+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ta'lim va sanoat integratsiyasi borasida muhim ishlar amalga oshirib kelinmoqda. Natijada talabalar nazariy bilim olish barobarida texnologik ishlab chiqarish jarayoni bilan ham yaqindan tanishib, amaliy bilimlarini mustahkamlab borishadi. Bu esa o‘z-o‘zidan talabaning o‘qishni tamomlashi bilan ishlab chiqarish jarayoniga qiyinchiliklarsiz ko‘nikishiga hamda yetuk mutaxassis bo‘lishiga sabab bo‘ladi.
So‘zlarimizning amaldagi ifodasini Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida tashkil etilgan MTTU MISiSning Olmaliq filialining konchilik va metallurgiya kafedrasini misolida ham ko‘rishimiz mumkin.
Mazkur kafedraning ochilish marosimi 16-oktabr kuni bo‘lib o‘tdi.
O‘quv markazi rahbari Doniyor Karimovning ma'lum qilishicha, bu yo‘nalishda ishlar bardamovlik kasb etib, konchilik kafedrasi Qalmoqqir kon boshqarmasida ham tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. Ushbu kafedralar Prezidentimizning topshirig‘iga ko‘ra tashkil etilib, bunda talabalar o‘qish davomida korxonaning o‘zida tahsil olib shu korxonanni o‘zida amaliyotga chiqish imkoniyatini beradi.

+998 71 619 23 33A number of works are being carried out at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex as part of the integration of science, education and production.
The result of this work is that students of higher educational institutions have the opportunity to get acquainted directly with the production processes taking place at the Complexs and factories of the Complex, observe with their own eyes the work of specialists and equipment, and consolidate theory in practice. And this, in turn, allows the young specialist to quickly adapt to his future profession.
Pursuing this goal, the department of mining and metallurgy of the Almalyk branch of the National Research Technological University "MIS&A" was created at the central repair and mechanical Complex of AMMC, the grand opening of which took place on October 16 of this year.
As the head of the training center of the Complex, Doniyor Karimov, said, departments are being created on the basis of instructions from the head of our country, and work in this direction will be continued. It is planned to open a department of mining engineering in the Kalmakyr mine administration.