+998 71 619 23 33Mehr-oqibat va qadr-qimmat, saxovat ayyomi bo‘lgan Navro‘zda muhtojlar holidan xabar olinib, ularga yordam ko‘rsatiladi. Bu kabi ezgu amallar Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham har bir bayram arafasida bo‘y ko‘rsatadi. An'anaga sodiq qolgan holda bu yil ham Navro‘z bayrami munosabati bilan OKMK hamda kombinat xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi tomonidan bir qator ezgu amallar bajarilmoqda.
Jumladan, kombinat xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi tomonidan 154 nafar ijtimoiy himoya muhtoj pensionerlarga, 35ta boquvchisini yo‘qotgan oilalarga oziq-ovqat jamlanmalari berilayapti.
Shuningdek, OKMK tomonidan 52 nafar kombinatda ishlab nafaqaga chiqqan baynalminal jangchilarga, 7 nafar kombinatda mehnat qilib, nafaqada bo‘lgan Chernobil AESi falokatini bartaraf etganlarga, 4 nafar Ikkinchi jahon urushi va 35 nafar mehnat fronti faxriylariga oziq-ovqat to‘plamlari hamda 350 000 so‘mdan pul mukofotlari tuhfa etilmoqda.
Bundan tashqari, OKMK boshqaruvi raisining buyrug‘iga binoan Yoshlar ittifoqi va kasaba uyushmasi faollari ijtimoiy himoyaga muxtoj keksalar,pensionerlar va nogironligi bo‘lgan shaxslar, yolg‘iz qariyalar, kam ta'minlangan, boquvchisini yo‘qotgan oilalarning uy-joylarida xayriya hasharini o‘tkazishadi.
Yana bir muhim jihat kombinat tarkibiy bo‘linmalariga biriktirilgan ixtisoslashtirilgan muassasalarda ham bayram dasturxoni yozilib, ayyom tadbirlari tashkil etiladi.
Jumladan, Angren shahridagi 34-sonli maxsus internat, Surxondaryo viloyati Sariosiyo tumanidagi “Saxovat” uyi, Olmaliq shahridagi 6-sonli ixtisoslashtirilgan yordamchi maktab, 80-sonli kar va zaif eshituvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab internati, Bo‘ka tumanidagi 15-sonli mehribonlik uyi, Ohangaron tumanidagi “Saxovat” uyi, “Muruvvat” uy, Piskent tumanidagi 79-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internati kabi muassasalarga xomiylik yordamlari ko‘rsatiladi.
Navro‘z ayyomi munosabati bilan dam olish kunlarida 300 nafar kombinat ishchi-xodimlariga imtiyozli narxlarda yurtimizning Xiva, Buxoro va Samarqand shaharlariga ham sayyohatlar tashkil etilayapti.
Bundan tashqari, kombinat ishchi-xodimlariga, 52 nafar kombinatda ishlab nafaqaga chiqqan baynalminal jangchilarga, 7 nafar kombinatda mehnat qilib, nafaqada bo‘lgan Chernobil AESi falokatini bartaraf etganlarga, 4 nafar Ikkinchi jahon urushi va 35 nafar mehnat fronti faxriylariga kartoshka, guruch, sabzi va piyoz kabi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ham berilmoqda.

Высшая ценность – человек!
«Пусть каждая ночь будет для тебя священной, и каждый день твой – светлым, как Навруз!». Словами нашего великого поэта Алишера Навои можно описать, насколько важным и ценным является этот праздник для нашего народа. В дни праздника Навруз забываются любые обиды и ссоры, еще больше укрепляются такие благородные человеческие качества, как доброта и милосердие, щедрость и великодушие.
Благие дела осуществляются и на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате в преддверии каждого праздника. По уже сложившейся традиции Совет профсоюза работников АГМК в связи с весенним праздником навестил ветеранов, пенсионеров, нуждающихся в социальной защите.
В частности, активисты СПР АГМК раздали продуктовые наборы 154 пенсионерам, нуждающимся в социальной защите, 35 семьям, потерявшим кормильца. Воинам-интернационалистам – пенсионерам (52 человека), проработавшим на комбинате, пенсионерам комбината, принимавшим участие в ликвидации катастрофы на Чернобыльской АЭС (7 человек), ветеранам Второй мировой войны (4 человека) и ветеранам трудового фронта (35 человек) передаются продуктовые наборы, сельскохозяйственные продукты (картофель, рис, морковь, лук) и денежные премии в размере 350 000 сумов.
Также, в соответствии с приказом председателя правления АГМК активисты Союза молодежи и профсоюзных комитетов проведут благотворительные хашары в домах одиноких пожилых, нуждающихся в социальной защите, пенсионеров, лиц с инвалидностью, малообеспеченных, семей, потерявших кормильца.
В специализированных учреждениях, закрепленных за структурными подразделениями комбината, будут организованы праздничные мероприятия. В частности, будет оказана спонсорская помощь специализированной школе-интернату № 34 в городе Ангрен, Дому милосердия «Саховат» в Сариасийском районе Сурхандарьинской области, специализированной вспомогательной школе №6 в городе Алмалык, специализированной школе-интернату для глухих и слабослышащих детей № 80, Домам милосердия №15 в Букинском районе, «Саховат» в Ахангаранском районе, «Мурувват», а также специализированной школе-интернату № 79 в Пскентском районе.
В праздничные дни для 300 работников комбината будут организованы поездки по льготным ценам в древние города Узбекистана: Хива, Бухара и Самарканд.