+998 71 619 23 33Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-oktabr kuni Olmaliqdagi “Yoshlik-1” koni hamda uning negizida qurilayotgan 3-mis boyitish fabrikasini ko‘zdan kechirdi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rangli, nodir va qimmatbaho metallar qazib chiqarishda yetakchi. Mamlakatimiz yalpi sanoat mahsulotining 5 foizi, sanoat mahsulotlari eksportining 6 foizi uning hissasiga to‘g‘ri keladi. Kombinat tizimida 35 mingga yaqin kishi ishlaydi.
O‘tgan yili 148 ming tonna mis, 17 tonnadan ziyod oltin, 162 tonna kumush ishlab chiqarilgan. 1 milliard 100 million dollar investitsiya o‘zlashtirilib, 662 million dollarlik mahsulot eksport qilingan.
Keyingi yillarda geologik qidiruvlar va investitsiyalar miqdori oshgani natijasida ishlab chiqarishning yangi imkoniyatlari topilmoqda. Shulardan biri – “Yoshlik-1” koni. Bu yerda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 1-martdagi qaroriga muvofiq istiqbolli investitsiyaviy loyiha amalga oshirilmoqda.
Kon hududi 11 ming gektar. Zaxirasi ham salmoqli – yiliga 65 million tonna ma’dan. Bu konda oltin, mis, kumush, molibden, selen kabi 13 turdagi qimmatli va nodir metallar bor.
Davlatimiz rahbari mazkur konda bo‘lib, qazish ishlarini ko‘zdan kechirdi, mutaxassislar bilan muloqot qildi.
“Yoshlik-1” koni ma’danlaridan yuqori qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish uchun Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining 3-mis boyitish fabrikasi barpo etilmoqda. Uning qurilishiga 2021-yil 29-iyulda tamal toshi qo‘yilgan edi.
Bu yirik loyihaning qiymati 4,6 milliard dollar bo‘lib, konni qazish, fabrika va uning infratuzilmasini qurishni o‘z ichiga oladi. Hozirgi kunda 200 million kub metr kon yuzasi ochilgan, 41 kilometr temir yo‘l yotqizilgan, 650 megavattli podstansiya qo‘yilgan. AQSH, Buyuk Britaniya, Germaniya, Turkiya, Xitoy, Rossiya va boshqa Yevropa davlatlaridan uskunalar keltirilgan. Fabrika va boshqa infratuzilmalar qurilishi jadal ketmoqda.
Prezidentimiz bu yerdagi ulkan bunyodkorlik ishlari bilan atroflicha tanishdi. Bo‘lajak zavodning iqtisodiiy samaradorligi, unda qo‘llaniladigan ilg‘or texnologiyalar, ish jarayonidagi qulayliklar haqida axborot berildi.
Mazkur fabrika birinchi bosqichda yiliga 60 million tonna rudani qayta ishlash quvvatiga ega bo‘ladi. Bu orqali yilliga 917 ming tonna mis va 2,5 ming tonna molibden konsentratlari ishlab chiqariladi. 5 ming 600 kishining bandligi ta’minlanadi.
Bu yirik loyiha turdosh sanoat tarmoqlarining rivojlanishiga ham turtki berdi. Masalan, fabrika qurilishiga metall konstruksiyalar yetkazib berish uchun 6 ta zavod ishga tushirildi. Muhandislik, dasturiy ta’minot va kasb-hunar ta’limi yangi darajaga chiqmoqda. Yangi turar joylar va xizmatlarga talab paydo bo‘lmoqda.
Fabrikada logistika jarayoni ham qulaylashtiriladi. Fabrikaning barcha korpuslari orasida konveyerlar bo‘ladi. Bu yuk ortish va tashishni bartaraf etib, xarajatlarni qisqartiradi.
Ikkinchi bosqichda quvvat 160 million tonnaga yetadi yoki bugungi ko‘rsatkichdan 3 barobarga ko‘payadi. Ushbu ikki bosqich amalga oshirilishi natijasida korxona 2028-yilga borib yiliga 400 ming tonna mis, 50 tonna oltin va 270 tonna kumush ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi. Shu tariqa Olmaliq kombinati tog‘-kon metallurgiyasi sohasida dunyodagi eng yirik sanoat majmualaridan biriga aylanadi.
Xalqaro baholash mezonlariga ko‘ra, Olmaliqda misning yalpi zaxirasi 45 million tonnani, oltin zaxirasi esa 5 ming tonnadan ziyodni tashkil etishi aniqlangan. Bu dunyo miqyosida ham eng yirik va noyob ko‘rsatkichlardir.
Yana bir muhim tomoni, bugun dunyoda “yashil iqtisodiyot”, elektr texnikasi, elektromobillar sanoati jadal rivojlanmoqda. Buning natijasida 2030-yilga borib mis mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyoj 40 foizga ortishi kutilmoqda.
