O‘zbek futboli afsonasi Birodar Abduraimov OKMKda
XX asrning eng yaxshi futbolchilaridan biri, "Shuhrat" medali va "O‘zbekiston iftixori" ko‘krak nishoni sohibi Birodar Abduraimov kuni kecha OKMKga tashrif buyurdi.
OKMK boshqaruvi raisining o‘rinbosari Sa'di Shermatov hamda Birodar Abduraimov, taniqli sport sharhlovchisi Mirzahakim To‘xtamirzayevlar bilan tashkil etilgan uchrashuvda, OKMKda futbolga berilayotgan e'tibor, bolalar va ayollar futbolini rivojlantirish masalalari muhokama etildi. Ayniqsa, so‘nggi yillarda AGMK futbol jamoasining yutuqlari, jamoadagi o‘zgarishlar e'tirof etildi.
O‘z davrida "Paxtakor" tarkibida betakror o‘yinlari bilan muxlislar qalbini zabt etgan Birodar Abduraimov o‘zbek futbolining rivojiga katta hissa qo‘shgan va hozirda ham qo‘shib kelmoqda.
Mehmonlar kombinat tarixi muzeyi hamda Qalmoqqir va Yoshlik-1 konlaridagi jarayonlar bilan tanishdilar.
O‘zbek futboli afsonasi - Birodar Abduraimov “Paxtakor” jamoasida uchrashuvlar o‘tkazish soni bo‘yicha rekord o‘rnatgan. U 358 marotaba jamoa safida maydonga tushgan. O‘zbekiston milliy terma jamoasining katta murabbiysi sifatida 1994-yili Osiyo o‘yinlari chempioni bo‘lgan. O‘zbek futboli tarixida u xorijda mamlakatlarning barcha rasmiy chempionatlari va matchlarida, xalqaro matchlarda 200 ta gol urgan birinchi futbolchi bo‘lgan.
Uchrashuv davomida kelgusida millionlar o‘yini bo‘lgan futbolni rivojlantirish yo‘lida OKMK bilan doimiy hamkorlik qilish bo‘yicha bir qator kelishuvlarga erishildi.

Легенда узбекского футбола на АГМК
24 января Алмалыкский горно-металлургический комбинат посетил обладатель медали «Шухрат» и нагрудного знака «Узбекистан Ифтихори» Берадор Абдураимов, признанный одним из лучших футболистов Узбекистана XX века.
На встрече, организованной между заместителем председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» Саъди Шерматовым и Берадором Абдураимовыми, известным спортивным комментатором Мирзахакимом Тухтамирзаевым, были обсуждены вопросы развития детского и женского футбола. Отмечено внимание, уделяемое комбинатом футболу, достижения футбольной команды АГМК за последние годы.
Берадор Абдураимов, в свое время покоривший сердца миллионов болельщиков своей уникальной игрой в составе «Пахтакора», внес и продолжает вносить большой вклад в развитие узбекского футбола.
Гости также ознакомились с музеем истории комбината, побывали на смотровых площадках рудника «Кальмакыр» и месторождения «Ёшлик I».
Легенда узбекского футбола – Берадор Абдураимов установил рекорд по количеству матчей, сыгранных в составе «Пахтакора» –  358 раз он выходил на поле защищать честь команды. В качестве старшего тренера сборной национальной команды Узбекистана в 1994 году был Чемпионом Азиатских игр. В истории узбекского футбола он был первым, кто перешагнул рубеж 200 голов, забитых во всех официальных матчах чемпионатов страны и международных матчах.
В ходе встречи стороны договорились о дальнейшем и постоянном сотрудничестве на пути развития футбола.