+998 71 619 23 33Ayni kunlarda mamlakatimizda Navro‘zi olam shukuhi kezib yuribdi. Millati, tili va dinidan qat’iy nazar, har bir vatandoshimiz o‘zining huquq va manfaatlari, qadr-qimmatini tobora chuqur anglab borayotgan Yangi O‘zbekistonda Navro‘z tom ma’noda umumxalq bayramiga aylanib, el-yurtimiz tomonidan katta shodu xurramlik bilan nishonlanmoqda. Shahrimizda ham umumxalq bayrami bo‘lgan Navro‘z ayyomi katta tantanalar bilan kutib olindi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati va OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi hamda Olmaliq shahar hokimligi hamkorligida tashkil etilgan bayram tantanalari katta xalq sayliga aylanib ketdi.
“ASSALOM, NAVRO‘Z - YANGILANISH, MEHR-OQIBAT VA QADR-QIMMAT AYYOMI!” deb nomlangan ayyom tantanalarida kombinat tarkibiy bo‘linmalari, shahrimiz oliy ta’lim va umumta’lim muassasalari, mahallalar faol ishtirok etishdi.
Tadbirda tashkil etilgan sportning boks, belbog‘li kurash, shashka, shaxmat, arqon tortish va tosh ko‘tarish bo‘yicha musobaqalarda hamshaharlarimiz g‘oliblik uchun bellashdilar.
Xalqimizning qadimiy - “Oq terak-ko‘k terak”, “Eshak mindi”, “Lanka o‘yini”, “Quloq tortish”, “Xo‘roz jangi”, “Arqonda sakrash”, “Janbil” kabi milliy o‘yinlari barchada qiziqish uyg‘otdi.
“Milliy dorbozlar” jamoasi, polvonlar, masxarabozlar, janglyorlar tomonidan tayyorlangan tomoshalar hamshaharlarimiga manzur bo‘ldi.
Jajji bolajonlarga tashkil etilgan qo‘g‘irchoq teatri namoyishlari, ertak qahramonlari ishtirokida milliy o‘yinlar, rasmlar ko‘rgazmasi va boshqa qiziqarli ko‘ngilochar tomosha dasturlari ularga bir olam quvonch bag‘ishladi.
“Har kuning bo‘lsin Navro‘z!” shiori ostidagi konsert dasturi esa “Metallurg” MS badiiy ijodiy jamoalari chiqishlari va estrada xonandalari Abdurashid Yo‘ldoshev hamda Alijon Isoqovlarning dilrabo taronalari barchaga bayramona kayfiyat ulashdi.
Bahoriy taomlar – sumalak, ko‘k somsa, ko‘k chuchvara va boshqa milliy taomlar tanlovi ham ajoyib tashkillashtirildi.
Bayram tadbirida kombinat tarkibiy bo‘linmalari o‘rtasida mamlakatimiz viloyatlarining milliy qadriyatlari va urf-odatlarini aks ettiruvchi ko‘rgazmalar tanlovi ham o‘tkazilib, unda har bir viloyatni aks ettiruvchi pavilonlar tashkil etildi. Mazkur tanlovda Ijtimoiy ob'yektlar boshqarmasi mehnat jamoasi hamda OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi xotin-qizlar masalalari bo‘yicha komissiyasi gran-priga sazovor bo‘ldi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi pavilonini tashkil etgan Rux zavodi jamoasi hamda Buxoro viloyati milliy qadriyatlari va urf-odatlarini namoyon etib bergan “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti mehnat jamoalari 1-o‘ringa sazovor bo‘lishdi.

АГМК широко отметил весенний праздник Навруз
В преддверии прекрасного праздника Навруз во всех регионах страны проходят народные гулянья, демонстрируются различные народные игры, готовятся весенние блюда. В условиях Нового Узбекистана, когда каждый соотечественник, независимо от национальности, языка и религии, все глубже осознает свои права и интересы, честь и достоинство, Навруз стал поистине общенародным праздником и отмечается с большой радостью и воодушевлением.
Сегодня в Алмалыке на высоком уровне прошел всенародный сайиль под девизом «Ассалом, Навруз – праздник обновления и доброты, чести и достоинства!». Начался праздник со звуков карнаев и сурнаев, дойры и ногоры, оповестивших о наступлении Навруза, пригласив людей на праздничные гуляния.
Праздничное торжество организовали труженики Алмалыкского горно-металлургического комбината, активисты Совета профсоюза работников АГМК совместно с хокимиятом города. Активное участие в нем приняли структурные подразделения комбината, высшие образовательные и общеобразовательные учреждения нашего города и махалли.
Национальные спортивные игры, как кураш, толкание гири, перетягивание каната, «Ок теракми, кук терак», стрельба из лука, а также состязания по боксу, шашкам, шахматам, настольному теннису, подарили всем особое удовольствие и приподнятое настроение.
Большое впечатление на всех произвели выставки изделий народных промыслов, песнями и танцы, фольклорные и этнографические коллективы, канатоходцы, силачи-палваны.
Для малышей и детей были организованы представления кукольного театра и национальные игры, различные развлекательные программы с участием сказочных персонажей, которые доставили им много радости и веселья.
Концертная программа с выступлениями эстрадных исполнителей Абдурашида Юлдашева и Алижона Исокова и коллективов художественной самодеятельности Дворца культуры «Металлург» вызвали массу положительных впечатлений и эмоций у участников мероприятия.
В рамках конкурса структурные подразделения комбината представили 12 областей нашей страны, организовав выставки с национальными одеждами, кушаньями, образцами прикладного искусства, отражающими ценности и традиции этих регионов. По итогам конкурса гран-при удостоены коллективы управления социальных объектов и комиссия по вопросам женщин Совета профсоюза работников АГМК. Коллективы цинкового завода и треста «Олмаликметаллургкурилиш» разделили между собой первое место. Победителям конкурса были вручены ценные призы со стороны руководства.
Навруз глубоко любим и ценен для нашего народа, как праздник единства и сплоченности, изобилия и процветания, олицетворяющий собой древние традиции и обычаи, созидательный дух нашего народа.