Joriy yilning yanvar oyida mahalliylashtirish Dasturi doirasida 88 ta loyiha bo‘yicha amalda 38,3 mlrd so‘m mahsulotlar ishlab chiqarilib, reja (30,9 mlrd so‘m) 123,7 foizga bajarildi. Bu esa o‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish 268,0 foizga yetkazilganini anglatadi.
Import o‘rnini bosish samaradorligi 3,4 mln. dollarni tashkil etdi.
Yanvar oyi rejasiga kiritilgan yangi loyihalar bo‘yicha 21,7 mlrd so‘mlik (prognoz 16,0 mlrd so‘m) mahsulotlar ishlab chiqarish o‘zlashtirildi. Jumladan, har xil turdagi nasoslar uchun ehtiyot qismlar, misdan novalar, ilgichlar, palladiy metali, po‘latdan parma va keskichlar, shaxta elektrovozlariga ehtiyot qismlar, yuqori haroratga chidamli keramik mahsulotlar, vol'fram karbidi, shamot g‘ishtlari, sferali sharli tayanchlar, flotamashinalar uchun ehtiyot qismlar kabi mahsulotlar ishlab chiqarish o‘zlashtirildi.

АГМК: достигается высокий показатель по импортозамещению
За январь 2023 года в рамках 138 проектов составлены сетевые графики по производству импортозамещающей продукции на сумму 573,8 млрд сумов. В Программу локализации было включено 49 новых проектов.
За отчетный период в рамках Программы по 88 проектам произведено продукции на сумму 38,3 млрд сумов, прогноз (30,9 млрд сумов) выполнен на 123,7%. Темп роста по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 268,0%.
Эффективность работ импортозамещения составила 3,4 млн долларов США.
По новым проектам, которые включены в январский план, освоено производство продукции на 21,7 млрд сумов (прогноз 16,0 млрд сумов). В том числе: запчасти для насосов, стропы, палладий, стальные сверла и фрезы, запчасти для шахтных электровозов, огнеупорные керамические изделия, карбид вольфрама, шамотный кирпич, шаровые опоры, запчасти для флотационных машин и др.