27 Iyul 2023, 9:47 2529
Xabaringiz bor, 2022-yil 25-dekabr kuni Koreya Milliy Assambleyasi tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga 15 milliard von (12 million AQSh dollari atrofida) miqdoridagi grant ajratilishi bo‘yicha qaror qabul qilingan edi.
Kuni kecha ushbu grant bo‘yicha ijrochi etib Koreya sanoat texnologiyalari instituti (KITECH) tanlab olindi.
Ushbu grant mablag‘lari doirasida Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish birlashmasining O‘zbek-Koreys ilmiy texnik markazi qoshida sanoat tajriba sexi tashkil etiladi.
Ushbu sexga zamonaviy laboratoriya jihozlari hamda texnologik uskunalari olib kelinadi. Bu yerda ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish dasturga asoslangan holda ishlab chiqarishni modernizasiyalash, yangi texnologiyalarni jalb qilish bo‘yicha tadqiqot ishlari olib borilishi ko‘zda tutilgan.
Ma'lumot uchun: Koreyaning KITECH instituti 1989-yilda sanoat tarmog‘i, xususan, kichik va o‘rta korxonalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etilgan bo‘lib, tadqiqotlarning uch asosiy sohalariga ixtisoslashgan: ilg‘or ishlab chiqarish texnologiyalari, sanoat texnologiyalarini birlashtirish va barqaror ishlab chiqarish tizimlarining texnologiyalari. Uning tarkibiga 3 ta tadqiqot markazi va 7 ta hududiy bo‘linma kiradi.
Mazkur loyiha doirasidagi birinchi (kick off meeting) yig‘ilish avgust oyining oxirida Chirchiq va Olmaliq shaharlarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

+998 71 619 23 33Как сообщалось ранее, 25 декабря 2022 года года Национальной Ассамблеей Республики Корея было принято решение о выделении Алмалыкскому горно-металлургическому комбинату гранта в размере 15 млрд вон (около 12 млн долларов США).
Исполнителем грантового проекта выбран Корейский институт промышленных технологий «Kitech».
В рамках данного гранта при Узбекско-Корейском научно-технологическом центре НПО будет создан промышленный экспериментальный цех. Для этого цеха будет приобретено современное технологическое лабораторное оборудование. В новом подразделении будут проводиться научно-исследовательские работы по модернизации производства, привлечению новых технологий на основе программы коммерциализации научных разработок.
Для справки: «KITECH» был основан в 1989 году для поддержки промышленного сектора, особенно малых и средних предприятий. Он фокусируется на 3 ключевых областях исследований: передовые производственные технологии, конвергенция промышленных технологий и технологии устойчивых производственных систем. С целью усиления адресной поддержки малого и среднего бизнеса здесь работают 3 исследовательских центра и 7 региональных отделений.
Первая встреча (kick off meeting) в рамках данного проекта запланирована на конец августа текущего года в Чирчике и Алмалыке.