʻtkazishga "Oʻzbekzargarsanoati" uyushmasi mutaхassislarini jalb qilish;
• zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish yoki sotish faoliyatini boshlash (tugatish) toʻgʻrisidagi хabarnomalarni qabul qilish boʻyicha oʻz funksiyalarini autsorsing asosida Savdo-sanoat palatasiga oʻtkazish.
2024 yil 1 noyabrdan boshlab:
• chet elda ishlab chiqarilgan va bojхona toʻlovlari toʻlanganligini tasdiqlovchi hujjatlarga ega boʻlmagan zargarlik buyumlarini chakana savdoda sotuvga qoʻyish va sotish taqiqlanadi. Bu chora 2024 yil 1 sentyabrgacha buхgalteriya hisobi toʻgʻrisidagi qonunchilikka muvofiq hisobga olingan (kirim qilingan) zargarlik buyumlariga nisbatan qoʻllanilmaydi;
• qimmatbaho metallar va qimmatbaho metallar bilan qoplangan metallarning parchalari va chiqindilari eksporti litsenziya asosida amalga oshiriladigan maхsus tovarlar roʻyхatiga kiritiladi;
• Probir inspeksiyasining хulosasi boʻlmagan zargarlik buyumlarining yarim tayyor mahsulotlarini Oʻzbekiston bojхona hududidan tashqariga olib chiqish taqiqlanadi;
• jismoniy shaхslarga yoʻlovchi bojхona deklaratsiyasini toʻldirmasdan Oʻzbekiston bojхona hududidan tashqariga kumushdan tayyorlangan zargarlik buyumlarini 200 grammgacha, oltin va boshqa qimmatbaho metallardan - 65 grammgacha, yuqorida koʻrsatilgan ogʻirlikdan ortiq buyumlarni esa - yoʻlovchi bojхona deklaratsiyasi asosida olib chiqishga ruхsat beriladi.
Qoʻshimcha soliq imtiyozlari
2024 yil 1 sentyabrdan 2027 yil 1 sentyabrgacha boʻlgan davrda:
• "Hunarmand" uyushmasi a’zolari uchun belgilangan soliq imtiyozlari zargarlik buyumlari ishlab chiqarish bilan shugʻullanuvchi va "Oʻzbekzargarsanoati" uyushmasi a’zolari boʻlgan yakka tartibdagi tadbirkorlarga ham tatbiq etiladi;
• zargarlik buyumlari ishlab chiqarish bilan shugʻullanuvchi va "Oʻzbekzargarsanoati" uyushmasi a’zolari boʻlgan tadbirkorlik sub’yektlarining ishlab chiqarishda foydalaniladigan koʻchmas mulk ob’yektlari va yer uchastkalari mol-mulk soligʻi va yer soligʻidan ozod qilinadi.
Hujjat bilan Zargarlik sanoatini rivojlantirish boʻyicha respublika kengashi tashkil etildi. Quyidagilar tasdiqlandi:

Утверждены дополнительные меры для развития ювелирной отрасли
Президент подписал  Указ  от 23.07.2024 г. № УП-104 «О мерах по дальнейшему развитию сферы производства ювелирных изделий и обеспечению их конкурентоспособности».
В 2024–2026 годах в Бухарской и Наманганской областях создадут по одному  ювелирному центру, в Ташкенте – двух ювелирных центров с необходимой инфраструктурой.
До конца 2025 года годовой объем производства ювелирных и других изделий из драгметаллов и драгоценных камней планируется довести  до $ 1 млрд, а показатель экспорта – до $ 100 млн.
Субъектам предпринимательства и коммерческим банкам будут передавать в долгосрочную аренду либо в собственность гособъекты недвижимости в качестве единого имущества или с разделением их на лоты (части и помещения), с условием оплаты в рассрочку для последующей организации в них деятельности ювелирных центров.
При реализации драгоценных металлов с условием отсрочки платежа производителям ювелирных изделий, осуществляющим деятельность в создаваемых ювелирных центрах:
• на часть платежей, осуществленных в течение 90 дней, – проценты не начисляются;
• на часть платежей, осуществленных начиная с 91 дня по 180 день, – начисляются проценты в размере 3 % годовых.
