+998 71 619 23 33Ma'lumki OKMK boshqaruvi raisining 2022-yil 31-avgustdagi 1037-sonli buyrug‘iga muvofiq tuzilgan ishchi guruh tomonidan kombinat tarkibiy bo‘linmalarida ijtimoiy va ma'naviy-ma'rifiy muhit, yoshlar muammolari hamda turli ko‘rinishdagi jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilgan ishlar samaradorligi o‘rganilmoqda.
Ana shunday o‘rganish ishlaridan navbatdagisi Chirchiq shahridagi Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida o‘tkazildi.
Joriy yilning 14-noyabr kuni ushbu o‘rganish ishlarining yakunlariga bag‘ishlangan muhokama yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda OKMK boshqaruvi raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari S.Shermatov, mas'ul rahbarlar, tarkibiy bo‘linmalarning boshliqlari va ishchi-xodimlar ishtirok etishdi.
Ochiq muloqot tarzida o‘tkazilgan yig‘ilishda ishchi-guruh tomonidan o‘rganishlar davomida aniqlangan kamchiliklar yuzasidan ma'lumotlar berilib, muhokama qilindi.
O‘rganish davomida kamchiliklarning aksariyati zudlik bilan bartaraf etilgani qayd etib o‘tildi.
Bildirilgan takliflardan kelib chiqib korxona payvandchilarining payvandlash ishlarini tahlil qilish uchun jadval (grafik) ishlab chiqib, Markaziy analitik laboratoriyasiga buyurtma berish, korxonaning muhandis-texnik xodimlarning maxsus kiyimlarni berilish muddatlarini qisqartirish maqsadida mutaxassisilarni jalb qilgan holda, korxona muxandis-texnik xodimlarining ishlash sharoitlarini xronametraj qilish choralarini ko‘rish belgilandi.
O‘rganishlar davomida aniqlangan kamchiliklarning ba'zilarini bartaraf etish yuzasidan mas'ullarga aniq muddatlar berildi.
Shuningdek, tadbirda mazkur tarkibiy bo‘linmada yirik investitsiyaviy loyihalar amalga oshirilayotganligi ta'kidlanib, barcha ishlab chiqarish ko‘rsatkichlarida doim faol ekanligi bildirildi.
Tadbirda jinoyatchilikni oldini olish, yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan salbiy omillari tahlil etilib, ishchi-xodimlar har doim ogoh bo‘lib, turli xil jinoyatlarga aralashib qolmasligi zarurligi uqtirildi.
Mas'ullar tomonidan mazkur mehnat jamoasida ijtimoiy-ma'naviy muhit, yaratilgan sharoitlar boshqa korxonalarga namuna ekanligi alrhida ta'kidlab o‘tildi.

Ни одна проблема не должна остаться без внимания!
Во исполнение приказа председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» А. Хурсанова от 31 августа специально созданной рабочей группой проводится работа по изучению социальной, духовно-просветительской среды, проблем молодежи в струкутурных подразделениях Алмалыкского горно-металлургического комбината.
В этот раз рабочая группа провела изучение в научно-производственном объединении по производству редких металлов и твердых сплавов АГМК.
Как уже принято, в ходе системной проверки уделялось особое внимание социальным и духовно-просветительским работам, проводимых в подразделениях, проблемам молодежи, эффективности мероприятий по борьбе с преступностью, правонарушениями и коррупцией.
14 ноября текущего года в НПО состоялось мероприятие, посвященное итогам проведенных работ.
В нем приняли участие заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов, руководители структурных подразделений и работники.
На встрече, прошедшей в формате открытого диалога, рабочая группа представила информацию по недостаткам, выявленным в ходе изучения. Обсуждены проблемы и причины их возникновения, проведен анализ недостатков.
Исходя из озвученных предложений разработано расписание (график) для анализа сварочных работ сварщиков предприятия, определены меры по проведению хронометража деятельности инженерно-технических работников с привлечением специалистов в целях сокращения сроков выдачи им спецодежды.
Ответственным лицам поручено в установленные сроки устранить недостатки, выявленые в ходе проверки.
На мероприятии отмечена важность соблюдения дисциплины труда, необходимость предупреждения всякого рода правонарушений и и преступлений.
Ответственные лица также подчеркнули, что социальная, духовно-просветительская среда в трудовом коллективе НПО, созданные условия являются образцовыми.