Harbiy xizmatchilar kombinat muzeyida
Xabaringiz bor, bugun – Xalqaro muzeylar kuni. Davlat statistika qo‘mitasi ma'lumotlariga ko‘ra, 2022 yil 1 yanvar holatiga O‘zbekistondagi muzeylar soni 127 tani tashkil etib, ularga 2021 yil davomida 5100,0 ming kishi tashrif buyurgan. Yirik sanoat korxonasi sanalgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining ham o‘z tarixi muzeyi mavjud.
Sana munosabati bilan bugun O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining Toshkent viloyati Ohangaron tumani va Olmaliq shaharlarida joylashgan Toifalangan ob'yektlarini qo‘riqlash qo‘shinlari qo‘mondonligi harbiy qismlarining harbiy xizmatchilari uchun kombinat muzeyiga sayohat tashkil etildi.
Harbiy xizmatchilar muzeyda kombinatning tashkil topishi, tarkibiy bo‘linmalari faoliyati, erishgan yutuqlari va tarixiga oid ma'lumotlarga ega bo‘lishdi.

Военнослужащие посетили музей комбината
Ежегодно 18 мая в мире отмечается Международный день музеев. По данным Госкомстата, по состоянию на 1 января 2022 года количество музеев в Узбекистане составило 127. За 2021 год их посетило более 5 млн человек.
Вам наверняка изестно, что Алмалыкский горно-металлургический комбинат также имеет свой собственный музей. Это своего рода визитная карточка, которая повествует об истории предприятия.
В связи с этой датой сегодня, 18 мая, военнослужащие воинских частей командования войск охраны категорированных объектов Министерства обороны Республики Узбекистан, расположенных в Ахангаранском районе и городе Алмалык Ташкентской области, посетили музей комбината.
В ходе визита военнослужащие ознакомились с историей становления крупного промышленного предприятия, деятельностью его структурных подразделений и достижениями.