+998 71 619 23 33Ayni kunlarda poytaxtimizda oʻtkazilayotgan IV Toshkent xalqaro investitsiya forumining birinchi kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati uchun samarali boʻldi.
Forum doirasida OKMK rahbariyati hamda bir qator xorij kompaniyalari hamda bank moliya tashkilotlari bilan muzokaralar olib borildi.
Xususan, Fransiyaning Societe Generale banki rahbariyati bilan tashkil etilgan uchrashuvda yangi metallurgiya majmuasining moliyalashtirish loyihasini amalga oshirish, yevroobligatsiyalarni ishlab chiqarish boʻyicha hamkorlik istiqbollari kabi maslalar muhokama etildi.
Shuningdek, forumda Isroilning «Synergy Cables” kompaniyasi vakillari bilan mis mahsulotlarini eksport qilish borasida muzokaralar olib borildi.
Bundan tashqari, forum doirasida Germaniyaning “Deutsche Bank” banki, Frantsiyaning Natixis Bank S.A.banki va Birlashgan Arab Amirliklarining Abu Dhabi Commercial Bank banki vakillari bilan ham moliyalashtirish masalalari boʻyicha muzokaralar oʻtkazildi.
Toʻrtinchi bor oʻtkazilayotgan xalqaro investitsiya forumida doirasida ilk bor investitsiya koʻrgazmasi ham tashkil etildi. Koʻrgazmada yirik mahalliy xususiy kompaniyalar xalqaro investorlarga oʻz imkoniyatlarini namoyish etishmoqda.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ham xalqaro investorlarga asosiy ishlab chiqarish mahsulotlari, mahalliylashtirilgan mahsulotlar hamda import mahsulotlarini taqdim etdi. Shuningdek, investorlarlar e’tiboriga 2000ga yaqin import mahsulotlarini jamlagan katologlar ham havola etilmoqda.
Mamlakatimizda rasmiy tashrif bilan boʻlib turgan Slovakiya Bosh vaziri Robert Fitso boshchiligidagi delegatsiya ham forumda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati stendi bilan yaqindan tanishdi va kombinat faoliyatiga qiziqish bildirdi.
12 iyunga qadar oʻtkaziladigan forumda 3000 dan ziyod ishtirokchilar: vazirlar, xalqaro moliya institutlari vakillari, siyosatchilar, iqtisodchilar, dunyoning yetakchi korporatsiyalari va investitsiya fondlari top-menejerlari, shuningdek, barqaror rivojlanish, innovatsiyalar va raqamli transformatsiya boʻyicha ekspertlar qatnashishmoqda.

The First Day of the Investment Forum Was Productive for AMMC
These days, the IV International Investment Forum is taking place in Tashkent, and its first day has already been productive for Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC).
As part of the forum, AMMC management held a series of negotiations with representatives of foreign companies, banks and financial institutions.
In particular, at a meeting with representatives of the French bank Societe Generale, issues of implementing a project to finance a new metallurgical complex, as well as prospects for cooperation in issuing Eurobonds, were discussed.
In addition, negotiations were held with the Israeli company Synergy Cables on the export of copper products.
Also, as part of the forum, financing issues were discussed with representatives of the following banks: Deutsche Bank (Germany), Natixis Bank S.A. (France) and Abu Dhabi Commercial Bank (UAE).
It should be noted that within the framework of the forum, which is being held for the fourth time, an investment exhibition was organized for the first time.
At the exhibition, large domestic private companies present their capabilities to international investors. AMMC, in turn, presented its main and localized products. In addition, investors were offered a catalog including about 2,000 items of imported products.
AMMC's stand was also visited by a delegation headed by the Prime Minister of Slovakia Robert Fico, who is in Uzbekistan on an official visit. The delegation showed great interest in the company's activities.
More than 3,000 participants will take part in the forum until June 12 – ministers, representatives of international financial institutions, politicians, economists, top managers of leading global corporations and investment funds, as well as experts in the field of sustainable development, innovation and digital transformation.