Jumladan, joriy yilning yanvar-oktyabr oylarida 104 ta loyiha bo‘yicha 1087,5 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, prognoz 102,6%ga bajarildi. Import o‘rnini bosish samaradorligi 85,6 mln dollarni tashkil etdi.
Yangi loyihalar bo‘yicha 891 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Xususan, Markaziy ta’mirlash mexanika zavodida dastur bo‘yicha 61,4 mlrd so‘mlik tegirmonlar, maydalagichlar, ekskavatorlar, temir yo‘l transporti, flotatsiya pnevmomexanik mashinalar uchun ehtiyot qismlar, g‘alvirlar uchun futerovkalar va mis simlari uchun katushkalar ishlab chiqarildi.
Shuningdek, dastur bo‘yicha Sanoat temir yo‘l transporti boshqarmasi tomonidan 3,0 mlrd so‘mlik 2BC-105 rusumli vagonlar uchun pastki rama va korpus, Ixtisoslashtirilgan ta’mirlash ishlari boshqarmasi tomonidan 13,8 mlrd so‘mlik shamollatish, aspiratsiya tizimlari, sulfat kislota ishlab chiqarish uskunalarini tayyorlanib, o‘rnatish ishlari amalga oshirildi.
Bundan tashqari, dastur doirasida Mis eritish zavodi tomonidan 19,5 mlrd so‘mlik, 3-mis boyitish fabrikasi bo‘yicha 531,5 mlrd so‘mlik, Portlovchi materiallar zavodi bo‘yicha 205,5 mlrd so‘mlik va 8 ta Mexanik ta’mirlash uchastkalaritomonidan 36,8 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilgan.
Shuningdek hisobot davrida mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan mahsulotlardan 2 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirildi.
Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha ham samarali ishlar amalga oshirib kelinmoqda. 10 oyda Sanoat kooperatsiyasi orqali mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalardan 3655,2 mlrd so‘mlik mahsulotlar harid qilinib, prognoz bajarilishi 122 foizni tashkil etdi.
Bunda “Uzmetkombinat” AJdan po‘lat sharlar va metalprokatlar, “Maksam-Chirchiq” AJ va “Navoiazot” AJdan so‘mlik kimyoviy mahsulotlar “Nurafshon-Maxsus-Texnika” MChJdan karyer samosvallari, “Deutsche Innovatsion Texnologiyalar - AGMK” MChJ QKdan mis simlari va qopqog‘i bilan komplekt novalar kabi mahsulotlar xarid qilindi.
“Shatakka olish” tizimi bo‘yicha ham kombinat tomonidan mahalliy ishlab chiqaruvchilar qo‘llab-quvvatlanib kelinmoqda.
Tizim orqali mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan kombinat tomonidan avval importqilingan mahsulotlarni o‘zlashtirish maqsadida joriy yilning yanvar-oktyabr oylari yakuni bo‘yicha 971,0 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar kombinatga yetkazib berildi.
Bugungi kunda kombinat tomonidan “Shatakka olish” tizimi bo‘yicha “Almalyk Quyuv Mexanika Zavodi” MChJ, “Apiteks” MChJ, “Sanoat Ogneupor va Butlov” MChJ, “Prom Polimer Holding” XK, “Ferrum” MChJ, “Carbon Polymer” MChJ, “Kurama-Vostok” XK, “Angren Pipe Plant” MChJ, “Birinchi Rezinotexnika Zavodi” MChJ, “Angren Kaolin” MChJ, “Steel pipe” MChJ, “Rialway Service” MChJ, “Andijon Mexanika Zavodi” AJ, “Nurafshon-Maxsus-Texnika” MChJ, Armaturno-Izolyatorniy Zavod” QK MChJ, “Rubber Technical Products” MChJ, Stal-Plus-Invest-Servis MChJ, “Invest Zone” QK MChJ, “Igea” QK MChJ, “Lider Rem Prom” MChJ, “Avantec Gp” QK MChJ, “Piskent Hamkor Savdo” MChJ, “Nasiba-Gavhar” XK, “Zhongtian Chemical” MChJ, “DIT - Agmk” QK MChJ kabi korxonalar qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Ushbu korxonalar tomonidan kombinatga quyma, birlamchi boyitilgan kaolin, ftoroplast, rezinotexnika, kaprolon va olovga bardoshli mahsulotlar, filtr matolari, temirdan ishlov berilgan tayyor podkladkalar, prokladkalar va boltlar, maxsus ish kiyimlari, mis quvurlari, po‘lat quvurlari yetkazib berilgan.
