“Konstitutsiya — inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi!”
Mamlakatimizda inson hayoti va erkinligi, huquq va manfaatlari, xavfsizligi, ijtimoiy-iqtisodiy barqarorligi, sha’ni va qadr-qimmati kafolatlari eng avvalo bosh qomusimiz - O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida belgilab qo‘yilgan.
Bugun davlatimiz va jamiyatimiz hayotidagi muhim islohotlar, milsiz ijobiy o‘zgarishlar-u yuksalishlarning barchasi eng avvalo, mustaqil O‘zbekistonning o‘z manfaatlari va irodasini mustahkam ifoda etuvchi Konstitutsiyasi borligi sababdir.
Shu kunlarda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tarkibiy bo‘linmalarida  “Konstitutsiya - inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi!” shiori ostida bo‘lib o‘tayotgan tadbirlarda ayni shu fikrlar  misollar bilan keng e’tirof etilmoqda.  Tinch va ozod, obod va osuda hayotimiz kafolati bo‘lgan bosh   Qomusimizni har birimiz qadrlashimiz,  yoddan bilishimiz shart va zarur.
Iste’mol mollari ishlab chiqarish boshqarmasi, Mis eritish zavodi va Mis boyitish fabrikasi kabi mehnat jamoalarida o‘tkazilgan targ‘ibot  uchrashuvlarida O‘zbekiston qahramoni Saydali Rahmonov, OKMK boshqaruv raisining maslahatchilari Kamola Umaraliyeva, Azamat Mavlanov, O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi a’zosi, jurnalist Oysara Dadayeva, Markaziy apparat Yuridik departamenti sektor boshlig‘i  Nilufar  Yusupovalar ishtirok etishdi.
Shuningdek, tadbirlar davomida ishchi-xodimlar uchun jurnalist Oysara Dadayeva muallifligida chop etilgan "OKMK: Yashil iqtisodiyot sari" hamda "Toshlardan taralgan ohang" kitoblari taqdimoti tashkil etilib, korxonalarning rahbarlariga OKMK Ma’naviyat va ma’rifat kengashi tomonidan ushbu kitoblardan ikki nusxadan topshirildi.

«Конституция – гарантия достоинства, свободы, равенства и справедливости»
В нашей стране именно Конституция Республики Узбекистан закрепляет основные ценности: жизнь и свободу человека, его права и интересы, безопасность, социально-экономическую устойчивость, честь и достоинство.
Все важнейшие реформы, позитивные изменения и достижения в жизни государства и общества стали возможны благодаря тому, что независимый Узбекистан имеет Основной закон, ясно выражающий его волю и национальные интересы.
В эти дни в подразделениях Алмалыкского горно-металлургического комбината проходят мероприятия под девизом «Конституция – гарантия достоинства, свободы, равенства и справедливости». Здесь на конкретных примерах подчёркивается, что именно Конституция является залогом нашей мирной, свободной и благополучной жизни. Каждый из нас обязан беречь её и знать её положения.
Встречи с трудовыми коллективами управления по производству потребительских товаров, медеплавильного завода и медной обогатительной фабрики прошли при участии Героя Узбекистана Сайдали Рахмонова, советников председателя правления АГМК Камолы Умаралиевой и Азамата Мавлонова, журналиста, члена Союза журналистов Узбекистана Ойсары Дадаевой, а также начальника сектора юридического департамента центрального аппарата Нилуфар Юсуповой.
Кроме того, в рамках мероприятий состоялась презентация книг Ойсары Дадаевой «Yashil iqtisodiyot sari» и «Toshlardan taralgan ohang». Руководителям предприятий Совет по духовности и просвещению АГМК передал по два экземпляра этих книг.