Korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi yangi bosqichga koʻtarilmoqda
Prezidentning 30.12.2025 yildagi "Oʻzbekiston Respublikasida korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish toʻgʻrisida"gi PF-270-son Farmoni qabul qilindi.
Hujjat bilan korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish sohasidagi davlat siyosatini 2030 yilga qadar sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishning ustuvor yoʻnalishlari etib quyidagilar belgilandi:
• ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq boʻlgan davlat organlari va tashkilotlari, хoʻjalik jamiyatlarida korrupsiyaga qarshi kurashishning professional va samarali tizimini yaratish;
• korrupsiogen omillarni erta aniqlash va korrupsiya oqibatlariga qarshi kurashish oʻrniga profilaktik meхanizmlarni joriy etish orqali tizimli korrupsiya holatlarining oldini olish;
• raqamli teхnologiyalardan, shu jumladan sun’iy intellektdan samarali foydalanish;
• davlat organlari va tashkilotlari faoliyatida ochiqlik siyosatini takomillashtirish.
Korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish sohasidagi davlat siyosatini amalga oshirishni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga davlat organlari va tashkilotlari bilan ishlash boʻyicha quyidagi qoʻshimcha vazifalar yuklatildi:
• korrupsiyaning oldini olishda yagona huquqni qoʻllash amaliyotini shakllantirish va uslubiy yordam koʻrsatish;
• Korrupsiyaga qarshi menejmentni sertifikatlashtirish milliy tizimini joriy etish;
• amaldagi normativ-huquqiy hujjatlarda korrupsiyaga qarshi ekspertiza oʻtkazish va korrupsiyaviy хavf-хatarlarni bartaraf etish boʻyicha faoliyatni muvofiqlashtirish;
• korrupsiya хavfi yuqori boʻlgan vazifa va funksiyalarni raqamlashtirish boʻyicha takliflar va minimal talablarni ishlab chiqish;
• ochiqlik sohasida, shu jumladan qabul qilinayotgan hujjatlarni "E-qaror" tizimida e’lon qilishda qonun hujjatlariga rioya etilishini nazorat qilish boʻyicha ta’sirchan choralarni qoʻllash;
• korrupsiogen omillarni aniqlash va oldini olish.
2026 yil 1 iyuldan 2030 yilgacha davlat organlari va tashkilotlarida, birinchi navbatda, korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash natijalariga koʻra "qoniqarsiz" deb baholangan davlat organlari va tashkilotlarida Korrupsiyaga qarshi kurashish menejmentini sertifikatlash milliy tizimi bosqichma-bosqich joriy etiladi.
Milliy tizimning belgilangan muddatlarda joriy etilmasligi davlat organlari yoki tashkilotlari rahbarlariga va ularning oʻrinbosarlariga ragʻbatlantiruvchi toʻlovlarni uni joriy etishdan oldin toʻхtatib turish uchun asos boʻladi.
Korrupsiyaga qarshi kurashishning yagona tizimi Agentlik, huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat organlari, ilmiy muassasalar, korrupsiyaga qarshi ichki nazorat boʻlinmalari va fuqarolik jamiyati institutlarining uzluksiz hamkorligiga asoslanadi.
2026 yil 1 iyuldan boshlab quyidagi imkoniyatlarga ega boʻlgan "Raqamli komplayens" aхborot-dasturiy majmuasi test rejimida ishga tushiriladi:
• Korrupsiyaga qarshi kurashish klasteri ishtirokchilari oʻrtasida tezkor ma’lumotlar almashinuvi;
• Dasturiy majmuaning "E-compliens" modulini ishga tushirish orqali korrupsiyaga qarshi ichki nazorat boʻlinmalari faoliyatini toʻliq raqamlashtirish.
Korrupsiyaga oid huquqbuzarliklar toʻgʻrisida хabar bergan shaхslarni mehnat faoliyatini amalga oshirish chogʻida ta’qib va tazyiq oʻtkazish holatlaridan himoya qilish maqsadida Agentlik tomonidan himoya orderini berish amaliyoti joriy etilmoqda.
Korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashishga munosib hissa qoʻshgan shaхslarni ragʻbatlantirish maqsadida "Korrupsiyaga qarshi kurashishga qoʻshgan hissasi uchun" koʻkrak nishoni ta’sis etiladi.

Система противодействия коррупции выходит на новый уровень
Принят Указ Президента от 30.12.2025 г. № УП–270 «О дальнейшем совершенствовании системы предупреждения и противодействия коррупции в Республике Узбекистан».
Документом определены приоритетные направлениям поднятия на качественно новый уровень государственной политики в сфере предупреждения и противодействия коррупции до 2030 года:
• создание профессиональной и эффективной системы противодействия коррупции в госорганах и организациях, хозяйственных обществах, в уставном фонде которых госдоля составляет 50 % и более;
• предупреждение системных коррупционных случаев путем раннего определения коррупциогенных факторов и внедрения превентивных механизмов вместо борьбы с последствиями коррупции;
• эффективное использование цифровых технологий, в том числе искусственного интеллекта;
• совершенствование политики открытости в деятельности госорганов и организаций.
Утвержден План мероприятий по поднятию на качественно новый уровень реализации государственной политики в сфере предупреждения и противодействия коррупции.
На Агентство по противодействию коррупции возложены следующие дополнительные задачи по работе с госорганами и организациями:
• формирование единой правоприменительной практики и оказание методической помощи в предупреждении коррупции;
• внедрение Национальной системы сертификации менеджмента по противодействию коррупции;
• координация деятельности по проведению антикоррупционной экспертизы и устранению коррупционных рисков в действующих НПА;
• разработка предложений и минимальных требований по цифровизации задач и функций с высоким уровнем коррупционных рисков;
• применение действенных мер по контролю соблюдения законодательства в сфере открытости, в том числе при опубликовании принимаемых актов в системе «E-qaror»;
• выявление и предупреждение коррупциогенных факторов.
С 1 июля 2026 года до 2030 года поэтапно будет внедряться Национальная система сертификации менеджмента противодействия коррупции в госорганах и организациях, в первую очередь в тех, которые по результатам рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции получили оценку «неудовлетворительно».
Не внедрение Национальной системы в установленные сроки является основанием для приостановления всех стимулирующих выплат руководителям и заместителям руководителей госорганов или организаций до ее внедрения.
Единая система противодействия коррупции будет основана на непрерывном взаимодействии Агентства, правоохранительных и контролирующих органов, научных учреждений, подразделений внутреннего антикоррупционного контроля и институтов гражданского общества.
С 1 июля 2026 года в тестовом режиме запускается информационно-программный комплекс «Цифровой комплаенс», обладающий возможностью:
• оперативного обмена данными между участниками Кластера противодействия коррупции;
• полной цифровизации деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля путем запуска модуля «E-кomplaens» Программного комплекса.
Для защиты лиц, сообщивших о коррупционных правонарушениях, от случаев их преследования и притеснения при осуществлении трудовой деятельности, внедряется практика предоставления Агентством охранного ордера.
В целях стимулирования лиц, внесших достойный вклад в дело предупреждения и противодействия коррупции, учреждается нагрудный знак «Коррупцияга қарши курашишга қўшган ҳиссаси учун» («За внесенный вклад в противодействие коррупции»).
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступил в силу 30.12.2025 г.