+998 71 619 23 33Joriy yilning 5-dekabr kuni Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiya qabul qilinganining 32 yilligi hamda “9-dekabr-Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni“ga bagʻishlangan aksilkorrupsiya oyligi doirasida tadbir boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Kon-geologiya vaziri oʻrinbosari U.Yusupov va vazir maslahatchisi M.Pirojkov, vazirlik ijro apparati xodimlari, tizim korxonalarining rahbarlari hamda korupsiyaga qarshi komplaens xizmatlarining masʼul xodimlari ishtirok etishdi.
Vazir o‘rinbosari Konstitutsiyaning davlat va jamiyat rivojida tutgan o‘rni, Bosh qomusimizdagi asosiy tushunchalar, ularning ahamiyati, mamlakatda demokratik davlat va fuqarolik jamiyatini barpo etish, shuningdek, O‘zbekistonning xalqaro maydondagi munosib mavqei uchun mustahkam asos bo'lib xizmat qilishini ta’kidladi.
Bundan tashqari, u O‘zbekistonda jamiyatning barcha sohalarida, jumladan, korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashda tizimli islohotlar amalga oshirilayotgani, uning paydo bo‘lishiga sabab bo‘layotgan omillarni yo‘q qilishga alohida e’tibor qaratilayotganini qayd etdi.
Shuningdek, Kon-geologiya vaziriligi Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat boʻlimi boshligʻi Sh.Sagʻdullayev qarshi kurashish sohasida vazirlik va tizimda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida yigʻilish qatnashchilariga maʼlumot berib oʻtdi.
Shundan soʻng, tizimda ISO 37001:2016 xalqaro korrupsiyaga qarshi muvofiqlik sertifikatlarini qoʻlga kiritgan eng samarli tuzilma sifatida “Navoiy kon-metallrugiya kombinati” AJ, “Oʻzmetkombinat” AJ “Oʻzbek geologiya qidiruv” AJ va “Oʻzbekgeofizika” AJ hamda korrupsiogen omillarni oʻz vaqtida oldini olish hamda xodimlarida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, xodimlarning huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirishda natijalarga erishgan eng faol komplaens tuzilma sifatida “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ, “Geologiya fanlar universiteti” DMning korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari rahbarlari esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

Подведены итоги в сфере противодействия коррупции в Мингеологии и его подведомственных предприятиях
5 декабря текущего года в Министерстве горнодобывающей промышленности и геологии состоялось мероприятие посвященного 32-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан и «9 декабря – Международному дню борьбы с коррупцией» в рамках антикоррупционного месяца.
На мероприятии приняли участие заместитель министра У.Юсупов и советник министра М.Пирожков, сотрудники исполнительного аппарата министерства, руководители подведомственных предприятий и работники служб антикоррупционного комплаенса.
Заместитель министра подчеркнул, что роль Конституции в развитии государства и общества, ее значение, основные понятия, которые служат прочной основой для построения в стране демократического государства и гражданского общества, а также достойного положения Узбекистана на международной арене.
Кроме того, он отметил, что в Узбекистане проводятся системные реформы во всех сферах жизни общества, в том числе в профилактике и борьбе с коррупцией, особое внимание уделяется устранению факторов, способствующих ее возникновению.
Также начальник отдела внутреннего контроля по борьбе с коррупцией Мингеологии Ш.Сагдуллаев проинформировал участников о проделанной работе в сфере противодействия коррупции в министерстве и его подведомственных предприятиях.
После этого сотрудники АО «Навоийский кон-металлургический комбинат», АО «Узметкомбинат», АО «Узбекгеологоразведка» и АО «Узбекгеофизика» как наиболее эффективные структуры в системе, получившие международные сертификаты соответствия требованиям по противодействию коррупции ISO 37001:2016, а также руководители внутренних структур антикоррупционного контроля АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», ГУ «Университет геологических наук» за своевременное предупреждение факторов коррупционного характера и формирование нетерпимого отношения к коррупции среди работников, повышение правового сознания и культуры работников награждены памятными подарками.