24 Dekabr 2024, 9:59 1486
Energetiklar kundalik hayotimizning ajralmas qismiga aylangan elektr energiyasi va issiqlik ta’minotini kafolatlab, mamlakat iqtisodiyoti va farovonligini rivojlantirishga katta hissa qo‘shayotgan kasb egalaridir.
Har yili 22-dekabr dunyoning koʻplab mamlakatlarida energetiklar kuni sifatida nishonlanib kelinadi. Xususan, OKMKning 3-mis boyitish fabrikasi rahbariyati tashabbusi bilan kuni kecha MTTU MISiS Olmaliq filialida ushbu soha vakillari uchun bayram tadbiri tashkil etildi.
22-dekabr bejiz energetiklar kuni sifatida tanlanmagan. Bu yil davomidagi eng qisqa kun boʻlib uning uzun tunida, energiyaga bo‘lgan ehtiyoj ortadi. Shu sababli, mazkur sanada energiya ta’minoti tizimining ahamiyatini eslash va soha vakillarining mehnatini qadrlash naqadar muhimligi yaqqol namoyon boʻladi. Tadbirda soʻzga chiqqanlar mana shunday sharafli kasb egalarining fidokorona mehnatini alohida e’tirof etib, ularga bayram tabriklarini yo’llashdi.
Qutlovlardan soʻng “Eng yaxshi energetik” koʻrik-tanlovi gʻoliblari hamda sohaning eng ilgʻor vakillari diplom va esdalik sovgʻalari bilan taqdirlanishdi.
Yigʻilganlarga yuqori kayfiyat ulashish maqsadida “Metallurg” madaniyat saroyining badiiy havaskorlik jamoalari tomonidan konsert dasturi havola etildi.

Энергетики МОФ-3 отметили свой профессиональный праздник
Энергетики — это высококвалифицированные специалисты, чей труд оказывает значительное влияние на развитие экономики и повышение уровня благосостояния страны. Их работа обеспечивает бесперебойное снабжение электроэнергией и теплом, которые стали неотъемлемыми элементами современной жизни.
Ежегодно 22 декабря во многих странах мира отмечается как День энергетика. В частности, по инициативе руководства медной обогатительной фабрики-3 АГМК в Алмалыкском филиале НИТУ «МИСиС» было организовано праздничное мероприятие для представителей этой отрасли.
День энергетика, который отмечается 22 декабря, выбран не случайно. Этот день — самый короткий в году, а его длинная ночь подчёркивает возросшую потребность в энергии. Именно в это время особенно важно напомнить о значении системы энергоснабжения и выразить признательность труду профессионалов отрасли. В ходе мероприятия выступающие отметили самоотверженность и преданность делу работников энергетической сферы, а также адресовали им искренние праздничные поздравления.
Кульминацией праздника стало награждение победителей конкурса «Лучший энергетик» и передовиков отрасли. Им вручили дипломы и памятные подарки, отметив их профессионализм и преданность своей работе.
Дополнением к официальной части стала концертная программа, подготовленная творческими коллективами Дворца культуры «Металлург». Яркие выступления подарили собравшимся положительные эмоции и создали атмосферу праздничного настроения.