Qonunchilikdagi yangiliklar
Qimmatli qog‘ozlar bozorida investitsiya vositachisi va investitsiya aktivlarini ishonchli boshqaruvchi professional faoliyatlarini litsenziyalash tartibi belgilandi
Adliya vazirligi Qimmatli qog‘ozlar bozorida investitsiya vositachisi va investitsiya aktivlarini ishonchli boshqaruvchi professional faoliyatlarini litsenziyalash tartib-taomillari to‘g‘risidagi nizomni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi
(ro‘yxat raqami 3850, 09.06.2026-y.)
Mazkur Nizom qimmatli qog‘ozlar bozorida investitsiya vositachisi va investitsiya aktivlarini ishonchli boshqaruvchi sifatidagi professional faoliyatlarni litsenziyalash tartibini belgilaydi.
Yuqoridagi litsenziyalanadigan faoliyat turlarini amalga oshirish uchun yuridik shaxslarga cheklanmagan muddatga namunaviy litsenziya beriladi. Bunda, banklar va sug‘urta tashkilotlaridan qimmatli qog‘ozlar bozoridagi professional faoliyatni amalga oshirish uchun litsenziya olish talab etilmaydi.
Ushbu hujjatda litsenziya talabgori uchun quyidagi litsenziya talab va shartlari belgilangan.
qimmatli qog‘ozlar bozori sohasidagi qonun hujjatlari talablariga rioya etish;
litsenziyalanadigan faoliyatning har bir turi bo‘yicha pul mablag‘i ko‘rinishida shakllantirilgan ustav kapitalining eng kam miqdori quyidagicha bo‘lishi:
▪️ 2026-yil 1-iyuldan – BHMning 3 000 baravari;
▪️ 2027-yil 1-iyuldan – BHMning 4 000 baravari;
▪️ 2028-yil 1-iyuldan – BHMning 6 000 baravari;
ichki nazoratni amalga oshirish vazifasi yuklatilgan kamida bitta xodimning (nazoratchining) mavjudligi va boshqalar.
Litsenziyalovchi organ (Istiqbolli loyihalar milliy agentligi) tomonidan litsenziya olish bo‘yicha taqdim etilgan hujjatlarni ko‘rib chiqish uchun yig‘im undirilmaydi.
Litsenziya berish yoki berishni rad etish to‘g‘risidagi qaror litsenziya talabgorining arizasi qabul qilingan kundan e’tiboran 20 ish kuni ichida qabul qilinadi.
Litsenziya QR-kod qo‘yilgan holda elektron shaklda rasmiylashtiriladi hamda litsenziyalovchi organning rasmiy veb-saytiga joylashtiriladi.
Fond birjasi va qimmatli qog‘ozlarning birjadan tashqari savdosi tashkilotchisi sifatidagi professional faoliyatni litsenziyalash tartibi belgilandi
Adliya vazirligi Fond birjasi va qimmatli qog‘ozlarning birjadan tashqari savdosi tashkilotchisi faoliyatini litsenziyalash tartib-taomillari to‘g‘risidagi nizomni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 3851, 09.06.2026-y.)
Mazkur Nizom fond birjasi va qimmatli qog‘ozlarning birjadan tashqari savdosi tashkilotchisi sifatidagi professional faoliyatni litsenziyalash tartibini belgilaydi.
Fond birjasi va qimmatli qog‘ozlarning birjadan tashqari savdosi tashkilotchisi faoliyatini amalga oshirish uchun yuridik shaxslarga cheklanmagan muddatga litsenziya beriladi.
Ushbu hujjatda litsenziya talabgori uchun quyidagi litsenziya talab va shartlari belgilangan:
ustav fondini BHMning 5 800 baravari miqdorida pul mablag‘i ko‘rinishida shakllantirish;
ustav kapitalidagi ulushlarni jismoniy va yuridik shaxslarga, shu jumladan, norezidentlarga realizatsiya qilish hamda litsenziatning direktori va uning o‘rinbosarlari almashishini litsenziyalovchi organ bilan kelishish;
birja tovarlariga talab va taklif nisbati asosida ularga kotirovkani amalga oshirish va boshqalar.
