+998 71 619 23 33Joriy yilning 19-oktabr kuni “Metallurg” MSda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida Mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘yicha 9 oyda amalga oshirilgan ishlar tahliliga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda Sanoat xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisi Baxtiyor Gulyamov va qo‘mita vakillari, OKMK rahbariyati, tarkibiy bo‘linmalar boshliqlar, mehnat muhofaza qilish va xavfsizlik texnikasi bo‘yicha ma'sullar ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida kombinat bosh muhandisining mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘yicha o‘rinbosari v.b. Ilhom Abdullayev o‘tgan 3 chorak bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot berib o‘tdi.
Tadbirda kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi, ishlab chiqarish nazorati bo‘yicha olib borilgan ishlar, turli yo‘nalishda aniqlangan kamchiliklar, sanoat xavfsizligi talablariga rioya qilish, sohadagi jarohatlanishlar hamda baxtsiz hodisalar yuzasidan ma'lumotlar berildi.
Shuningdek, sohani tashkil etishda o‘z zimmasiga yuklatilgan vazifalarni bajarishda sustkashlikka yo‘l qo‘ygan ishchi-xodimlar va mansabdor shaxslarga nisbatan qo‘llanilgan intizomiy jazo choralar tahlil etildi. Xususan, yanvar oyidan buyon 1 656 ta buyruqlar ishlab chiqilgan bo‘lib, unga ko‘ra 671 ta ishchi-xodimlar, 2 102 ta mansabdor shaxslar javobgarlikka tortilgan. Jarimalar summasi 1,3 mlrd. so‘mni tashkil etadi.
Yig‘ilishda ta'kidlanganidek, OKMKda 147 ta xavfli ishlab chiqarish ob'ektlari davlat reyestriga qo‘yilgan. Ularda avariya yuz bergan taqdirda boshqa shaxslarning hayoti, sog‘lig‘i, mol-mulkiga hamda atrof muhitga zarar yetkazganlik uchun fuqarolik javobgarligi sug‘urta qilinadi.
Yig‘ilish yakunida kombinatda joriy yilning 4-choragi uchun belgilangan vazifalar muhokama qilinib, mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi talablarini bajarish yuzasidan amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar kelishib olindi.

+998 71 619 23 33На днях во дворце культуры «Металлург» состоялось мероприятие, посвященное итогам работ по охране труда и промышленной безопасности на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате за 9 месяцев текущего года.
В нем приняли участие председатель Госкомитета промышленной безопасности Бахтиёр Гулямов и представители комитета, руководство АГМК, начальники структурных подразделений, а также ответственные лица охраны труда и техники безопасности.
В начале мероприятия был заслушан отчет и.о. заместителя главного инженера комбината по охране труда и промышленной безопасности Ильхома Абдуллаева о проделанной работе за первые 3 квартала текущего года.
В ходе мероприятия была представлена информация о работе, проводимой в структурных подразделениях комбината по охране труда и промышленной безопасности, производственному контролю, выявленных недостатках в различных направлениях, травмах и несчастных случаях на производстве.
Также проанализированы дисциплинарные взыскания, примененные к работникам и должностным лицам, допустившим халатность в выполнении задач в соответствующем направлении.
В частности, за отчетный период разработано 1 656 приказов, согласно которым к ответственности привлечены 671 работник и 2 102 должностных лица. Общая сумма штрафов составила 1,3 млрд сумов.
Как было отмечено, в государственный реестр внесены 147 опасных производственных объектов АГМК. В случае возникновения аварии в этих объектах обеспечивается страхование гражданской ответственность за причинение вреда жизни, здоровью, имуществу других лиц, а также окружающей среде.
По итогам мероприятия обсуждены задачи, поставленные перед АГМК в 4 четвертом квартале текущего года, согласованы работы по охране труда и промышленной безопасности, которые необходимо выполнить в ближайшем будущем.