+998 71 619 23 33Ma'lumki, O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi tizimida so‘nggi hisobot-saylov kampaniyasi 2020-yilda o‘tkazilgan edi. Federatsiya Ustavida, shuningdek “Olmaliq KMK” AJ xodimlari kasaba uyushmasining Ustavida barcha darajadagi kasaba uyushmalari organlarining vakolat muddatlari 5 yil etib belgilangandan kelib chiqib, 2025-yilda navbatdagi hisobot-saylovlar o‘tkaziladi.
Hisobot-saylovlar har qanday, u kichik yoki kattami, kasaba uyushmasi tashkilotining faoliyatida muhim voqelik bo‘lib, ushba jarayonda hisobot davrida kasaba uyushmasi tashkilotining erishgan natijalari, shu bilan bir qatorda faoliyatni tashkil etishda mavjud muammolar hamda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar chuqur tahlil qilinadi, kelgusidagi faoliyatning ustuvor yo‘nalishlari belgilanadi.
Bu esa, kasaba uyushmalari tashkilotlari rahbarlaridan hisobot-saylov yig‘ilishlari (konferensiyalari)ga puxta tayyorgarlik ko‘rishni, ushbu masalaga mas'uliyat bilan yondoshishni, hisobot-saylovlar O‘zbekiston Respublikasining “Kasaba uyushmalari to‘g‘risida”gi Qonuniga, Federatsiya va “Olmaliq KMK” AJ xodimlari kasaba uyushmasining Ustavlariga, tizimda amalda bo‘lgan me'yoriy hujjatlarga qat'iy rioya etgan holda o‘tkazilishini ta'minlashni, hisobot-saylovlarni o‘tkazish bilan bog‘liq hujjatlarni o‘rnatilgan tartibda rasmiylashtirishni talab etadi.
O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Bosh kengashining 2024-yil 21-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan majlisida “O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi tizimida kasaba uyushmalari tashkilotlarida hisobot-saylovlarni o‘tkazish to‘g‘risida”gi IX-3-sonli qarori qabul qilindi. Ushbu qaror bilan tasdiqlangan Nizomlar kombinat kasaba uyushmasi Kengashi tomonidan atroflicha o‘rganilib, joriy yilning 16-yanvar kuni kombinat kasaba uyushmasi tizimida faoliyat yuritayotgan sex tashkilotlari rahbarlari, jumladan kasaba uyushma guruhlari tashkilotchilarini muhim hujjatlar bilan tanishtirish maqsadida amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminar dasturi doirasida “O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi tizimida kasaba uyushmalari tashkilotlarida hisobot-saylovlarni o‘tkazish to‘g‘risida”gi Nizomning har bir bandi bo‘yicha sharhlar berilib, sex tashkilotida hisobot-saylov yig‘ilishini, korxona miqyosida esa hisobot-saylov konferensiyasini o‘tkazish tartiblari yuzasidan amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi. Seminar jarayonida kasaba uyushma xodimlari va faollari tomonidan berilgan savollarga batafsil javoblar berildi.
Ma'lumot o‘rnida aytish lozimki, kombinatning olis hududlarda, ya'ni Surxondaryo, Namangan, Jizzax viloyatlarida joylashgan tashkilotlarida, shu jumladan Toshkent viloyatining Angren hududida va Chirchiq shahridagi “O‘zTMK” AJ kasaba uyushmalari tashkilotlarida hududiy seminarlar o‘tkazish bilan bir vaqtda, sex tashkilotida hisobot-saylov yig‘ilishini va korxona kasaba uyushmasi tashkilotining hisobot-saylov konferensiyasini yuqori saviyada o‘tkazish hamda amaliy-uslubiy yordam ko‘rsatish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi tomonidan tegishlicha hujjatlar loyihalari to‘plamlari ishlab chiqildi, hisobot-saylov kampaniyasini o‘tkazish yuzasidan ishchi guruhlar tasdiqlandi.

Отчеты и выборы в профсоюзных организациях
Известно, что в системе Федерации профсоюзов Узбекистана последняя отчетно-выборная кампания проводилась в 2020 году. Уставы Федерации профсоюзов Узбекистана и Профсоюза работников АО «Алмалыкский ГМК», исходя из сроков полномочий профсоюзных органов всех уровней, проведение которых установлено один раз в 5 лет, предусматривают проведение очередных отчетов-выборов в наступившем 2025 году.
Отчётно-выборные собрания являются важным событием в деятельности профсоюзной организации, независимо от того, являются ли они небольшой или крупной, и в ходе этого процесса отражаются результаты, достигнутые профсоюзной организацией за отчетный период. Наряду с этим анализируются также существующие проблемы в организации деятельности и допущенные недостатки, определяются приоритетные направления в дальнейшей деятельности.
Это, в свою очередь, требует от руководителей профсоюзных организаций тщательной подготовки к отчетно-выборным собраниям (конференциям), ответственного подхода к данному вопросу, обеспечения проведения отчетов-выборов и оформления соответствующих документов в строгом соответствии с законом Республики Узбекистан «О профессиональных союзах», Уставом профсоюза Федерации и Профсоюза работников АО «Алмалыкский ГМК», требованиями нормативных документов, действующих в системе профсоюзов.
На заседании Главного Совета Федерации профсоюзов Узбекистана 21 декабря 2024 года было принято постановление за № IX-3 «О проведении отчетов-выборов в профсоюзных организациях в системе Федерации профсоюзов Узбекистана», данным решение утверждено Положение, содержание которого был тщательно изучен Советом профсоюза АГМК. С целью ознакомления с содержанием вышеуказанных важных документов руководителей первичных организаций, в том числе организаторов профгрупп, находящихся в системе Профсоюза АГМК, 16 января текущего года был проведен практический семинар.
В рамках программы семинара были даны разъяснения и комментарии по каждому пункту Положения «О проведении отчетов-выборов в профсоюзных организациях в системе Федерации профсоюзов Узбекистана», проведены практические занятия по порядку проведения отчетно-выборного собрания в цеховых организациях, а также отчетно-выборная конференция профсоюзной организации в масштабе предприятия. В процессе семинара были даны подробные ответы на вопросы, заданные профсоюзными работниками и активистами.
Необходимо отметить, что по инициативе Совета профсоюза работников комбината организованы региональные семинары в отдаленных объектах комбината, находящихся в Сурхандарьинской, Наманганской и Джизакской областях. Наряду с этим, семинары пройдут в Ангренском регионе и в АО «УзТМК» г.Чирчик. На сегодняшний день, при Совете профсоюза утверждены рабочие группы на весь период проведения отчетов-выборов, в качестве практической и методической помощи, разработаны сборники проектов документов по отчетам-выборам для руководителей первичных и цеховых профорганизаций.