Global hamkorlik va barqaror investisiyalar: OKMK kelajagi
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati 2017-yildan buyon "Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish" yirik investitsiya loyihasini amalga oshirib kelmoqda. Ushbu loyiha mavjud ruda qazib olish va qayta ishlash hajmini 2,5 baravarga oshirish imkonini beradi.
Hozirgi kunga kelib, loyiha uchun zarur mablag‘ning 80 foizdan ortig‘i korxonaning o‘z mablag‘lari, kreditlar va qarzlar hisobidan moliyalashtirilgan.
Shuni ta'kidlash joizki, ayni paytda OKMK hamkorlari orasida G‘arb sanksiyalariga tushgan bank va moliya institutlari mavjud emas.
OKMK o‘z oldiga qo‘yilgan vazifalarni bajarish maqsadida faoliyatida jahonda kechayotgan jarayonlarni sinchkovlik bilan kuzatib boradi, yetakchi xalqaro yuridik firmalar bilan maslahatlashadi. Shuningdek, loyihalarni moliyalashtirish uchun mablag‘ jalb etish maqsadida investorlar bilan faol hamkorlik qiladi.
Xususan, Germaniyaning HELABA bankining EKA EULER HERMES qoplamasi ostida mavjud rux zavodiga yangi sulfat kislota sexini qurish uchun (METSO:OUTOTEC uskunalarini yetkazib beruvchi) kredit mablag‘lari jalb qilingan. Ispaniyaning Santander banki esa nasos-gidrosiklon qurilmasini almashtirgan holda mavjud 1-misni boyitish fabrikasini modernizatsiya qilish uchun (Weir uskunalarini yetkazib beruvchi) EKA UKEF qoplamasi ostida, shuningdek, Germaniyaning KfW banki bilan yangi mis eritish zavodini qurish bo‘yicha kredit mablag‘lari jalb etilgan.
Shuni ta'kidlash kerakki, OKMK qulay investitsiya muhiti sharoitida yangi investitsiyalarni jalb qilish ustida faol ishlashda davom etmoqda va foydali mega-loyihalarni amalga oshirish imkoniyati uni yanada jozibador va barqaror qiladi.

+998 71 619 23 33АО «Алмалыкский ГМК» с 2017 года реализует масштабный инвестиционный проект «Освоение месторождения Ешлик-1», который позволит увеличить существующий объем добычи и переработки руды в 2,5 раза.
На сегодняшний день проект профинансирован более чем на 80% собственными средствами предприятия, кредитами и займами.
Следует отметить, что на данный момент, среди партнеров АГМК нет банков и финансовых институтов подверженных западным санкциям.
С целью достижения поставленных задач АГМК в своей деятельности отслеживает мировую повестку и консультируется с ведущими международными юридическими фирмами, а также активно сотрудничает с инвесторами для привлечения финансирования проектов.
В частности, привлечены инвестиционные средства немецкого банка HELABA под покрытие ЭКА EULER HERMES на строительство нового серно-кислотного цеха для действующего цинкового завода (поставщик оборудования METSO:OUTOTEC), а испанский банк Santander покрывает ЭКА UKEF на модернизацию существующей медно-обогатительной фабрики №1 с заменой насосно-гидроциклонной установки (поставщик оборудования Weir), а также подписан мандат на организацию синдиката с немецким KfW банком на строительство нового медеплавильного завода и др.
Необходимо отметить, что АГМК в условиях благоприятного инвестиционного климата продолжает активно работать над привлечением новых инвестиций, а возможность реализации выгодных мегапроектов делает его еще более привлекательным и стабильным в работе.