+998 71 619 23 33Kuni kecha davlat organlari va tashkilotlari, shu jumladan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari (komplaens-nazorat)ning (100 nafar) xodimlari uchun ayni mavzuda ikki kunlik o‘quv-seminar o‘tkazildi.
Mazkur tadbir Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Konrad Adenauer nomidagi jamg‘armaning Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi hamkorligida tashkil etildi.
Ushbu seminarda OKMK kompleans nazorati xizmati mas`ullari ham ishtirok etishdi.
Maʼlumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 6-iyuldagi PQ-5177-son Qaroriga muvofiq, Agentlik davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalarini joriy etish hamda samarali faoliyat yuritishini tashkillashtirish vazifasini amalga oshirib kelmoqda. Bugungi kunda 92 ta davlat organlari va tashkilotlari, shu jumladan banklarda mazkur tuzilmalar faoliyat olib bormoqda.
Agentlik tomonidan muntazam ravishda ularning faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha uslubiy va amaliy ko‘mak ko‘rsatib kelinmoqda.
Xususan, ushbu o‘quv-seminar orqali mazkur tuzilmalar faoliyatiga amaliy ko‘mak ko‘rsatishni izchil davom ettirish, ichki nazorat tuzilmalari xodimlarining bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsad qilingan.
Shu boisdan trening davomida xorijlik va mahalliy ekspertlar tomonidan davlat tashkilotlari faoliyatida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni to‘g‘ri baholash, manfaatlar to‘qnashuvini aniqlash va boshqarish, davlat fuqarolik xizmati hamda davlat xaridlari jarayonida manfaatlar to‘qnashuvi va korrupsiya xavf-xatarlarini aniqlash va oldini olish, davlat fuqarolik xizmatida sovg‘a siyosati, normativ-huquqiy hujjatlar va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasi haqida va boshqa muhim mavzularda taqdimotlar o‘tkazildi.
Mashg‘ulotlar mobaynidamazkur yangi tizimlar bo‘yicha xorijiy tajriba, reyting baholash yo‘nalishlari va indikator ko‘rsatkichlarini tahlil qilish usullari va aniq mezonlari ham ko‘rib chiqildi.
O‘quv-seminar dasturidan mahalliy va xalqaro ekspertlarning O‘zbekiston Respublikasining “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi va O‘zbekiston Respublikasining “Normativ-huquqiy hujjatlar va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasi to‘g‘risida"gi Qonunlarining maqsadi va ahamiyatiga oid maʼruzalar o‘rin oldi.
O‘quv-seminar davomida davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini samarali joriy etishda uchrayotgan muammolar, faoliyatni tartibga soluvchi meʼyoriy hujjatlarni amaliyotga tatbiq etishda yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklar o‘rganish va tahlil natijalari asosida ochiq muhokama qilinib, faoliyatni yana-da takomillashtirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Yakunda ishtirokchilarga Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Konrad Adenauer nomidagi jamg‘armaning Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi tomonidan sertifikat topshirildi.

+998 71 619 23 333-4 августа этого года прошёл двухдневный тренинг-семинар для сотрудников подразделений внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс-контроль) государственных органов и организаций, региональных хокимиятов и города Ташкента (100 человек) на тему «Предупреждение коррупции в государственных органах и организациях и эффективное внедрение системы комплаенс-контроля».
Мероприятие организовано Агентством по противодействию коррупции совместно с Представительством Фонда Конрада Аденауэра в Центральной Азии.
В этом семинаре также приняли участие ответственные лица службы комплаенс-контроля Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Как известно, в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-5177 от 6 июля 2021 года Агентством реализуется задача по внедрению подразделений внутреннего антикоррупционного контроля в государственных органах и организациях, а также налаживанию их эффективной работы. На сегодняшний день такого рода подразделения действуют в 92 государственных органах и организациях, в том числе в банках.
Агентство по противодействию коррупции регулярно оказывает методическую и практическую поддержку для совершенствования деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля.
В частности, организованный тренинг-семинар также был призван последовательно продолжать оказывать практическую поддержку деятельности подразделений, повышать знания и навыки сотрудников комплаенс-контроля.
Поэтому в ходе тренинга зарубежные и национальные эксперты выступили с докладами о правильной оценке коррупционных рисков в деятельности государственных организаций, выявлении и управлении конфликтами интересов, выявлении и предотвращении конфликтов интересов и рисков коррупции в государственной гражданской службе и государственных закупках, политике в отношении подарков в государственной гражданской службе, антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов и других важных темах.
На мероприятии также был рассмотрен зарубежный опыт этих новых систем, направления рейтинговой оценки, методы и конкретные критерии анализа индикаторных показателей.
В программу семинара вошли доклады национальных и международных экспертов о цели и значении Законов Республики Узбекистан «О конфликте интересов» и «Об антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов».
В ходе тренинга-семинара были открыто обсуждены проблемы, возникающие при внедрении системы внутреннего антикоррупционного контроля в государственных органах и организациях, ошибки и недостатки в реализации нормативных документов, регулирующих их деятельность, а также были разработаны предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля.
В завершение участникам был вручен сертификат агентства по борьбе с коррупцией от Представительства Фонда Конрада Аденауэра в Центральной Азии.