Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha mas'ullarning malakasi oshirildi
“Olmaliq KMK" AJ boshqaruv raisining topshirig‘i hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 12-yanvardagi "Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ-81-sonli va 2022-yil 11-maydagi “Davlat boshqaruvi sohasida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish mexanizmlarini takomillashtirish va ushbu sohada jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ-240-sonli  qarorlari ijrosini ta'minlash maqsadida joriy yilning 6-15 aprel kunlari O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi bilan hamkorlikda “Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha samarali idoraviy chora-tadbirlar tashkil etilishini ta'minlash (14 soat)moduli bo‘yicha qisqa muddatli kurs tashkil etildi.
Ushbu o‘quv kursida OKMK tarkibiy bo‘linmalaridagi korrupsiyaga qarshi kurashish va “komplaens-nazorat” tizimiga mas'ul xodimlarning malakasi oshirildi. O‘quv kursi masofaviy shaklda ish joyidan ajralmagan holda tashkil etildi.
O‘quv kursi yakunida mavzu bo‘yicha tinglovchilar test sinovlari orqali olgan bilimlari sinovdan o‘tkazildi. Sinovdan muvaffaqiyatli o‘tgan tinglovchilarga sertifikatlar topshirildi.

Повышена квалификация ответственных за противодействие коррупции
Во исполнение Постановлений Президента Республики Узбекистан от 12 января 2022 года № ПП-81 «О мерах по внедрению системы рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции» и от 11 мая 2022 года №-240 «О мерах по совершенствованию механизмов устранения коррупционных рисков в области государственного управления и расширению участия общественности в данной сфере», а также поручения председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» с 6 по 15 апреля при сотрудничестве с Академией генеральной прокуратуры Республики Узбекистан был организован краткосрочный курс по модулю «Обеспечение организации эффективных ведомственных мер по противодействию коррупции».
В этом обучающем курсе приняли участие сотрудники структурных подразделений АГМК, ответственные за противодействие коррупции и систему «Комплаенс-контроля. Обучение было организовано в дистанционной форме без отрыва от работы.