07 Fevral 2022, 14:51 2752
2022-yilning yanvar oyida OKMK tomonidan barcha ishlab chiqarish bashorat ko‘rsatkichlari bajarilishi barobarida eksport bo‘yicha ham salmoqli natija qayd etildi.
Jumladan, 2022-yilning yanvar oyi bo‘yicha 46 080 000 dollarlik mahsulot eksport qilinishi rejalashtirilgan edi. Amalda esa 71 070 000 dollarga mahsulot eksport qilindi. Reja esa 154,2%ga bajarilganini alohida ta'kidlash joiz.
Mahsulotlar kesimida qaraydigan bo‘lsak, 5080 tonna mis mahsulotlari importyorlarga yetkazib berilgan. Rejaviy vazifa esa 123,9%ga uddalangan. Mis katodi eksportida ham yuqori samaradorlikka erishilgan. Reja 143,1%ga bajarilgan holda 5009 tonna ushbu mahsulot xaridorlarga yuborilgan.
Yana bir yuqori samaradorlik rux mahsulotlarini eksportida ham kuzatilgan. Xususan, ushbu yo‘nalishda rejaviy vazifa 198,7%ga uddalangan. 4967 tonna rux mahsulotlari importyorlarga yetkazib berilgan.
Mis kuporosi, kadmiy, volfram,sement, molibden mahsulotlari, qo‘rg‘oshin konsentrati kabi mahsulotlar eksportida ham ko‘zlangan natijaga erishilgan.
Ma'lumot o‘rnida shuni aytish mumkinki OKMK mahsulotlari asosan Turkiya, Rossiya Federatsiyasi, Belarus, Qozog‘iston, Bolgariya, Ozarbayjon, Qirg‘iziston, Ukraina, Polsha, Tojikiston, Indoneziya, Niderlandiya, Xitoy, Turkmaniston, Afg‘oniston kabi davlatlarga eksport qilinmoqda.

In this january Almalyk MMC exported USD 71,070,000
According to the results of the first month of 2022 ALMALYK MMC showed good results in exports of the products manufactured.
Thus, in this January exported products for the amount of 71,070,000 U.S. dollars. The forecast, on the other hand, was 46,080,000 U.S. dollars. It should be noted that the task was fulfilled by 154.2%.
Last month 5080 tons of copper products were delivered to foreign consumers. The forecast was fulfilled by 123.9%. We exported 5,009 tons of copper cathode, meeting the forecast by 143.1%.
The zinc products export target was fulfilled by 198.7%, 4,967 tons of these products were exported.
Good results were also achieved in the export of copper sulfate, cadmium, tungsten, cement, molybdenum products and lead concentrate.
For reference, the geography of the plant’s exports includes such countries as Turkey, the Russian Federation, Belarus, Kazakhstan, Bulgaria, Azerbaijan, Kyrgyzstan, Ukraine, Poland, Tajikistan, Indonesia, the Netherlands, China, Turkmenistan, Afghanistan.