+998 71 619 23 33Kuni kecha Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida "Portlash-yonish xavfi mavjud obyektlarda avariyalar yuz berganida avariya-qutqaruv va kechiktirib boʻlmaydigan ishlarni tashkil qilish va amalga oshirish" mavzusida maxsus-taktik oʻquv mashgʻuloti oʻtkazildi.
Tadbirda Chirchiq shahar Favqulodda vaziyatlar boʻlimi bilan kelishilgan holda oʻquv-mashgʻulotini oʻtkazish boʻyicha tegishli rejalar ishlab chiqildi.
Rejaga asosan, shartli ravishda yer silkinishi oqibatida birlashmaning vodorod-kislorod uchastkasida elektroliz zalining tom qismidagi metallokonstruktsiya elektrolizer qurilmasining ustiga tushib ketadi. Oqibatda qurilmaga shikast etib, ushbu qurilma atrofida ishlayotgan ishchi jabrlanadi. Shuningdek, zilzila vaqtida elektr simlar bir-biriga tegishi natijasida qisqa tutashuv sodir boʻlib, transformatorda yongʻin kelib chiqadi.
Oʻquv mashgʻuloti, ushbu favqulodda holat boʻyicha ma’lumotni dispetcher favqulodda holatlarda xabar berish rejasi asosida mas’ul rahbarlar va avariya qutqaruv guruhlariga xabarni yetkazilishi bilan boshlandi.
Hodisa joyiga birlashmaning mas’ul rahbarlari, fuqaro tuzilmalari, Chirchiq shahar FV boʻlimining tezkor boʻlinma boshligʻi boshchiligida 1 ta yongʻin oʻchirish avtomashinasi, 6 nafar shaxsiy tarkibi va Chirchiq shahargaz boʻlinmasining 1 ta maxsus avtomashinasi 3 nafar xodimi bilan yetib keldi. Va avariya qutqaruv shtabi tashkil etilib, tezkor yigʻilish oʻtkazildi. Unda xizmatlarga yuzaga kelgan vaziyat boʻyicha FM boshligʻining qarori oʻqib eshitirilib, tegishli vazifalar belgilandi.
Avariya sodir boʻlgan hududga "Xavfli hudud" belgilari oʻrnatilib, fuqaro tuzilmasining jamoat tartibini saqlash guruhi hodisa joyini oʻrab, hududga kirib-chiqish rejimi nazoratini kuchaytirdi.
Razvedka guruhi hodisa joyini oʻrganib, holat boʻyicha shtab boshligʻiga ma’lumot berdi. Elektr-ta’mirlash guruhi binoni elektr ta’minotidan uzdi. Evakuatsiya guruhi binodagi mavjud ishchi-xodimlarni xavfsiz hududga koʻchirdi. Qutqaruv guruhi jaronatlangan ishchini xavfsiz hududga olib chiqishdi. Sanitar va tez tibbiy yordam koʻrsatish guruhi tomonidan jabirlanganga birinchi tibbiy yordam koʻrsatilidi.
Oʻt oʻchirish guruhi transformatordagi yongʻinni bartaraf etdi. Avariya-texnik guruhi avariyani bartaraf etib, zarar yetgan elektroliz qurilmasi va transformatorni ishga tushirdi. Shartli ravishdagi avariya fuqaro mihofazasi tomonidan bartaraf etildi.

+998 71 619 23 33На днях в научно-производственном объединении по производству редких металлов и твердых сплавов провели специальные тактические учения на тему «Организация и проведение аварийно-спасательных и других неотложных работ в случае возникновения аварий на объектах, где существуют риски взрывов и возгорания».
На мероприятии по согласованию с Отделом по чрезвычайным ситуациям Чирчика разработаны соответствующие планы проведения учений.
Согласно этому плану, металлоконструкция крыши зала электролиза на водородно-кислородном участке обрушилась на электролизер вследствие вызванного условным землетрясением. В результате повреждения оборудования пострадал сотрудник, работавший около него. Кроме этого, во время землетрясения произошло короткое замыкание в результате соприкосновения электрических проводов друг с другом, что привело к пожару в трансформаторе.
Тактические учения начались с того момента, как было передано сообщение об этой чрезвычайной ситуации ответственным руководителям и аварийно-спасательным группам.
На место происшествия прибыли ответственные руководители НПО, представители гражданских структур, 1 пожарная машина, 6 сотрудников личного состава во главе с начальником оперативного подразделения Чирчикского ОЧС, 1 специальный автомобиль и 3 сотрудника Чирчикского горгаза. Также был создан аварийно-спасательный штаб и было проведено оперативное собрание.
На месте аварии были установлены знаки «Опасная зона», группа охраны общественного порядка гражданской структуры окружила место происшествия и усилила контроль за порядком въезда и выезда из территории.
Разведывательная группа изучила место происшествия и проинформировала начальника штаба о ситуации. Электроремонтная группа отключила здание от электроснабжения. Группа эвакуации эвакуировала персонал в безопасную зону. Команда спасателей вывезла раненого рабочего в безопасное место. Пострадавшему была оказана первая медицинская помощь бригадой скорой помощи.
Пожарная команда ликвидировала пожар, возникший в трансформаторе. Аварийно-техническая бригада устранила аварию и запустила поврежденный электролизер и трансформатор. Условная авария была ликвидирована.