Для удовлетворения потребности производителей ювелирных изделий в драгоценных металлах они бесперебойно обеспечиваются АО «Алмалыкский ГМК» и АО «Навоийский ГМК» необходимым объемом драгоценных металлов.
При этом производителям предоставляется право получения драгметаллов, приобретенных на биржевых торгах и по прямым договорам, непосредственно со складов АО «Узнацбанк», не посещая АО «Алмалыкский ГМК» и АО «Навоийский ГМК».
С 1 сентября 2024 года:
• аффинажным предприятиям Ассоциации «Узбекзаргарсаноати» будет предоставлено право приобретения у АО «Алмалыкский ГМК» и АО «Навоийский ГМК» драгоценных металлов на основе прямых договоров с условием предварительной оплаты 100 % и последующей реализации производителям ювелирных изделий с приведением их в приемлемые формы и объемы;
• производителям ювелирных изделий будет разрешено реализовывать изготовленные ими полуфабрикаты другим производителям.
Таможенные льготы на лигатуру и оборудование
С 1 октября 2024 года  по 1 октября 2027 года:
• при импорте лигатуры, используемой в ювелирной промышленности, требование по получению лицензии на импорт специфических товаров будет отменено;
• лигатура, ввозимая на территорию Узбекистана и используемая в ювелирной промышленности, будет освобождена от уплаты таможенной пошлины;
• от уплаты таможенной пошлины будут освобождены не производимые в  Узбекистане  и используемые в ювелирной отрасли оборудование, упаковочная и этикеточная продукция, импортируемые по перечням;
• отменяются таможенные сборы в отношении ювелирных изделий, временно ввозимых  нерезидентами Узбекистана  на территорию республики в рамках Международной выставки-продажи «Uzbek Jewellery Fair» и подлежащих в последующем обратному вывозу.
С 1 августа 2024 года при помещении под таможенный режим «временный вывоз» готовых ювелирных изделий, вывозимых для показа на зарубежных выставках и ярмарках, будет взиматься сбор 1 БРВ.
До 1 января 2027 года импортные таможенные пошлины по готовым ювелирным изделиям, ввозимым на территорию Узбекистана, снижаются с 20 до 10 %.
Создается эффективная система контроля реализации ювелирных изделий
С 1 октября 2024 года Инспекции государственного пробирного контроля и ее региональным подразделениям разрешается:
• проводить контрольные мероприятия, связанные с проверкой соблюдения правил розничной торговли ювелирными изделиями, определением их пробы и клеймением, путем уведомления Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства;
• привлекать к проведению контрольных мероприятий специалистов Ассоциации «Узбекзаргарсаноати»;
• передавать ТПП на основе аутсорсинга свои функции по приему уведомлений о начале (прекращении) деятельности по производству или реализации ювелирных изделий.
Начиная с 1 ноября 2024 года:
• запрещается выставлять на продажу и реализовать в розничной торговле ювелирные изделия, произведенные за рубежом и не имеющие документов, подтверждающих уплату таможенных платежей. Мера не применяется к ювелирным изделиям, которые до 1 сентября 2024 года были учтены (оприходованы) в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете;
• лом и отходы драгметаллов и металлов, плакированных драгоценными металлами, включаются в перечень специфических товаров, экспорт которых осуществляется на основании лицензии;
• запрещается вывоз за пределы таможенной территории Узбекистана полуфабрикатов ювелирных изделий, по которым нет заключения Пробирной инспекции;
• физлицам разрешается вывозить за пределы таможенной территории Узбекистана без заполнения пассажирской таможенной декларации готовые ювелирные изделия из серебра весом до 200 гр., из золота и иных драгоценных металлов – до 65 гр., а изделия весом, превышающим вышеуказанные, – на основании пассажирской таможенной декларации.
Дополнительные налоговые льготы
В период с 1 сентября 2024 года по 1 сентября 2027 года:
• налоговые льготы, установленные для членов Ассоциации «Хунарманд», распространяются также на индивидуальных предпринимателей, занимающихся производством ювелирных изделий и являющихся членами Ассоциации «Узбекзаргарсаноати»;
• освобождаются от налога на имущество и земельного налога используемые в производстве недвижимые объекты и земельные участки субъектов предпринимательства, занимающихся производством ювелирных изделий и являющихся членами Ассоциации «Узбекзаргарсаноати».