+998 71 619 23 33Joriy yilning 20-fevral kuni Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida huquqbuzarliklarni oldini olish, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha profilaktik tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda OKMKdagi IIB tergov bo‘linmasi katta tergovchisi I.Jo‘raqulov katta surishtiruvchi B.Abdullayev, zavod direktorining Tovar va moddiy boyliklarini saqlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari M.Mirzanovlar ishtirok etishdi.
- Hozirgi axborot texnologiyalari davrida internet tarmog‘idagi taqiqlangan saytlarga kirmang, bilib-bilmay layklar bosib yurmang. Bir misol bundan 3 yil avval zavodimiz ishchisi, o‘zi to‘liq anglamagan holda bir siyosiy rolikka layk bosib, uni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha izoh qoldirgan. Ushbu harakati ortidan mana javobgarlikka tortildi. Ushbu rolikda amaldagi siyosiy tuzimga qarshi g‘oyalar targ‘ib etilgan. Sizlar ham nima qilayotganligingizni avval chuqur o‘ylang, tahlil qiling. Har qanday noto‘g‘ri qadam, javobgarlikka sabab bo‘ladi, - deydi M.Mirzanov.
- Mayda tashmachilik, o‘g‘irlik kabi jinoyatlarning MTMZda ro‘y bermagani albatta, quvonarli holat. Ammo, Avtomobil va Texnologik transport boshqarmalarida mana shunday holat ro‘y berdi. Birgina noto‘g‘ri tashlangan qadam ortidan 8 kishi javobgarlikka tortildi. Yana bir holatga e'tibor qaratishlaringizni so‘rab qolardim. ATB ishchisi Piskent tumani 51-sonli oilaviy poliknikadan 30 kun ishga kelmaganligi uchun kasal bo‘lganligini aytib, ma'lumotnoma olib kelgan. Aslida bu ma'lumotnoma surishturuv vaqtida haqiqiy emasligi, poliklinikaning elektron ro‘yxatida yo‘qligi aniqlangan. Bu ma'lumotnoma sababli katta hamshira, hamshira va shifokorlar jarimaga tortilgan. Sizlardan mana shunday holatlarga yo‘l qo‘ymasliklaringizni so‘rab qolardim,- deydi I.Jo‘raqulov.
- Hozirgi kunda eng ko‘p uchrayotgan jinoyatlardan biri bu kiber makonda sodir etilayotgan firibgarlik jinoyatidir, - deydi B.Abdullayev. - MTMZ ishchisi bir nechta hamkasblarining ishonchiga kirib, uyali aloqa vositasi orqali ularning nomiga kredit olgan. Bu holat bir necha marta takrorlangan. Hozir ushbu jinoyat ishi bo‘yicha surishtiruv ishlari boshlangan. Shu ishni qilgan sizlarning hamkasblaringiz. Hozirda kreditlar Face ID orqali beriladi. Shunchalik soddamizki, telefonimizni birovlarning qo‘liga berib, uning nima qilayotganligi bilan qiziqmaymiz. Vaholangki u bundan foydalanib bir emas bir nechta banklardan kredit olib, sizni og‘ir sharoitga tushirib qo‘ymoqda.
Bunday jinoyatlarni oldini olish uchun telefoningizni begonalarga bermang yoki berishdan oldin biling nima maqsadda so‘rayotganini va shaxsiy ma'lumotlaringizga kirishiga yo‘l qo‘ymang.

+998 71 619 23 33On February 20 of this year, a preventive event was held at the Central Repair and Mechanical Plant of AMMC to prevent offenses and combat corruption.
The event was attended by Senior Investigator of the Investigative Department of the AMMC Internal Affairs Department I. Djurakulov, Senior Investigator B. Abdullaev and Deputy Director of the Central Repair and Mechanical Plant for the Safety of Inventory M. Mirzanov.
- In the context of modern information technologies, it is important to avoid visiting prohibited sites on the Internet and not thoughtlessly like various videos. An example is a case that happened three years ago: one of our employees liked a political video and left a supportive comment. As a result of this action, the person was held accountable, since the video promoted ideas that contradicted the current political regime. Before taking any step, it is important to carefully consider its consequences, because any mistake can entail liability, - noted M. Mirzanov.
- Cases of petty theft or theft took place in the departments of motor and technological transport. Because of one wrong step, eight people were held accountable. There is another case that I would like to draw your attention to: an employee of the motor transport department reported that he had not gone to work for 30 days because he was sick, and provided a certificate from the Piskent district polyclinic. However, during the investigation it turned out that the certificate was forged, since there was no information about the disease in the electronic database of the polyclinic. Because of this, the senior nurse, nurse and doctors were fined, - added I. Djurakulov.
- One of the most common crimes today is fraud in cyberspace, - emphasized B. Abdullaev. - An employee of the Central Research and Development Center took advantage of the trust of several colleagues and took out loans in their names via a mobile phone. This incident was repeated several times, and an investigation is currently underway. Such situations happen because we are overly trusting, do not understand and do not check our devices. It is important to understand that you can take out a loan from several banks via Face ID, and this can lead to serious consequences. To prevent such crimes, do not give your phone to strangers and always check for what purpose they ask for it and what personal data can be used.
During the event, plant workers asked questions of interest to them and received answers from responsible persons.