+998 71 619 23 33“O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar va yaratilgan qulay investitsiya muhiti natijasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining xalqaro maydondagi nufuzi yildan-yilga yuksalib bormoqda. Bugungi kunda dunyoning yetakchi davlatlarining yirik kompaniyalari OKMK bilan uzoq muddatli hamda o‘zaro manfaatli aloqalarni yo‘lga qo‘yishga katta qiziqish bildirmoqda. Bu esa kombinatning nafaqat mamlakatimiz, balki mintaqa iqtisodiyotidagi strategik o‘rnini yana bir bor tasdiqlaydi.
2026-yil 19-yanvar kuni OKMKga tashrif buyurgan Birlashgan Arab Amirliklarining 2PointZero kompaniyasi vakillari ham kombinat bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatish bo‘yicha katta qiziqish bildirishdi.
Mehmonlar dastlab, dunyodagi eng yirik konlardan biri bo‘lgan Qalmoqqir koni bo‘lishib, kondagi texnologik ishlab chiqarish jarayonini kuzatishdi.
Kompaniya vakillarining keyingi manzili —mega loyiha doirasida faoliyati yo‘lga qo‘yilgan “Yoshlik-1” koni bo‘ldi. Bu yerda mehmonlar konni o‘zlashtirishning borishi, zamonaviy texnikalarning ishlash jarayoni va qazib olish hajmlari bilan yaqindan tanishdilar. Xorijiy mutaxassislarda konning raqamlashtirilgan boshqaruv tizimi va ulkan ishlab chiqarish quvvati katta taassurot qoldirdi.
Shundan so‘ng, OKMK rahbariyati va 2PointZero kompaniyasining (BAA) rivojlanish bo‘yicha bosh ijrochi direktori Haled Al Kaabi, investitsiyalar bo‘yicha direktori Salmon Bhatti ishtirokida uchrashuv o'tkazildi.
Muzokaralar davomida kompaniya bilan birgalikda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan loyihalar, istiqbolli maydonlarda geofizika ishlarini olib borish va boshqa masalalar muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun: ePointZero— Abu-Dabi shahrida (BAA) tashkil etilgan global energetika va investitsiya platformasi bo‘lib, barqaror energetika, sanoatni dekarbonizatsiya qilish hamda zamonaviy energetik texnologiyalarni joriy etishga ixtisoslashgan. Kompaniya International Holding Company (IHC) boshqaruvi ostidagi 2PointZero investitsiya guruhi ekotizimiga kiradi. ePointZero energetika va sanoat zanjirining barcha bosqichlarini qamrab oluvchi qayta tiklanuvchi energiya manbalari (quyosh va shamol energetikasi), gibrid yechimlar, energiyani saqlash tizimlari (BESS), sanoat va yuqori energiya talab etuvchi tarmoqlar uchun kompleks dekarbonizatsiya dasturlari doirasidagi loyihalarni amalga oshiradi. Kompaniya loyihalari Yaqin Sharq, Afrika va Osiyo bozorlarida Masdar, TotalEnergies va boshqa yetakchi xalqaro hamkorlar bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.

+998 71 619 23 33Thanks to ongoing economic reforms in the country and the creation of a favorable investment climate, the international standing of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex is strengthening year after year.
Today, leading companies from around the world are showing great interest to have long-term partnerships with AMMC, once again confirming the strategic role of the Complex not only in the national economy but also in the entire region.
On January 19, 2026, representatives of 2PointZero from the United Arab Emirates visited the Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC), expressing interest in development of a partnership with the Complex.
During the visit, the guests were introduced to the Kalmakyr mine, where they were shown the mining process and modern operational methods. The delegation then toured the Yoshlik I mine, which was commissioned as part of a large-scale megaproject. There, the company representatives were given a detailed overview of the deposit’s development, the operation of its modern equipment, and its production volumes. The international specialists were particularly impressed by the digital production management system and the plant's high capacity.
Negotiations were then held between the AMMC management and 2PointZero representatives, including Khaled Al Kaabi, Chief Development Officer, and Salmon Bhatti, Chief Investment Officer. During the meeting, joint projects being implemented in Uzbekistan, prospects for geophysical exploration at new sites, and other areas of potential cooperation were discussed.
For reference: ePointZero is a global energy and investment platform based in Abu Dhabi (UAE), specializing in sustainable energy, industrial decarbonization, and the implementation of advanced energy technologies. The company is part of the 2PointZero investment group, managed by International Holding Company (IHC). ePointZero implements projects in renewable energy (solar and wind), hybrid solutions, battery energy storage systems (BESS), and comprehensive carbon footprint reduction programs for the industrial and energy-intensive sectors. The company’s projects are implemented in collaboration with leading international partners, including Masdar, Total Energies, and others, in the Middle East, Africa, and Asia.