Foydali qazilmalarni qazib chiqarishni nazorat qilish qanday amalga oshiriladi
Vazirlar Mahkamasining 28.02.2025 yildagi «Togʻ-kon va geologiya sanoati vazirligi huzuridagi Togʻ-kon va geologiya sohasini nazorat qilish inspeksiyasi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi 131-son qarori qabul qilindi.
Inspeksiya yer qa’ridan foydalanuvchilar (yuridik va jismoniy shaхslar) tomonidan yer qa’ridan foydalanish va uni muhofaza qilish sohasidagi qonunchilik va normativ hujjatlar talablariga geologik oʻrganish, foydali qazilmalarni (shu jumladan yer osti suvlarini) qazib olish va mineral хom ashyoni qayta ishlash jarayonida rioya qilinishi ustidan nazorat olib boradi.
Inspeksiyaning vazifalaridan biri – yer qa’ridan foydalanishda marksheyderlik oʻlchov ishlarini oʻz vaqtida oʻtkazilishi va qazib olingan (ajratilgan) foydali qazilmalarning ishonchli hisobi yuritilishi ustidan nazorat qilish. Bu nazorat 1984 yilgi Jahon geodezik tizimi (WGS-84) asosida amalga oshiriladi.
Marksheyderlik oʻlchovlari ma’lumotlari boʻyicha amalda qazib olingan (ajratilgan) foydali qazilmalar hajmi toʻgʻrisidagi hisobotlar yer qa’ridan foydalanuvchilar tomonidan quyidagi talablarga rioya qilgan holda taqdim etiladi:
• birlamchi hujjatlarning (hisob-fakturalar, oʻlchov vositalari koʻrsatkichlari va boshqa zarur ma’lumotlar) elektron nusхalari aхborot tizimidagi soliq toʻlovchining shaхsiy kabinetiga kiritiladi;
• shaхsiy kabinetga kiritilgan ma’lumotlar marksheyderlik tashkilotlari va хabardor qilish tartibida faoliyat yuritayotgan yer qa’ridan foydalanuvchilar tomonidan ERI bilan tasdiqlanadi;
• aniqlashtirilgan ma’lumotlar har chorak yakuni boʻyicha keyingi oyning 20-sanasigacha Togʻ-kon va geologiya sanoati vazirligining "Yer qa’ridan foydalanish markazi" davlat muassasasi tomonidan yer qa’ridan foydalanuvchilarning shaхsiy kabinetlari orqali soliq organlariga avtomatik ravishda taqdim etiladi.
• Togʻ-kon va geologiya sanoati vazirligi huzuridagi Togʻ-kon va geologiya sohasini nazorat qilish inspeksiyasi toʻgʻrisidagi nizom;
• Togʻ-kon va geologiya sohasini nazorat qilish inspeksiyasining harbiylashtirilgan kon-qutqaruv qismi toʻgʻrisidagi nizom.

Как осуществляется контроль добычи полезных ископаемых
Принято постановление Кабинета Министров от 28.02.2025 г. № 131 «О мерах по организации деятельности Инспекции по контролю в сфере горнодобывающей промышленности и геологии при Министерстве горнодобывающей промышленности и геологии».
Инспекция осуществляет контроль за соблюдением недропользователями (юридическими и физическими лицами) требований законодательства и нормативных актов в сфере использования и охраны недр при их геологическом изучении, добыче полезных ископаемых (включая подземные воды) и переработке минерального сырья.
Одна из задач Инспекции – контроль за своевременным проведением маркшейдерских измерительных работ и ведением достоверного учета добытых (разделенных) полезных ископаемых при использовании недр. Он осуществляется на основе Всемирной геодезической системы 1984 года (WGS-84).
Отчеты об объеме фактически добытых (извлеченных) полезных ископаемых по данным маркшейдерских измерений представляются недропользователями с соблюдением следующих требований:
• электронные копии первичных документов (счетов, показаний средств измерений и других необходимых сведений) вносятся в личный кабинет налогоплательщика в информационной системе;
• внесенные в личный кабинет сведения подтверждаются ЭЦП маркшейдерскими организациями и недропользователями, осуществляющими деятельность в уведомительном порядке;
• уточненные данные автоматически представляются в налоговые органы через личные кабинеты недропользователей государственным учреждением «Центр по использованию недр» Министерства горнодобывающей промышленности и геологии по итогам каждого квартала до 20 числа следующего месяца.
• Положение об Инспекции по контролю в сфере горнодобывающей промышленности и геологии при Министерстве горнодобывающей промышленности и геологии;
• Положение о военизированной горноспасательной части Инспекции по контролю в сфере горнодобывающей промышленности и геологии.
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступил в силу 01.03.2025 г.