Doimiy ogohlik davr talabi
Ma'lumki O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining 2024-yil 22-yanvardagi 1-sonli hamda “Olmaliq KMK” AJ rahbariyatining 2024-yil 30-yanvardagi 0125/1-sonli buyrug‘iga asosan, kombinat tarkibiy bo‘linmalarida joriy yilning 1-aprelidan 1-mayigacha fuqaro muhofazasi oyligini o‘tkazish belgilangan.
Oylik doirasida Xondiza kon boshqarmasi ishchi-xodimlari o‘rtasida bir qator tadbirlar tashkil etilmoqda.
Fuqaro muxofazasi va yong‘in xavfsizligini ta'minlash, ishchilar va muhandis-texnik xodimlarni fuqaro muhofazasi va yong‘inlarni oldini olish chora-tadbirlari bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini shakllantirish maqsadida mehnat jamoalarida keng qamrovli tushuntirish ishlari olib borildi.
Xususan, boyitish fabrikasi ishchi xodimlari o‘rtasida o‘tkazilgan seminarda favqulodda holatlar sodir bo‘lganda, texnogen va tabiiy ofatlar, avariya sodir bo‘lganda, noqulay ob-havo sharoitlarida, zilzila, suv toshqinlari va boshqa holatlarda harakat qilish tartiblari tushuntirildi. Ishlab chiqarish binolarida avariya yoki yong‘in sodir bo‘lganda evakuatsiya yo‘llaridan harakatlanish, qutqaruv va avariyalarni bartaraf etish vositalaridan, ichki yong‘inni o‘chirish kranlari va birlamchi yong‘inni o‘chirish vositalaridan foydalanish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ishchilar hayotini saqlash, ularga birinchi tez-tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha ish joylarida mashg‘ulotlar, seminarlar muntazam o‘tkazilayapti.

+998 71 619 23 33В соответствии с приказами Премьер-министра Республики Узбекистан №1 от 22 января 2024 года и руководства АО «Алмалыкский ГМК» № 0125/1 от 30 января 2024 года в структурных подразделениях комбината с 1 апреля по 1 мая этого года запланировано проведение Месячника гражданской защиты.
В рамках Месячника организуется ряд мероприятий среди работников рудоуправления «Хандиза».
В целях обеспечения формирования у рабочих и инженерно-технических работников знаний и навыков по вопросам гражданской защиты и пожарной безопасности проводятся комплексные разъяснительные работы.
В частности, в ходе семинара среди работников обогатительной фабрики разъяснены порядок действий при возникновении чрезвычайных ситуаций, техногенных и природных катастроф, аварий, землетрясений, наводнений и др. Также даны указания, как действовать при аварии или пожаре в производственных помещениях, как применять аварийно-спасательные средства.
Кроме этого, на регулярной основе проводятся учения и семинары по оказанию работникам первой скорой помощи.