+998 71 619 23 33Ayni kunlarda poytaxtimizda oʻtkazilayotgan IV Toshkent xalqaro investitsiya forumining birinchi kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati uchun samarali boʻldi.
Forum doirasida OKMK rahbariyati hamda bir qator xorij kompaniyalari hamda bank moliya tashkilotlari bilan muzokaralar olib borildi.
Xususan, Fransiyaning Societe Generale banki rahbariyati bilan tashkil etilgan uchrashuvda yangi metallurgiya majmuasining moliyalashtirish loyihasini amalga oshirish, yevroobligatsiyalarni ishlab chiqarish boʻyicha hamkorlik istiqbollari kabi maslalar muhokama etildi.
Shuningdek, forumda Isroilning «Synergy Cables” kompaniyasi vakillari bilan mis mahsulotlarini eksport qilish borasida muzokaralar olib borildi.
Bundan tashqari, forum doirasida Germaniyaning “Deutsche Bank” banki, Frantsiyaning Natixis Bank S.A.banki va Birlashgan Arab Amirliklarining Abu Dhabi Commercial Bank banki vakillari bilan ham moliyalashtirish masalalari boʻyicha muzokaralar oʻtkazildi.
Toʻrtinchi bor oʻtkazilayotgan xalqaro investitsiya forumida doirasida ilk bor investitsiya koʻrgazmasi ham tashkil etildi. Koʻrgazmada yirik mahalliy xususiy kompaniyalar xalqaro investorlarga oʻz imkoniyatlarini namoyish etishmoqda.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ham xalqaro investorlarga asosiy ishlab chiqarish mahsulotlari, mahalliylashtirilgan mahsulotlar hamda import mahsulotlarini taqdim etdi. Shuningdek, investorlarlar e’tiboriga 2000ga yaqin import mahsulotlarini jamlagan katologlar ham havola etilmoqda.
Mamlakatimizda rasmiy tashrif bilan boʻlib turgan Slovakiya Bosh vaziri Robert Fitso boshchiligidagi delegatsiya ham forumda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati stendi bilan yaqindan tanishdi va kombinat faoliyatiga qiziqish bildirdi.
12 iyunga qadar oʻtkaziladigan forumda 3000 dan ziyod ishtirokchilar: vazirlar, xalqaro moliya institutlari vakillari, siyosatchilar, iqtisodchilar, dunyoning yetakchi korporatsiyalari va investitsiya fondlari top-menejerlari, shuningdek, barqaror rivojlanish, innovatsiyalar va raqamli transformatsiya boʻyicha ekspertlar qatnashishmoqda.

Первый день Инвестиционного форума стал результативным для АГМК
В эти дни в Ташкенте проходит IV Международный инвестиционный форум, и уже его первый день оказался продуктивным для Алмалыкского горно-металлургического комбината (АГМК).
В рамках форума руководство АГМК провел ряд переговоров с представителями зарубежных компаний, банков и финансовых учреждений.
В частности, на встрече с представителями французского банка «Societe Generale» обсуждались вопросы реализации проекта по финансированию нового металлургического комплекса, а также перспективы сотрудничества в выпуске еврооблигаций.
Кроме того, состоялись переговоры с израильской компанией «Synergy Cables» по вопросам экспорта медной продукции.
Также в рамках форума обсуждались вопросы финансирования с представителями следующих банков «Deutsche Bank» (Германия), «Natixis Bank S.A.» (Франция) и «Abu Dhabi Commercial Bank» (ОАЭ).
Отметим, что в рамках форума, который проводится уже в четвёртый раз, впервые организована инвестиционная выставка.
На выставке крупные отечественные частные компании представляют свои возможности международным инвесторам. АГМК, в свою очередь, презентовал свою основную и локализованную продукцию. Кроме этого, инвесторам был предложен каталог, включающий около 2000 наименований импортируемой продукции.
Стенд АГМК также посетила делегация во главе с Премьер-министром Словакии Робертом Фицо, находящимся в Узбекистане с официальным визитом. Делегация проявила большой интерес к деятельности предприятия.
До 12 июня в форуме примут участие более 3000 участников — министры, представители международных финансовых институтов, политики, экономисты, топ-менеджеры ведущих мировых корпораций и инвестиционных фондов, а также эксперты в сфере устойчивого развития, инноваций и цифровой трансформации.