Litsenziyalovchi organ (Istiqbolli loyihalar milliy agentligi) tomonidan litsenziya olish bo‘yicha taqdim etilgan hujjatlarni ko‘rib chiqish, shuningdek litsenziyani qayta rasmiylashtirganlik uchun yig‘im undirilmaydi.
Qimmatli qog‘ozlar bozorida investitsiya maslahatchisi faoliyatini boshlash yoki tugatish uchun vakolatli organni xabardor qilish tartibi belgilandi
Adliya vazirligida Qimmatli qog‘ozlar bozorida investitsiya maslahatchisi faoliyatini boshlash yoki tugatish uchun vakolatli organni xabardor qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom (ro‘yxat raqami 3852, 09.06.2026-y.) davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Endilikda investitsiya maslahatchisi faoliyatini boshlash uchun yuridik shaxslar maxsus axborot tizimi orqali OneID yordamida Istiqbolli loyihalar milliy agentligiga elektron xabarnoma yuboradi.
Xabarnomada tashkilot haqidagi asosiy ma’lumotlar, rahbar va mutaxassislarning malaka sertifikatlari hamda belgilangan talablarga muvofiqlikni tasdiqlovchi hujjatlar elektron shaklda taqdim etiladi. Qonunchilikda nazarda tutilmagan qo‘shimcha hujjatlarni talab qilishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Taqdim etilgan ma’lumotlar axborot tizimi orqali avtomatik tarzda tekshiriladi. Talablarga muvofiq yuborilgan xabarnoma shu kunning o‘zida qabul qilinib, 1 ish kuni ichida elektron tasdiqnoma rasmiylashtiriladi.
Noto‘g‘ri ma’lumotlar taqdim etilganda, belgilangan talablar bajarilmaganda yoki faoliyatni amalga oshirish uchun qonunchilikda nazarda tutilgan cheklovlar mavjud bo‘lganda xabarnoma qabul qilinmaydi.
Investitsiya maslahatchisi sifatida ro‘yxatdan o‘tgan tashkilotning nomi yoki yuridik manzili o‘zgargan taqdirda, bu haqda vakolatli organ 10 ish kuni ichida xabardor qilinishi lozim.
Shuningdek, investitsiya maslahatchisi faoliyatini xabardor qilish tartibida amalga oshirish uchun qator talablar belgilandi.
Jumladan, tashkilot kamida 50 mln so‘m miqdorida o‘z mablag‘lariga ega bo‘lishi, qimmatli qog‘ozlar bozori ishtirokchilari bilan elektron hamkorlik qilish imkoniyatiga ega bo‘lishi hamda ichki hisob va nazorat tizimini yo‘lga qo‘yishi lozim.
Shuningdek, rahbar va mutaxassislar tegishli ma’lumot, ish tajribasi hamda malaka talablariga javob berishi, iqtisodiy va korrupsiyaga oid jinoyatlar uchun sudlanmagan bo‘lishi talab etiladi.
Agar investitsiya maslahatchisi o‘z dasturiy ta’minotidan foydalansa, unga bo‘lgan mualliflik huquqini tasdiqlovchi hujjatlar ham mavjud bo‘lishi kerak.

Новости законодательства
Определен порядок лицензирования профессиональной деятельности в качестве инвестиционного посредника и доверительного управляющего инвестиционными активами на рынке ценных бумаг
В Министерстве юстиции прошло государственную регистрацию Положение о лицензионных процедурах профессиональной деятельности в качестве инвестиционного посредника и доверительного управляющего инвестиционными активами на рынке ценных бумаг (регистрационный номер 3850 от 09.06.2026 г.).
Данное Положение определяет порядок лицензирования профессиональной деятельности в качестве инвестиционного посредника и доверительного управляющего инвестиционными активами на рынке ценных бумаг.