Ya’ni, Olmaliq kombinati mahsulotlariga uzoq yillar davomida xalqaro darajada bo‘ladi. Kelgusida kombinat ishlab chiqaradigan mahsulotlar hajmi 3 martadan ziyod ko‘payib, uning qiymati qariyb 8 milliard dollarga yetadi. 11 mingta yangi, yuqori texnologik ish o‘rinlari yaratiladi.
Davlatimiz rahbari “Enter Steel” mexanika ta’mirlash korxonasi ustaxonalarida ham bo‘lib, yangi uskunalar va ish jarayoni bilan tanishdi.

Глава государства посетил строительство крупного комплекса на Алмалыкском комбинате
Президент Шавкат Мирзиёев 15 октября ознакомился с ходом освоения месторождения"Ёшлик-1" в Алмалыке и строящейся на его базе третьей медно-обогатительной фабрикой.
Алмалыкский горно-металлургический комбинат является лидером в добыче цветных, редких и драгоценных металлов. На его долю приходится 5 процентов валовой промышленной продукции страны и 6 процентов экспорта промышленной продукции. В системе комбината работают около 35 тысяч человек.
В прошлом году было произведено 148 тысяч тонн меди, более 17 тонн золота, 162 тонны серебра. Освоено 1 миллиард 100 миллионов долларов инвестиций, экспортировано продукции на 662 миллиона долларов.
В последние годы в результате увеличения объемов геологоразведочных работ и инвестиций открываются новые производственные возможности. Одной из них является месторождение "Ёшлик-1". В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2017 года здесь реализуется перспективный инвестиционный проект.
Площадь месторождения составляет 11 тысяч гектаров. Его запасы также значительны - 65 миллионов тонн руды в год. Это месторождение содержит 13 видов ценных и редких металлов, таких как золото, медь, серебро, молибден, селен.
Глава государства посетил месторождение, ознакомился с работами по добыче полезных ископаемых, побеседовал со специалистами.
Для производства высокоценной продукции из руд месторождения "Ёшлик-1" возводится третья медно-обогатительная фабрика Алмалыкского горно-металлургического комбината. Закладка фундамента состоялась 29 июля 2021 года.
Стоимость этого крупного проекта составляет 4,6 миллиарда долларов, включая разработку месторождения, строительство фабрики и ее инфраструктуры. В настоящее время вскрыто 200 миллионов кубометров поверхности месторождения, проложен 41 километр железнодорожных путей, установлена подстанция мощностью 650 мегаватт. Доставлено оборудование из США, Великобритании, Германии, Турции, Китая, России и других европейских стран. Ускоренными темпами идет строительство фабрики и другой инфраструктуры.
Президент детально ознакомился с масштабными строительными работами, проводимыми здесь. Была представлена информация об экономической эффективности будущего завода, применяемых в нем передовых технологиях, удобствах в процессе работы.
На первом этапе фабрика будет способна перерабатывать 60 миллионов тонн руды в год. За счет этого ежегодно будет производиться 917 тысяч тонн медных и 2,5 тысячи тонн молибденовых концентратов. Будет обеспечена занятость 5 тысяч 600 человек.
Этот крупный проект также дал импульс развитию смежных отраслей промышленности. Например, введены в строй 6 заводов по поставке металлических конструкций для строительства фабрики. На новый уровень выходят инженерное, IT и профессиональное образование. Возникает спрос на новое жилье и услуги.
На фабрике также будет упрощен процесс логистики. Между всеми корпусами фабрики имеются конвейеры. Это устранитнеобходимость в ручной погрузке и транспортировке руды и сократит расходы.
На втором этапе мощность достигнет 160 миллионов тонн, или в 3 раза превысит начальный показатель. В результате реализации этих двух этапов к 2028 году предприятие будет иметь мощности по производству 400 тысяч тонн меди, 50 тонн золота и 270 тонн серебра в год. Таким образом, Алмалыкский комбинат станет одним из крупнейших в мире промышленных комплексов в сфере горнометаллургическойотрасли.
Согласно международным оценкам, валовые запасы меди в Алмалыке составляют 45 миллионов тонн, а золота - более 5 тысяч тонн. Это один из самых крупных показателей в мире.
Еще одним важным аспектом является то, что сегодня в мире динамично развиваются "зеленая экономика", электротехника, электромобилестроение. В результате к 2030 году ожидается увеличение потребности в медной продукции на 40 процентов.
Это означает, что продукция Алмалыкского комбината будет востребована на международном рынке в течение многих лет. В будущем объем выпускаемой комбинатом продукции увеличится более чем в 3 раза, ее стоимость достигнет почти 8 миллиардов долларов. Будет создано 11 тысяч новых высокотехнологичных рабочих мест.