+998 71 619 23 33Joriy yilning 20-fevral kuni Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida huquqbuzarliklarni oldini olish, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha profilaktik tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda OKMKdagi IIB tergov bo‘linmasi katta tergovchisi I.Jo‘raqulov katta surishtiruvchi B.Abdullayev, zavod direktorining Tovar va moddiy boyliklarini saqlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari M.Mirzanovlar ishtirok etishdi.
- Hozirgi axborot texnologiyalari davrida internet tarmog‘idagi taqiqlangan saytlarga kirmang, bilib-bilmay layklar bosib yurmang. Bir misol bundan 3 yil avval zavodimiz ishchisi, o‘zi to‘liq anglamagan holda bir siyosiy rolikka layk bosib, uni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha izoh qoldirgan. Ushbu harakati ortidan mana javobgarlikka tortildi. Ushbu rolikda amaldagi siyosiy tuzimga qarshi g‘oyalar targ‘ib etilgan. Sizlar ham nima qilayotganligingizni avval chuqur o‘ylang, tahlil qiling. Har qanday noto‘g‘ri qadam, javobgarlikka sabab bo‘ladi, - deydi M.Mirzanov.
- Mayda tashmachilik, o‘g‘irlik kabi jinoyatlarning MTMZda ro‘y bermagani albatta, quvonarli holat. Ammo, Avtomobil va Texnologik transport boshqarmalarida mana shunday holat ro‘y berdi. Birgina noto‘g‘ri tashlangan qadam ortidan 8 kishi javobgarlikka tortildi. Yana bir holatga e'tibor qaratishlaringizni so‘rab qolardim. ATB ishchisi Piskent tumani 51-sonli oilaviy poliknikadan 30 kun ishga kelmaganligi uchun kasal bo‘lganligini aytib, ma'lumotnoma olib kelgan. Aslida bu ma'lumotnoma surishturuv vaqtida haqiqiy emasligi, poliklinikaning elektron ro‘yxatida yo‘qligi aniqlangan. Bu ma'lumotnoma sababli katta hamshira, hamshira va shifokorlar jarimaga tortilgan. Sizlardan mana shunday holatlarga yo‘l qo‘ymasliklaringizni so‘rab qolardim,- deydi I.Jo‘raqulov.
- Hozirgi kunda eng ko‘p uchrayotgan jinoyatlardan biri bu kiber makonda sodir etilayotgan firibgarlik jinoyatidir, - deydi B.Abdullayev. - MTMZ ishchisi bir nechta hamkasblarining ishonchiga kirib, uyali aloqa vositasi orqali ularning nomiga kredit olgan. Bu holat bir necha marta takrorlangan. Hozir ushbu jinoyat ishi bo‘yicha surishtiruv ishlari boshlangan. Shu ishni qilgan sizlarning hamkasblaringiz. Hozirda kreditlar Face ID orqali beriladi. Shunchalik soddamizki, telefonimizni birovlarning qo‘liga berib, uning nima qilayotganligi bilan qiziqmaymiz. Vaholangki u bundan foydalanib bir emas bir nechta banklardan kredit olib, sizni og‘ir sharoitga tushirib qo‘ymoqda.
Bunday jinoyatlarni oldini olish uchun telefoningizni begonalarga bermang yoki berishdan oldin biling nima maqsadda so‘rayotganini va shaxsiy ma'lumotlaringizga kirishiga yo‘l qo‘ymang.

За любое правонарушение следует наказание
20 февраля текущего года на центральном ремонтно-механическом заводе АГМК проведено профилактическое мероприятие по предотвращению правонарушений и борьбе с коррупцией.
В мероприятии приняли участие старший следователь следственного отдела ОВД АГМК И. Джуракулов, старший следователь Б. Абдуллаев и заместитель директора ЦРМЗ по сохранности товарно-материальных ценностей М. Мирзанов.
- В условиях современных информационных технологий важно избегать посещения запрещённых сайтов в интернете и не ставить необдуманно лайки на различные видео. Примером может служить случай, который произошёл три года назад: один из наших работников поставил лайк на политическом ролике и оставил поддерживающий его комментарий. В результате этого поступка человек был привлечён к ответственности, так как в ролике пропагандировались идеи, противоречащие действующему политическому режиму. Прежде чем совершать любой шаг, важно тщательно обдумать его последствия, потому что любая ошибка может повлечь за собой ответственность, - отметил М. Мирзанов.
- Случаи совершения мелкого хищения или краж имели место в управлениях автомобильного и технологического транспорта. Из-за одного неверного шага восемь человек понесли ответственность. Есть ещё один случай, на который хотелось бы обратить ваше внимание: работник отдела автомобильного транспорта сообщил, что не ходил на работу в течение 30 дней, так как был болен, и предоставил справку из Пискентской районной поликлиники. Однако в ходе расследования выяснилось, что справка была подделана, так как в электронной базе поликлиники не было информации о болезни. Из-за этого были оштрафованы старшая медсестра, медсестра и врачи, - добавил И. Джуракулов.
- Одним из самых распространённых преступлений на сегодняшний день являются мошенничества в киберпространстве, - подчеркнул Б. Абдуллаев. - Работник ЦРМЗ воспользовался доверием нескольких коллег и через мобильный телефон оформил кредиты на их имена. Этот случай повторялся несколько раз, и в настоящее время проводится расследование. Подобные ситуации случаются, так как мы излишне доверчивы, не понимаем и не проверяем свои устройства. Важно понимать, что через Face ID можно взять кредит в нескольких банках, и это может привести к серьёзным последствиям. Чтобы предотвратить такие преступления, не отдавайте свой телефон чужим людям и всегда проверяйте, с какой целью они его просят и какие личные данные могут быть использованы.
В ходе мероприятия работники завода задали интересующие их вопросы и получили ответы от ответственных лиц.