+998 71 619 23 33Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida joriy yilning 23 may kuni yangi “Executive Education” (Oliy boshqaruv ta'limi) fakultetining ochilishi marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasining Oliy Majlis Senati, Tashqi ishlar vazirligi, Investisiya va tashqi savdo vazirligi, Strategik rivojlanish agentligi hamda boshqa vazirlik va idoralari rahbarlari, davlat va xususiy kompaniyalari top menejerlari, O‘zbekistonda akkreditasiyadan o‘tgan diplomatik missiyalar rahbarlari, milliy ommaviy axborot vositalari, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etishdi.
Tadbirning ochish nutqida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning davlat organlari rahbar xodimlarini, davlat kompaniyalari va xususiy biznes top-menejerlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish tizimini tubdan modernizatsiya qilish bo‘yicha bergan topshiriqlarini bajarish jarayonida jahonning yetakchi universitetlari tajribasidan kelib chiqib, JIDU “Executive Education” fakulteti tashkil etilganligini ta'kidladi.
Yangi fakultet faoliyatining asosiy yo‘nalishi – rahbar xodimlarni zamonaviy boshqaruv va biznes yuritish usullariga o‘rgatish, raqobatbardoshlikni oshirish, jahon savdo va investitsiya faoliyatining zamonaviy tendensiyalari hamda iqtisodiyotning turli sohalarida eng yangi texnologiyalarni joriy etish tajribasi bilan yaqindan tanishtirishdan iborat.
“Executive Education” o‘quv dasturlarini tashkil etishga AQSh, Yevropa, Yaponiya, Janubiy Koreya va Singapurning yetakchi universitetlaridan professor-mutaxassislar va ta'lim sohasidagi zamonaviy “know-how” jalb etilmoqda. Yaqin o‘rtada yangi fakultetda “Yetakchilik va strategiya, boshqaruv tamoyillari”; “Zamonaviy sanoat siyosati”; “Korporativ boshqaruv, moliyaviy menejment” kabi dasturlar amalga oshiriladi.
Ushbu yo‘nalishdagi pilot loyiha doirasida JIDUning ““Executive Education” fakul'tetida O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Strategik rivojlanish agentligi bilan hamkorlikda joriy yilning 23-27 may kunlari “Xorijiy investisiyalarni jalb etish, Xalqaro investisiya huquqi” mavzusida Glazgo universiteti professori Kristian Tams va Oksford universiteti professori Antonios Sanakopulos ishtirokida o‘quv dasturi tashkil etildi. Unda mamlakatimiz hududlaridan shahar va tumanlarning rahbarlari, O‘zbekistonning yirik davlat va xususiy kompaniyalarining top-menejerlari qatori OKMK rahbar va mutaxassislari ham qatnashishdi.
O‘quv jarayoni interaktiv seminar va suhbat shaklida, xalqaro amaliyotidan chiqib kelgan misollar - keyslar asosida O‘zbekiston sharoitini e'tiborga olgan holda olib boriladi. O‘zbekistondagi Koreya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi janob Kim Xi-sang Koreyaning chet el investorlarini jalb etish va ular bilan ish olib borish tajribasini alohida keyslar asosida taqdim etadi.
O‘quv yakunida ishtirokchilarga Buyuk Britaniya professorlari tasdiqlagan rasmiy sertifikatlar berildi.

Представители АО «Алмалыкский ГМК» приняли участие в программе «Executive Education»
23 мая 2022 года в университете мировой экономики и дипломатии состоялась торжественная инаугурация нового факультета «Executive Education» («Образование для руководителей»).
В ней приняли участие руководители Сената Олий Мажлиса, Министерства иностранных дел, Министерства инвестиций и внешней торговли, Агентства стратегического развития, других министерств и ведомств страны, ведущих государственных компаний, главы дипломатических миссий, аккредитованных в Узбекистане, национальные средства массовой информации, профессорско-преподавательский состав УМЭД.
Данный факультет открыт в рамках инициативы Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева о коренной модернизации системы переподготовки руководящего звена государственных учреждений, топ-менеджеров госкомпаний и частного сектора, исходя из опыта ведущих университетов мира.
Основное направление деятельности нового факультета – обучение руководителей и специалистов современным методам управления и ведения бизнеса, повышению конкурентоспособности, ознакомление с современными трендами в глобальной торговле и инвестиционной деятельности, опытом внедрения новейших технологий в различных отраслях экономики.
Для организации программ обучения на факультете «Executive Education» привлекаются зарубежные профессора и «ноу-хау» ведущих университетов США, Европы, Японии, Южной Кореи, Сингапура.
В рамках совместного пилотного проекта УМЭД с Министерством инвестиций и внешней торговли, Агентством стратегического развития 23-27 мая 2022 г. проведен учебный курс «Привлечение иностранных инвестиций. Международное инвестиционное право и арбитраж» профессорами университета Глазго Кристианом Тамсом (Christian J. Tams) и профессором Оксфордского университета Антониосом Цанакопулосом (Antonios Tzanakopoulos).
При участии этих профессоров была создана учебная программа, в которой принимали участие в том числе топ-менеджеры АО «Алмалыкский ГМК».
Учебный процесс проходил в форме интерактивных семинаров и бесед, на основе примеров (кейсов) из международной практики с учетом условий Узбекистана.
Курсы также посетил Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Узбекистане Ким Хи-cанг, который представил корейский опыт привлечения и работы с иностранными инвесторами на основе отдельных кейсов.
По окончании обучения участникам программы выданы официальные сертификаты, утвержденные британскими профессорами.