24 Yanvar 2025, 9:25 1348
OKMK Mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi tomonidan navbatdagi profilaktik tadbirlar Sanoat temir yo‘l transport boshqarmasi va Mis boyitish fabrikasida tashkil etildi.
Unda Sanoat xavfsizligi va mehnat muhofazasi bo‘limi mas'ullari, boshqarma va fabrika rahbariyati hamda mutaxassislari ishtirok etishdi.
Tadbirlarda 2024-yil 13-dekabr kuni STTBda hamda 2024-yil 18-dekabr kuni fabrikada sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalar muhokama etildi. Sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalarning tafsilotlari va sabablari tahlil etildi. Holatlar yuzasidan barcha mas'ullar tegishli xulosa chiqarib, mehnat muhofazasi nazoratini kuchaytirish choralari ko‘rilishi lozimligi ta'kidlandi.
2025-yilda har ikki korxonada baxtsiz hodisalarning oldini olish va mehnat sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha ishlab chiqilgan chora-tadbirlarni kombinat MM va SX bo‘limi bilan kelishilishi kerakligini ta'kidlab o‘tildi.
Korxonalarning barcha sexlari va xizmatlari boshliqlari, MM va XT bo‘limi xodimlari ishchi-xodimlar o‘rtasida yo‘l-yo‘riqlarni, baxtsiz hodisalar muhokamasini ishchi-xodimlarga tushunarli tarzda o‘tkazilishiga e'tibor qaratilishi lozimligi aytib o‘tildi.
Shuningdek, bugungi kunda ushbu holatlar yuzasidan vakolatli tashkilot vakillari tomonidan tekshirish ishlari olib borilayotganligi va natijasi bo‘yicha aybdor shaxslarga nisbatan tegishli choralar ko‘rilishi bildirildi.

+998 71 619 23 33As part of the next preventive measures of the Occupational health and industrial safety Department of AMMC, events were held in the Industrial Railway transport department (IRTD) and at the Copper concentrator plant (CCP).
They were attended by specialists and managers responsible for industrial safety and labor protection at these facilities.
The events, which took place on December 13 in the Industrial railway transport Department and on December 18 at the Copper concentrator plant, included the analysis of causes and circumstances of the accidents that occurred in these units. It was emphasized that all responsible persons must draw appropriate conclusions and strengthen control over labor protection.
It was noted that measures aimed at preventing accidents and improving working conditions at these enterprises should be agreed upon with the Occupational health and industrial safety Department of the enterprise in 2025.
In addition, it was emphasized that the heads of all workshops and services, as well as employees of the Occupational health and safety Departments, should pay attention to the need to conduct briefings for employees and discuss accidents in an accessible and understandable form for them.
It was also noted that currently authorized representatives of the organization are conducting an investigation into all accidents, based on the results of which appropriate measures will be taken against the guilty parties.