Для осуществления вышеуказанных лицензируемых видов деятельности юридическим лицам выдается типовая лицензия с неограниченным сроком действия. При этом от банков и страховых организаций не требуется получение лицензии для осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
В документе для соискателя лицензии установлены следующие лицензионные требования и условия:
соблюдение требований законодательства в сфере рынка ценных бумаг; минимальный размер уставного капитала, сформированного в виде денежных средств, по каждому виду лицензируемой деятельности должен составлять:
▪️ с 1 июля 2026 года – 3 000-кратный размер БРВ;
▪️ с 1 июля 2027 года – 4 000-кратный размер БРВ;
▪️ с 1 июля 2028 года – 6 000-кратный размер БРВ;
наличие как минимум одного работника (контролера), на которого возложена функция осуществления внутреннего контроля, и другие.
Сбор за рассмотрение лицензирующим органом (Национальное агентство перспективных проектов) представленных документов для получения лицензии не взимается.
Решение о выдаче или об отказе в выдаче лицензии принимается в течение 20 рабочих дней со дня приема заявления соискателя лицензии.
Лицензия оформляется в электронной форме с проставлением QR-кода и размещается на официальном веб-сайте лицензирующего органа.
Определен порядок лицензирования профессиональной деятельности в качестве фондовой биржи и организатора внебиржевых торгов ценными бумагами
В Министерстве юстиции прошло государственную регистрацию Положение о лицензионных процедурах деятельности фондовой биржи и организатора внебиржевых торгов ценными бумагами (регистрационный номер 3851 от 09.06.2026 г.).
Данное Положение определяет порядок лицензирования профессиональной деятельности в качестве фондовой биржи и организатора внебиржевых торгов ценными бумагами.
Для осуществления деятельности фондовой биржи и организатора внебиржевых торгов ценными бумагами юридическим лицам выдается лицензия с неограниченным сроком действия.
формирование уставного фонда в виде денежных средств в размере 5 800-кратного размера БРВ;
согласование с лицензирующим органом реализации долей в уставном капитале физическим и юридическим лицам, в том числе нерезидентам, а также смены директора лицензиата и его заместителей;
осуществление котировки биржевых товаров на основе соотношения спроса и предложения на них и другие.
Сбор за рассмотрение лицензирующим органом (Национальное агентство перспективных проектов) представленных документов для получения лицензии, а также за переоформление лицензии не взимается.
Определен порядок уведомления уполномоченного органа для начала или прекращения деятельности инвестиционного консультанта на рынке ценных бумаг
В Министерстве юстиции прошло государственную регистрацию Положение о порядке уведомления уполномоченного органа для начала или прекращения деятельности инвестиционного консультанта на рынке ценных бумаг (регистрационный номер 3852 от 09.06.2026 г.).
Отныне для начала деятельности инвестиционного консультанта юридические лица направляют электронное уведомление в Национальное агентство перспективных проектов через специальную информационную систему с помощью OneID.
В уведомлении в электронной форме представляются основные сведения об организации, квалификационные сертификаты руководителя и специалистов, а также документы, подтверждающие соответствие установленным требованиям. Требование дополнительных документов, не предусмотренных законодательством, не допускается.
Представленные сведения проверяются автоматически через информационную систему. Уведомление, направленное в соответствии с требованиями, принимается в тот же день, и в течение 1 рабочего дня оформляется электронное подтверждение.
Уведомление не принимается в случаях представления недостоверных сведений, невыполнения установленных требований или при наличии предусмотренных законодательством ограничений для осуществления деятельности.
В случае изменения наименования или юридического адреса организации, зарегистрированной в качестве инвестиционного консультанта, уполномоченный орган должен быть уведомлен об этом в течение 10 рабочих дней.
Также установлен ряд требований для осуществления деятельности инвестиционного консультанта в уведомительном порядке.
В частности, организация должна иметь собственные средства в размере не менее 50 млн сумов, иметь возможность электронного взаимодействия с участниками рынка ценных бумаг, а также наладить систему внутреннего учета и контроля.
Кроме того, руководитель и специалисты должны соответствовать требованиям к образованию, стажу работы и квалификационным требованиям, а также не иметь судимости за экономические и коррупционные преступления.
Если инвестиционный консультант использует собственное программное обеспечение, также должны иметься документы, подтверждающие авторское право на него.