+998 71 619 23 33Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 26 apreldagi “Intellektual mulk sohasini yanada rivojlantirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi 221-son qaroriga muvofiq 23 iyun kuni MISiS Milliy tadqiqotlar texnologik universiteti Olmaliq filialida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati xodimlari va tadbirkor yoshlar uchun intellektual mulk obektlarini roʻyxatga olish va fuqarolik muomalasiga kiritish boʻyicha seminar boʻlib oʻtdi.
Unda Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk agentligi Ixtirolar va foydali modellar departamenti yetakchi maslahatchisi Sherzod Abdunabiev “Ixtirolar va foydali modellar talabnomasini tayyorlash, hisobga olish va ekspertizadan oʻtkazish jarayoni” mavzusida maʻruza qildi.
Yigʻilishda Sherzod Hikmatovich 2022 yil 1 noyabrdan intellektual mulk huquqlarini buzuvchi mahsulotlarni ishlab chiqaruvchilar, sotuvchilar va distribyutorlarga nisbatan qonuniy jazo choralarini qoʻllash boʻyicha idoralararo axborot almashinuvi “IP protection” axborot portali orqali amalga oshirilishini aytib oʻtdi.
Bundan tashqari, seminarda intellektual mulk obektlarini huquqiy himoya qilish, sohada sodir etilgan huquqbuzarliklar boʻyicha oʻz vaqtida chora koʻrish, mualliflar va boshqa ijodkorlarning moddiy manfaatdorligini oshirishh, shuningdek, xorijiy kompaniyalarning intellektual mulk obektlariga boʻlgan huquqlarini himoya qilish, huquqbuzarliklarni oldini olish boʻyicha chora-tadbirlarni yanada takomillashtirich yuzasidan ma’lumotlar berildi.
Seminar ishtirokchilari patentga layoqatlilik shartlari, ularning amaldagi qonunchilikka muvofiq mavjud turlari va sanoat mulki obektlarini huquqiy muhofaza qilish jarayonida intellektual mulkning oʻziga xos xususiyatlari, tovarlar va xizmatlarning xalqaro tasnifi, alohida obektlarni tasniflash bilan yaqnidan tanishdilar. Seminar ishtirokchilari oʻzlarini qizqtirgan savollarga mutaxassislardan tegishli javoblar olishdi.

Семинар для сотрудников АГМК
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №221 от 26 апреля 2022 года «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию сферы интеллектуальной собственности» 23 июня в Алмалыкском филиале НИТУ «МИСиС» проведен обучающий семинар для сотрудников Алмалыкского горно-металлургического комбината и предпринимателей по вопросам регистрации объектов интеллектуальной собственности и введения его в гражданский оборот.
Перед участниками семинара с лекцией на тему: «Процесс подготовки заявки, учёт и экспертиза изобретений и полезных моделей» выступил ведущий консультант Отдела изобретений и полезных моделей Агентства по интеллектуальной собственности при министерстве юстиции Республики Узбекистан Шерзод Абдунабиев.
В ходе встречи Шерзод Хикматович сообщил, что с 1 ноября 2022 года межведомственный информационный обмен в вопросах применения правовых санкций к производителям, продавцам и распространителям продукции с нарушением прав интеллектуальной собственности будет осуществляться через информационный портал «IP PROTECTION».
Кроме этого, на семинаре была дана информация о правовой защите объектов интеллектуальной собственности, своевременном принятии мер по правонарушениям, совершаемым в сфере, повышении материальной заинтересованности авторов и других творческих работников, а также защите прав зарубежных компаний на интеллектуальную собственность, дальнейшем совершенствовании и повышении инвестиционной привлекательности страны и эффективной борьбе с контрафактной продукцией.
Участники семинара также узнали об условиях патентоспособности, их существующих видах в соответствии с действующим законодательством и спецификой интеллектуальной собственности в процессе правовой охраны объектов промышленной собственности, международной классификации товаров и услуг, классификации конкретного объекта, роли международных и национальных баз данных в оценке патентоспособности товарных знаков и знаков обслуживания.