Mazkur ta'lim muassasasining ochilish marosimida ishtirok etgan OKMK boshqaruvi raisi, senator Abdulla Xursanov yurtimizda olib borilayotgan islohotlarning barchasi inson manfaatlariga, xalqimiz farovonligiga qaratilganini ta'kidlab, ushbu zamonaviy bog‘cha ham bolajonlarga bayram sovg‘asi ekanligini aytib o‘tdi.
Tadbirda shuningdek, O‘zbekiston qahramoni Saydali Rahmonov va nuroniylar ham so‘z olib, kombinat tomonidan amalga oshirilayotgan ishlarni e'tirof etishdi.
33-sonli MTTda olib borilgan mukammal ta'mirlash ishlarida faol ishtirok etgan bir guruh quruvchilar va bog‘cha ishchi-xodimlariga qimmatbaho sovg‘alar tuhfa etildi.
Shundan so‘ng, ramziy tasma kesilib, maktabgacha ta'lim muassasasi rasman foydalanishga topshirildi.
OKMK rahbariyati va tadbir ishtirokchilari mukammal ta'mirlangan muassasada bolajonlarga yaratilgan shart-sharoitlarni ko‘zdan kechirishdi.
224 o‘rinli 33-sonli maktabgacha ta'lim tashkiloti 1985-yilda qurib, foydalanishga topshirilgan bo‘lib, bino ta'mir talab holatga kelib qolganligi bois “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022-yil 25avgust sanasidagi 1014-sonli buyrug‘iga asosan mukammal ta'mirlash ishlari olib borildi. Hozirgi kunda ushbu bog‘cha 336 o‘ringa kengaytirildi.
Ta'mirlash ishlari “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan amalga oshirildi. Ta'mir ishlari davomida binoning tom qismi quyma mastika bilan qoplandi. Bino fasadi travertin bilan pardozlandi, eski eshik va oyna romlar alyumin va PVXga o‘zgartirildi. Yozgi ayvonchalar tomi profnastilga almashtirildi. Ichki binoda pardozlash ishlari, santexnika va elektr ishlari zamonaviy uslubda amalga oshirildi. Bog‘chaning hovli qismida ko‘kalamzorlashtirish ishlari olib borilib, asfalt qoplamasi va bruschatkalar yotqizildi. Bolalarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari uchun yangi amfiteatr qurilib, hovliga yangi o‘yingohlar o‘rnatildi.
Oshxona va kir yuvish binolari yangi tipdagi jihozlar bilan ta'minlandi.
Bundan tashqari ixtisoslashtirilgan ta'mirlash ishlari boshqarmasi tomonidan ventilyatsiya ishlari, Tarmoqlar texnik xavfsizlik xizmati tomonidan yong‘inga qarshi signalizatsiya tizimi yangilandi.

Сдана в эксплуатацию ДОО № 33 «Эртак» после капитального ремонта
В преддверии 32-й годовщины государственной независимости нашей республики состоялось торжественное открытие дошкольной образовательной организации №33 «Эртак» управления социальных объектов Алмалыкского горно-металлургического комбината.
В церемонии приняли участие председатель правления АО «Алмалыкский ГМК», сенатор Абдулла Хурсанов, руководство комбината, махаллинские активисты и широкая общественность.
В своей речи А. Хурсанов подчеркнул, что все проводимые в стране реформы направлены прежде всего на улучшение благосостояния народа. На мероприятии также выступил Герой Узбекистана Саидали Рахманов, отметивший проводимую комбинатом работу в социальной сфере.
В ходе мероприятия группе работников, принимавшим активное участие в капитальном ремонте, и персоналу детского сада вручили ценные подарки от комбината.
После того, как символическая лента была перерезана, дошкольная образовательная организация была официально введена в эксплуатацию. Далее участники мероприятия ознакомились с условиями, созданными для детей в учреждении.
Впервые ДОО №33 начала свою работу в 1985 году и была рассчитана на 224 места. Известно, что любое строение со временем требует ремонта. А если зданию более 10 лет, то может потребоваться и капитальный ремонт. Так, в соответствии с приказом председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» №1014 от 25 августа 2022 года проведен капитальный ремонт данного детского сада. В настоящее время это учреждение готово принять до 336 воспитанников.
В ремонте объекта участвовали труженики треста «Олмаликметаллургкурилиш». Выполнен большой объем работ. В частности, крыша здания покрыта мастикой, фасад отделан травертином, старые дверные и оконные рамы заменены на алюминиевые и из ПВХ. Проведены сантехнические и электромонтажные работы, в современном стиле отделан интерьер. Озеленен двор детского сада, уложены брусчатка и асфальт. В целях организации содержательного досуга детей построен новый амфитеатр. Для активных игр ребят на свежем воздухе построены новые детские площадки. Кухня и прачечная оснащены новым современным оборудованием. Кроме этого, специалистами обновлены вентиляционная и противопожарная системы.