24 Yanvar 2025, 9:25 1348
OKMK Mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi tomonidan navbatdagi profilaktik tadbirlar Sanoat temir yo‘l transport boshqarmasi va Mis boyitish fabrikasida tashkil etildi.
Unda Sanoat xavfsizligi va mehnat muhofazasi bo‘limi mas'ullari, boshqarma va fabrika rahbariyati hamda mutaxassislari ishtirok etishdi.
Tadbirlarda 2024-yil 13-dekabr kuni STTBda hamda 2024-yil 18-dekabr kuni fabrikada sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalar muhokama etildi. Sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalarning tafsilotlari va sabablari tahlil etildi. Holatlar yuzasidan barcha mas'ullar tegishli xulosa chiqarib, mehnat muhofazasi nazoratini kuchaytirish choralari ko‘rilishi lozimligi ta'kidlandi.
2025-yilda har ikki korxonada baxtsiz hodisalarning oldini olish va mehnat sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha ishlab chiqilgan chora-tadbirlarni kombinat MM va SX bo‘limi bilan kelishilishi kerakligini ta'kidlab o‘tildi.
Korxonalarning barcha sexlari va xizmatlari boshliqlari, MM va XT bo‘limi xodimlari ishchi-xodimlar o‘rtasida yo‘l-yo‘riqlarni, baxtsiz hodisalar muhokamasini ishchi-xodimlarga tushunarli tarzda o‘tkazilishiga e'tibor qaratilishi lozimligi aytib o‘tildi.
Shuningdek, bugungi kunda ushbu holatlar yuzasidan vakolatli tashkilot vakillari tomonidan tekshirish ishlari olib borilayotganligi va natijasi bo‘yicha aybdor shaxslarga nisbatan tegishli choralar ko‘rilishi bildirildi.

Профилактика и контроль: мероприятия по охране труда и безопасности на АГМК
В рамках очередных профилактических мероприятий отдела охраны труда и промышленной безопасности АГМК были проведены мероприятия в управлении промышленного железнодорожного транспорта и на медной обогатительной фабрике.
В них приняли участие специалисты и руководители, ответственные за промышленную безопасность и охрану труда на этих объектах.
Мероприятия, которые состоялись 13 декабря в УПЖТ и 18 декабря на МОФ, включали анализ причин и обстоятельств происшедших аварий в этих подразделениях. Было подчеркнуто, что все ответственные лица должны сделать соответствующие выводы и усилить контроль за охраной труда.
Отметили, что меры, направленные на предупреждение несчастных случаев и улучшение условий труда на этих предприятиях, должны быть согласованы с отделом охраны труда и промышленной безопасности комбината в 2025 году.
Кроме того, было подчеркнуто, что руководители всех цехов и служб, а также сотрудники отделов охраны труда и техники безопасности должны обратить внимание на необходимость проведения инструктажей для работников и обсуждения несчастных случаев в доступной и понятной для них форме.
Также было отмечено, что в настоящее время уполномоченные представители организации проводят проверку всех несчастных случаев, по результатам которых будут приняты соответствующие меры в отношении виновных лиц.