Shuningdek, mexanik maydalash uskunalarini ta’mirlash va ularga texnik xizmat ko‘rsatish xizmatlari ko‘rsatilib, temir yo‘llar uchun ehtiyot qismlar, temir yo‘llar uchun dumpkar, karyer samosvallari, polimerdan izolyator, cho‘yan, butillangan ksonteganat mahsulotlari, tog‘-kon uskunalari, texnologik asbob-uskunalar va ularning butlovchi qismlari, olovdan himoyalovchi singdirma bilan ishlov berilgan brezent (parusina) va tekstil matolari, mis simlari tayyorlangan.

АГМК: итоги Программы локализации за 10 месяцев
В течение первых десяти месяцев 2025 года на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате успешно реализована программа локализации, при этом все запланированные мероприятия выполнены в полном объеме.
В частности, в рамках 104 проектов произведено продукции на сумму 1 087,5 млрд сумов, что составляет 102,6% от прогноза. Эффект импортозамещения достиг 85,6 млн долларов. По новым направлениям освоено производство локализованной продукции на сумму 891 млрд сумов.
На центральном ремонтно-механическом заводе изготовлены запасные части для мельниц, дробилок, экскаваторов, железнодорожного транспорта, флотационных машин, футеровки для грохотов и катушки для медной проволоки – всего на 61,4 млрд сумов.
Управление промышленного железнодорожного транспорта выполнило производство рам и корпусов для вагонов модели 2BC-105 на сумму 3,0 млрд сумов. Управление специализированных ремонтных работ изготовило и смонтировало системы вентиляции, аспирации и оборудование для производства серной кислоты на 13,8 млрд сумов.
Также в рамках программы:
• медеплавильный завод произвел продукции на 19,5 млрд сумов;
• медная обогатительная фабрика-3 – на 531,5 млрд сумов;
• завод взрывчатых материалов – на 205,5 млрд сумов;
• восемь механических ремонтных участков – на 36,8 млрд сумов.
За отчетный период экспортировано локализованной продукции на сумму 2 млн долларов.
В сфере промышленной кооперации достигнуты высокие показатели: за 10 месяцев у отечественных производителей закуплено продукции на сумму 3 655,2 млрд сумов, что составляет 122% от прогноза.
Среди поставщиков – АО «Узметкомбинат» (стальные шары, металлопрокат), АО «Максам-Чирчик» и АО «Навоийазот» (химическая продукция), ООО «Нурафшон-Махсус-Техника» (карьерные самосвалы), СП ООО «Deutsche Innovatsion Texnologiyalar – AGMK» (медные провода и комплектующие).
В рамках механизма «Взятие на буксир» комбинат активно поддерживает отечественных производителей. За отчетный период поставлено локализованной продукции на сумму 971,0 млрд сумов.
Целый ряд отечественных предприятий поставляют комбинату литейные изделия, обогащённый каолин, фторопласт, резинотехническую продукцию, капролон, огнеупорные материалы, фильтровальные ткани, металлические подкладки, прокладки и болты, спецодежду, медные и стальные трубы.
Также оказываются услуги по ремонту и техническому обслуживанию дробильного оборудования, поставляются запчасти для железнодорожного транспорта, думпкары, карьерные самосвалы, полимерные изоляторы, чугунные изделия, бутиллированный ксантогенат, горно-шахтное и технологическое оборудование, а также огнеупорные брезенты и текстильные материалы, медная проволока.