Mazkur ta'lim muassasasining ochilish marosimida ishtirok etgan OKMK boshqaruvi raisi, senator Abdulla Xursanov yurtimizda olib borilayotgan islohotlarning barchasi inson manfaatlariga, xalqimiz farovonligiga qaratilganini ta'kidlab, ushbu zamonaviy bog‘cha ham bolajonlarga bayram sovg‘asi ekanligini aytib o‘tdi.
Tadbirda shuningdek, O‘zbekiston qahramoni Saydali Rahmonov va nuroniylar ham so‘z olib, kombinat tomonidan amalga oshirilayotgan ishlarni e'tirof etishdi.
33-sonli MTTda olib borilgan mukammal ta'mirlash ishlarida faol ishtirok etgan bir guruh quruvchilar va bog‘cha ishchi-xodimlariga qimmatbaho sovg‘alar tuhfa etildi.
Shundan so‘ng, ramziy tasma kesilib, maktabgacha ta'lim muassasasi rasman foydalanishga topshirildi.
OKMK rahbariyati va tadbir ishtirokchilari mukammal ta'mirlangan muassasada bolajonlarga yaratilgan shart-sharoitlarni ko‘zdan kechirishdi.
224 o‘rinli 33-sonli maktabgacha ta'lim tashkiloti 1985-yilda qurib, foydalanishga topshirilgan bo‘lib, bino ta'mir talab holatga kelib qolganligi bois “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022-yil 25avgust sanasidagi 1014-sonli buyrug‘iga asosan mukammal ta'mirlash ishlari olib borildi. Hozirgi kunda ushbu bog‘cha 336 o‘ringa kengaytirildi.
Ta'mirlash ishlari “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan amalga oshirildi. Ta'mir ishlari davomida binoning tom qismi quyma mastika bilan qoplandi. Bino fasadi travertin bilan pardozlandi, eski eshik va oyna romlar alyumin va PVXga o‘zgartirildi. Yozgi ayvonchalar tomi profnastilga almashtirildi. Ichki binoda pardozlash ishlari, santexnika va elektr ishlari zamonaviy uslubda amalga oshirildi. Bog‘chaning hovli qismida ko‘kalamzorlashtirish ishlari olib borilib, asfalt qoplamasi va bruschatkalar yotqizildi. Bolalarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari uchun yangi amfiteatr qurilib, hovliga yangi o‘yingohlar o‘rnatildi.
Oshxona va kir yuvish binolari yangi tipdagi jihozlar bilan ta'minlandi.
Bundan tashqari ixtisoslashtirilgan ta'mirlash ishlari boshqarmasi tomonidan ventilyatsiya ishlari, Tarmoqlar texnik xavfsizlik xizmati tomonidan yong‘inga qarshi signalizatsiya tizimi yangilandi.

The “Ertak” Preschool Educational Establishment No. 33 was put into operation after major renovation
30 August 2023, 14:28 2937
On the eve of the 32nd anniversary of the state independence of our republic, the grand opening ceremony of preschool educational organization No. 33 “Ertak” of the social facilities department of Almalyk Mining and Metallurgical Complex was held.
The ceremony was attended by Chairman of the Board of Almalyk MMC JSC, Senator Abdulla Khursanov, management of the plant, makhalla activists and the general public.
In his speech, A. Khursanov emphasized that all reforms carried out in the country are primarily aimed at improving the welfare of the people. Hero of Uzbekistan Saidali Rakhmanov also spoke at the event, highlighting the work carried out by the Complex in the social sphere.
During the event, a group of employees who took an active part in the overhaul and the staff of the kindergarten were presented with valuable gifts from the Works.
After the symbolic ribbon was cut, the preschool educational organization was officially put into operation. Further, the participants of the event observed the conditions created for children in the institution.
The preschool educational establishment No. 33 first started its work in 1985 and was intended for 224 places. It is a known fact that any structure requires repairs as time passes. And if the building is more than 10 years old, major repairs may also be required. Thus, in accordance with the order of the Chairman of the Board of “Almalyk MMC” JSC No. 1014 dated August 25, 2022, a major overhaul of this kindergarten was carried out. The facility is now ready to accommodate up to 336 children.
The workers of the “Olmalikmetallurgkurilish” complex of enterprises participated in the repair of the object. A large amount of work has been done. In particular, the roof of the building was covered with mastic, the facade was finished with travertine, and the old door and window frames were replaced with aluminum and PVC ones. Plumbing and electrical works have been carried out, the interior is finished in a modern style. The yard of the kindergarten is landscaped, paving stones and asphalt are laid. A new amphitheater was built to organize meaningful leisure time for children. New playgrounds have been built for children’s active outdoor games. The kitchen and laundry room are equipped with new modern equipment. In addition, the ventilation and fire protection systems have been updated by specialists.