Barcha shodlik senga bo‘lsin, aziz bolajon!
Butun dunyo bo‘ylab, har yilning 1 iyun kuni “Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni” sifatida nishonlanadi. Ushbu bayram ko‘pchilik davlatlarda “Xalqaro bolalar huquqlarini himoya qilish kuni” sifatida ham e'tirof etiladi.
Ushbu kun munosabati OKMK rahbariyati, Yoshlar ittifoqi, kombinat xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi tomonidan shahrimizdagi “Bolajon” bog‘ida bayram tadbiri tashkil etildi.
Jumladan, Ijtimoiy obyektlar boshqarmasiga qarashli maktabgacha ta'lim tashkilotlari tomonidan tayyorlangan ko‘ngilochar o‘yinlar va kitobxonlikni targ‘ib qiluvchi sovrinli viktorinalar  o‘tkazildi.
Shuningdek, “Baxtli bolalik” shiori ostidagi asfal'tga rasm chizish tanlovi tashkil etilib, g‘oliblar badiiy adabiyotlar bilan taqdirlanishdi.
Ayniqsa, OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi jismoniy-tarbiya sport bo‘limi tomonidan tashkil etilgan shaxmat, stol tennisi, belbog‘li kurash, erkin kurash, yengil atletika kabi sport turlari bo‘yicha musobaqalarda ham bahslar shiddatli kechdi.
Markaziy tahlil laboratoriyasi xodimlari tomonidan taqdim etiladigan “Quvnoq laboratoriya” nomli ko‘rgazmasida joy olgan qiziqarli kimyoviy tahlillar bolajonlarda katta taasurot qoldirdi. Bolajonlarning o‘zlari kimyoviy tahlillarni amalga oshirishdi.
“Metallurg” MS ijodiy guruhlari tomonidan tayyorlangan konsert dasturi,  turli ertak qahramonlarining chiqishlari kelajagimiz vorislari uchun ajoyib sovg‘a bo‘ldi.
Bundan tashqari, tashkilotchilar tomonidan “Bolajon” bog‘iga keladigan jajji o‘g‘il-qizlarga muzqaymoqlar ham ulashildi.
Sport musobaqalari g‘oliblari esdalik sovg‘alari bilan rag‘batlantirildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni munosabati bilan tashkil etilgan bayram tadbirida o‘z ijodiy ishlari bilan qatnashgan, hamshahrimiz, 20-IDUM 5-sinf o‘quvchisi Suhrob Abdusamiyevga kombinat rahbariyati tomonidan kompyuter jamlanmasi va printer sovg‘a qilinishi belgilangan edi. Ushbu sovg‘alar bugun o‘z egasiga tantanali ravishda topshirildi.

«1 июня – Международный день защиты детей»
1 июня в Узбекистане отмечается очень добрый праздник – День защиты детей. Приуроченные к этой дате праздничные мероприятия проводятся во всех уголках нашей страны.
Также и в Алмалыке руководством, Союзом молодежи, Советом профсоюза работников АГМК в этот день были организованы различные развлекательные мероприятия в парке «Болажон».
В частности, дошкольные образовательные организации управления социальных объектов провели для детишек различные занимательные игры и викторины, победители которых получили подарки.
Также мальчики и девочки участвовали в конкурсе рисунков на асфальте под девизом «Счастливое детство». Победителям конкурса вручили художественные книги.
Кроме этого, в целях популяризации физической культуры и спорта среди молодого поколения были проведены спортивные состязания: шахматы, настольный теннис, поясная и вольная борьба, легкая атлетика. Победители и обладатели призовых мест были поощрены памятными подарками.
Массу незабываемых впечатлений подарила детишкам яркое химическое шоу «Веселая лаборатория», подготовленное сотрудниками центральной аналитической лаборатории.
Чудесным подарком для малышей стали концертная программа коллективов Дворца культуры «Металлург» и выступления сказочных героев, подарившие праздничное настроение.
Кроме этого, запланирована раздача подарков детям из социально незащищенных семей нашего города.
Ученик 5-го класса школы №20 Сухроб Абдусамиев, участвовавший со своими творческими работами в праздничном мероприятии, организованном в связи с Днем работников горной и металлургической промышленности Республики Узбекистан, был удостоен подарка от руководства комбината – персональный компьютер и принтер. 1 июня подарки были торжественно вручены их владельцу.