+998 71 619 23 33Joriy yilning 26-27 may kunlari “Hilton Tashkent City” mehmonxonasida Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT) Aksilkorrupsiya tarmog‘i Istanbul harakatlar rejasi doirasidagi 5-raund Bazaviy hisoboti va O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi islohotlarini yana-da takomillashtirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” loyihasi taqdimotiga bag'ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, IHTT va xalqaro hamkor tashkilotlar hamkorligida tashkil etildi.
Unda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov, AQSHning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Jonatan Henik hamda IHTT Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limi rahbari Yuliya Fromgols (onlayn), shuningdek, masʼul vazirlik va idoralar, fuqarolik jamiyati institutlari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik korpus vakillari ishtirok etishdi.
Maʼlumot uchun: Istanbul Harakatlar rejasi Markaziy Osiyo va Sharqiy Yevropa mamlakatlari uchun IHTT Aksilkorrupsiya tarmog‘ining mintaqaviy dasturi bo‘lib, Armaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Moldova, Mo‘g‘uliston, Tojikiston, Ukraina hamda O‘zbekiston davlatlarini qamrab oladi.
Uning doirasida aʼzo davlatlar tomonidan BMTning korrupsiyaga qarshi konvensiyasi va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro standartlarning milliy amaliyotga joriy etilishi holati tahlil qilib boriladi.
Mazkur tadbirda "Olmaliq KMK" AJ Boshqaruv raisining iqtisodiyot, moliya va transformatsiya bo'yicha birinchi o'rinbosari Bexzod Mamatov va Komplayens xizmati boshligʻi v.b. Shuhrat Joʻrayev ishtirok etdi.
Tadbirning ochilish marosimida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov quyidagi fikr-mulohazalarni bildirdi:
IHTT tomonidan taqdim etilgan Istanbul harakatlar rejasi bugungi kunda O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish islohotlarini amalga oshirishda muhim yo‘nalish sifatida xizmat qilmoqda. U faqat qo‘lga kiritilgan yutuqlarni baholabgina qolmasdan, balki eʼtibor berilishi lozim bo‘lgan ustuvor sohalarni aniqlab bermoqda.
Xususan, 5-raund Bazaviy hisoboti O‘zbekistondagi siyosat ishlab chiqish, institutsional qurilish va huquqiy tartibga solish sohalarida yetarlicha ilg‘or natijalarni tan oladi.
Bu muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning siyosiy irodasi hamda mamlakat parlamenti va ijro hokimiyati idoralarining saʼy-harakatlari samarasi, xalqaro hamkorlarimizning yaqin ko‘magi va mustahkam hamkorligining amaliy natijasi deya baholanmoqda.
Biz uchun muhim maqsad
— 5-raund Bazaviy hisobotni muhokama qilish yoki “Yo‘l xaritasi”ni rasman tasdiqlash emas, amaliyotga yo‘naltirilgan, aniq va samarali fikr-mulohazalarni olishdir.
Bu hujjatlar faqat baholash natijasi bo‘lib qolmasligi, balki kundalik faoliyatimizda aniq yo‘naltiruvchi hujjatga aylanishi kerak.
Negaki, islohotlar faqat huquqiy hujjatlarni qabul qilish yoki yangi mexanizmlarni joriy etish bilan cheklanib qolmaydi.
Asosiy vazifa
— qabul qilingan va joriy etilayotgan yangi normalarni amalda samarali tatbiq etishdir.
O‘zbekistonda Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT)ning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari Aksilkorrupsiya tarmog‘ining Istanbul harakatlar rejasi 5-bosqich monitoringi 2024 -yilda amalga oshirildi.
Monitoring va baholash tizimi to‘qqizta samaradorlik sohasi, yaʼni korrupsiyaga qarshi siyosat, manfaatlar to‘qnashuvi va mol-mulk deklaratsiyasi, xabar beruvchini himoya qilish, biznesning yaxlitligi, davlat xaridlarida halollik, sud hokimiyatining mustaqilligi, prokuraturaning mustaqilligi, korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha ixtisoslashtirilgan muassasalar, korrupsiya jinoyatlari uchun taʼqib qilishni qamrab oldi.
Yakunda O‘zbekistonning korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati Markaziy Osiyo davlatlari ichida eng yuqori baholanib, IHTT vakillari tomonidan mamlakatimizdagi so‘nggi islohotlar ijobiy tendensiyasi eʼtirof etildi.
Shu jumladan, korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati ishlab chiqilishi va amalga oshirilishida fuqarolik jamiyati institutlarining roli oshganligi alohida taʼkidlandi. Shuningdek, davlat xaridlari va biznesda halollik yo‘nalishlarida O‘zbekiston ko‘rsatkichlari yaxshilangan.
Tadbirda monitoring natijalari bo‘yicha yuqorida qayd etilgan har bir yo‘nalish asosida IHTT tomonidan ishlab chiqilgan tavsiyalar eʼtibor markazida bo‘lib, amaliyotga yo‘naltirilgan, aniq va samarali takliflar, ularni amalga oshirish choralari muhokama qilindi.
