Global hamkorlik va barqaror investisiyalar: OKMK kelajagi
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati 2017-yildan buyon "Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish" yirik investitsiya loyihasini amalga oshirib kelmoqda. Ushbu loyiha mavjud ruda qazib olish va qayta ishlash hajmini 2,5 baravarga oshirish imkonini beradi.
Hozirgi kunga kelib, loyiha uchun zarur mablag‘ning 80 foizdan ortig‘i korxonaning o‘z mablag‘lari, kreditlar va qarzlar hisobidan moliyalashtirilgan.
Shuni ta'kidlash joizki, ayni paytda OKMK hamkorlari orasida G‘arb sanksiyalariga tushgan bank va moliya institutlari mavjud emas.
OKMK o‘z oldiga qo‘yilgan vazifalarni bajarish maqsadida faoliyatida jahonda kechayotgan jarayonlarni sinchkovlik bilan kuzatib boradi, yetakchi xalqaro yuridik firmalar bilan maslahatlashadi. Shuningdek, loyihalarni moliyalashtirish uchun mablag‘ jalb etish maqsadida investorlar bilan faol hamkorlik qiladi.
Xususan, Germaniyaning HELABA bankining EKA EULER HERMES qoplamasi ostida mavjud rux zavodiga yangi sulfat kislota sexini qurish uchun (METSO:OUTOTEC uskunalarini yetkazib beruvchi) kredit mablag‘lari jalb qilingan. Ispaniyaning Santander banki esa nasos-gidrosiklon qurilmasini almashtirgan holda mavjud 1-misni boyitish fabrikasini modernizatsiya qilish uchun (Weir uskunalarini yetkazib beruvchi) EKA UKEF qoplamasi ostida, shuningdek, Germaniyaning KfW banki bilan yangi mis eritish zavodini qurish bo‘yicha kredit mablag‘lari jalb etilgan.
Shuni ta'kidlash kerakki, OKMK qulay investitsiya muhiti sharoitida yangi investitsiyalarni jalb qilish ustida faol ishlashda davom etmoqda va foydali mega-loyihalarni amalga oshirish imkoniyati uni yanada jozibador va barqaror qiladi.

+998 71 619 23 33Since 2017 JSC “Almalyk MMC” has been carrying out a large-scale investment project “Development of Yoshlik-1 mine” which will increase the existing volume of ore mining and processing by 2.5 times.
To date, the project is financed for more than 80% by the company's own funds, credits and loans.
It should be noted that at the moment there are no banks and financial institutions subject to Western sanctions among the partners of AMMC.
In order to achieve its goals, AMMC actively keeps track of global agenda and consults with leading international law firms, as well as actively co-operates with investors to attract financing for projects.
Specifically, financing was secured through the German bank HELABA, backed by EULER HERMES export credit agency (ECA) coverage for the construction of a new sulphuric acid plant at the existing zinc plant (equipment supplier – METSO). The Spanish bank Santander extended loans under the coverage of the UK Export Finance (UKEF) ECA for modernization of the existing copper processing plant No.1 with replacement of the pump-hydro cyclone plant (equipment supplier – WEIR).
A mandate has been signed to organize a syndicate with German KfW bank for construction of a new copper smelter.
It is worth noting that AMMC, benefiting from a favorable investment climate, continues to actively pursue new investment opportunities. The ability to implement lucrative mega-projects further enhances AMMC’s appeal and reinforces its operational stability.