17 Fevral 2025, 9:3 1908
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2024-yil 14-15 oktyabr kunlari Toshkent viloyatiga tashrifi chog‘ida “Sanoat uchburchagi” dasturi doirasida tarmoq korxonalari hamda kichik tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini kengaytirish bo‘yicha topshiriq berilgan edi.
Ushbu vazifaning ijrosini ta'minlash maqsadida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan bir qator ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Jumladan, mahalliy sanoatni rivojlantirish yo‘nalishida amaliy ishlarni tashkil etish uchun Olmaliq shahri atrofidagi tadbirkorlar uchun joriy yilning 14-fevral kuni seminar tashkil etildi.
Angren shahrida OKMK mahalliylashtirish bo‘limi tomonidan tashkil etilgan seminarda mas'ullar hududlarda faoliyat yuritib kelayotgan tadbirkorlar bilan ochiq muloqot o‘tkazishdi.
Angren shahri hokimligida tashkil etilgan tadbirda Toshkent viloyati hokimining mahalliy sanoatni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yordamchisi Umid Ubaydullayev, “Olmaliq KMK” AJ Mahalliylashtirish bo‘limi boshlig‘i Abbos Abdullayev, Angren shahar hokimining o‘rinbosari Jasur Zayniddinov va angrenlik tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda tadbirkorlik subyektlari va sanoat korxonalari o‘rtasida kooperatsiyani rivojlantirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash hamda “Sanoat uchburchagi” doirasida yangi loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, tadbirkorlarning taklif va muammolari tinglanib, ularga tegishli tavsiyalar berildi.
Tadbir davomida tadbikorlarga Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining faoliyati hamda import qilinadigan mahsulotlar bo‘yicha batafsil ma'lumot berildi. Ishbilarmonlar o‘z faoliyatini yanada kengaytirish va OKMK bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlariga ega ekanligi ta'kidlandi.

Программа «Промышленный треугольник» – возможность для отечественных производителей
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14–15 октября 2024 года посетил Ташкентскую область. В ходе визита он поручил расширить кооперационные связи между отраслевыми предприятиями и субъектами малого предпринимательства в рамках программы «Промышленный треугольник».
В целях реализации этой задачи Алмалыкский горно-металлургический комбинат (АГМК) провёл ряд мероприятий. В частности, 14 февраля 2025 года был организован семинар для предпринимателей из окрестностей Алмалыка.
В Ангрене отдел локализации АГМК провёл семинар, на котором ответственные лица провели открытый диалог с местными предпринимателями. Мероприятие состоялось в хокимияте Ангрена с участием помощника хокима Ташкентской области по вопросам развития местной промышленности Умида Убайдуллаева, начальника отдела локализации АО «Алмалыкский ГМК» Аббоса Абдуллаева, заместителя хокима Ангрена Жасура Зайниддинова и местных предпринимателей.
На встрече обсудили развитие кооперации между субъектами предпринимательства и промышленными предприятиями, поддержку местных производителей и реализацию новых проектов в рамках программы «Промышленный треугольник». Также выслушали предложения и проблемы предпринимателей, предоставив им соответствующие рекомендации.
В ходе мероприятия предпринимателям предоставили подробную информацию о деятельности АГМК и импортируемой продукции. Предприниматели отметили возможность расширить свою деятельность и наладить сотрудничество с АГМК.