IHTTning Istanbul harakatlar rejasi doirasidagi 5-raund monitoringi asosida ishlab chiqilgan tavsiyalarda O‘zbekistonda kelgusida korrupsiyaga qarshi kurashishni yanada takomillashtirish bo‘yicha bir qator masalalarga alohida eʼtibor qaratildi.
Jumladan:
- korrupsiyaga qarshi kurashuvchi idoralarning mustaqilligi va samaradorligini oshirish;
- sudya va prokurorlarni tayinlash va hisobdorlik jarayonlarini oshkora qilish;
- xabar beruvchilarning himoyasi mexanizmlarini kuchaytirish;
- mol-mulk va manfaatlar to‘qnashuvini deklaratsiya qilish tizimini takomillashtirish;
- davlat xaridlari va xususiy sektorda halollikni oshirish;
- korrupsiyaviy jinoyatlar uchun jazo muqarrarligini taʼminlash.
Tadbir doirasida har bir yo‘nalish bo‘yicha mahalliy va xorijiy ekspertlar o‘rtasida muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, IHTTning tavsiyalari asosida ishlab chiqilgan “Yo‘l xaritasi” taqdimot qilindi va uni samarali amalga oshirish yuzasidan aniq vazifalar belgilab olindi.

+998 71 619 23 33On May 26-27 of this year, an event dedicated to the presentation of the 5th Round Baseline Report of the Anti-Corruption Network of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) within the framework of the Istanbul Action Plan and the "Roadmap" project for further improving anti-corruption reforms in Uzbekistan was held at the Hilton Tashkent City Hotel.
The event was organized in cooperation with the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan, the OECD, and international partner organizations.
It was attended by Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, Jonathan Henick, US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Uzbekistan, and Julia Fromgols, Head of the OECD Anti-Corruption Department (online), as well as representatives of responsible ministries and departments, civil society institutions, international organizations, and the diplomatic corps.
For information: The Istanbul Action Plan is a regional program of the OECD Anti-Corruption Network for Central Asia and Eastern Europe, covering Armenia, Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Mongolia, Tajikistan, Ukraine, and Uzbekistan.
It will analyze the implementation of the UN Convention against Corruption and international standards on combating corruption by member states in national practice.
The event was attended by Bekhzod Mamatov, First Deputy Chairman of the Board for Economy, Finance and Transformation of Almalyk MMC JSC, and Shukhrat Jorayev, Acting Head of the Compliance Service.
At the opening ceremony of the event, Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, expressed the following thoughts:
The Istanbul Action Plan, presented by the OECD, currently serves as an important guideline for implementing anti-corruption reforms in Uzbekistan. It not only assesses the achievements made, but also identifies priority areas that require attention.
In particular, the Round 5 Baseline Report recognizes the relatively advanced results in the areas of policy development, institution building, and legal regulation in Uzbekistan.
This is considered to be the result of the political will of our esteemed President Shavkat Mirziyoyev, the efforts of the country's parliament and executive authorities, and the practical result of the close support and strong cooperation of our international partners.
Our important goal
is not about discussing the 5th round Baseline Report or formally approving the Roadmap, but about getting action-oriented, clear and effective feedback.
These documents should not only be the result of an assessment, but also become a clear guiding document in our daily activities.
After all, reforms are not limited to the adoption of legal documents or the introduction of new mechanisms.
Main task
The effective implementation of new norms adopted and being introduced.
The 5th phase of monitoring of the Istanbul Action Plan of the Anti-Corruption Network of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) for Eastern Europe and Central Asia was carried out in Uzbekistan in 2024.
The monitoring and evaluation system covered nine performance areas, namely anti-corruption policy, conflict of interest and asset declaration, whistleblower protection, business integrity, integrity in public procurement, independence of the judiciary, independence of the prosecutor's office, specialized institutions for combating corruption, and prosecution for corruption crimes.
In the end, Uzbekistan's anti-corruption policy was rated the highest among Central Asian countries, and the OECD representatives recognized the positive trend of recent reforms in our country.
In particular, it was noted that the role of civil society institutions in the development and implementation of anti-corruption policies has increased. Uzbekistan's performance in public procurement and business integrity has also improved.
The event focused on the recommendations developed by the OECD based on each of the above-mentioned areas based on the monitoring results, and discussed practical, specific and effective proposals and measures for their implementation.
The recommendations developed based on the 5th round of monitoring under the Istanbul Action Plan of the OECD focused on a number of issues for further improving the fight against corruption in Uzbekistan.
In addition
- increasing the independence and effectiveness of anti-corruption agencies;
- making the appointment and accountability processes of judges and prosecutors transparent;
- strengthening whistleblower protection mechanisms;
- improving the system of declaring assets and conflicts of interest;
- increasing integrity in public procurement and the private sector;
- ensuring the inevitability of punishment for corruption crimes.
The event featured discussions between local and foreign experts in each area.
A "Roadmap" developed based on the recommendations of the OECD was also presented, and specific tasks were set for its effective implementation.