+998 71 619 23 33Joriy yilning 3-dekabr kuni Mis kompleksida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuniga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi.
“Davlat va din munosabatlari” mavzusida tashkil etilgan tadbirda O‘zbekiston Xalqaro Islom akademiyasi o‘qituvchisi Nurilla Turambekov, Olmaliq shahar diniy ishlar bo‘yicha bosh mutaxassis Jamshid Pardayev, Angren shahar diniy ishlar bo‘yicha bosh mutaxassis Bekzod Mirzaboyevlar ishtirok etishdi.
Tadbirda mas'ullar yangilangan konstitutsiyamizning 35-moddasida hamma uchun vijdon erkinligi kafolatlanishi, har kim xohlagan dinga e'tiqod qilish yoki hech qaysi dinga e'tiqod qilmaslik huquqiga ega ekanligi, diniy qarashlarni majburan singdirishga yo‘l qo‘yilmasiligi belgilab qo‘yilganligini ta'kidlashdi.
Shuningdek, qomusimizning 75-moddasida diniy tashkilotlar davlatdan ajratilgan hamda qonun oldida tengdirlar. Davlat diniy tashkilotlarning faoliyatiga aralashmaydi.
Davlat qonunda belgilangan tartibda faoliyat ko‘rsatayotgan diniy tashkilotlar faoliyatining erkinligini kafolatlaydi, deya belgilab qo‘yilganini qayd etib o‘tishdi.
Tadbir davomida din niqobi ostida o‘zlarining yot g‘oyalarini targ‘ib qilayotgan buzg‘unchi kuchlarga ergashmaslik ta'kidlandi.

+998 71 619 23 333 декабря текущего года среди трудовых коллективов медной обогатительной фабрики и медеплавильного завода провели мероприятие, посвященное Дню Конституции Республики Узбекистан.
В мероприятии, темой которого было «Взаимоотношения государства и религии», приняли участие преподаватель Международной исламской академии Узбекистана Нурилла Турамбеков, главный специалист по религиозным делам Алмалыка Жамшид Пардаев, главный специалист по религиозным делам Ангрена Бекзод Мирзабоев.
Ответственные лица отметили, что 35-я статья обновленной Конституции гарантирует свободу совести для всех, каждый имеет право исповедовать любую религию или не исповедовать никакую, не допускает принудительного насаждения религиозных взглядов. В 75-й статье Основного закона религиозные организации отделены от государства и равны перед законом. Государство не вмешивается в деятельность религиозных организаций. Также было отмечено, что государство гарантирует свободу деятельности религиозных организаций, действующих в установленном законом порядке. Следует уделять особое внимание защите граждан от влияния деструктивных течений.