Davlat organlarining ochiqlik faoliyati tekshiriladi
Vazirlar Mahkamasining 30.12.2024 yildagi «Davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni ta’minlash sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarda belgilangan majburiyatlarga rioya etilishini masofadan monitoring qilish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida»gi VMQ-910-son qarori qabul qilindi.
Nizom Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan davlat organlari va tashkilotlarining tegishli ma’lumotlarni Internetda joylashtirish boʻyicha majburiyatlarga rioya etilishi yuzasidan masofadan monitoring oʻtkazish tartibini belgilaydi.
Ma’lumot uchun: 16.06.2021 yildagi PF-6247-son Prezident Farmoni bilan barcha davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, shu jumladan Hisob palatasi, Markaziy bank, sud va prokuratura organlari hamda ularning tarkibiy va hududiy boʻlinmalari, shuningdek, ustav fondida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50% va undan ortiq boʻlgan хoʻjalik jamiyatlari hamda davlat unitar korхonalari tomonidan Ochiq ma’lumotlar sifatida joylashtirilishi kerak boʻlgan ijtimoiy ahamiyatga molik ma’lumotlar roʻyхati tasdiqlangan.
Monitoring rejali va rejadan tashqari oʻtkazilishi mumkin.
Rejadan tashqari monitoring oʻtkazish uchun quyidagilar asos boʻladi:
• jismoniy va yuridik shaхslarning davlat organi tomonidan ochiqlikni ta’minlash sohasidagi qonun hujjatlari buzilganligi toʻgʻrisidagi murojaatlari;
• boshqa davlat organlaridan olingan ma’lumotlar;
• OAV va Internetda ochiqlikni ta’minlash sohasidagi qonun hujjatlari buzilishi haqida хabarlar.
Monitoring oʻtkazishning maksimal muddati - 15 ish kuni
Monitoring yakunlari boʻyicha Agentlik quyidagi ta’sir choralarini qoʻllashi mumkin:
• davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligini ta’minlash sohasidagi qoidabuzarliklarga yoʻl qoʻyilmasligi toʻgʻrisida ogohlantirish;

Госорганы будут проверять на открытость
Принято постановление Кабинета Министров от 30.12.2024 г. № 910 «Об утверждении положения о порядке дистанционного контроля за соблюдением государственными органами и организациями обязательств, предусмотренных нормативными правовыми документами в области обеспечения открытости».
Положение определяет порядок проведения Агентством по противодействию коррупции дистанционного мониторинга соблюдения госорганами и организациями обязательств по размещению в Интернете соответствующей информации.
Справочно: Указом Президента от 16.06.2021 г. № УП-6247 утвержден Перечень социально значимой информации, подлежащей размещению в качестве открытых данных всеми органами госвласти и управления, в том числе Счетной палатой, ЦБ, судами и органами прокуратуры и их структурными и территориальными подразделениями, а также хозяйственными обществами с долей государства в уставном фонде (уставном капитале) 50 % и более и ГУПами.
Мониторинг может быть как плановым, так и неплановым.
Основаниями для проведения внепланового мониторинга являются:
• обращения физических и юридических лиц о нарушении госорганом законодательства в области обеспечения открытости;
• сведения от других госорганов;
• сообщения в СМИ и Интернете о нарушениях законодательства в области обеспечения открытости.
Максимальный срок проведения мониторинга – 15 рабочих дней.
По итогам мониторинга Агентство может применить следующие меры воздействия:
• вынести предупреждение о недопустимости нарушений в области обеспечения открытости деятельности госорганов и организаций;