Mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha kombinatda bu yil 97ta loyiha amalga oshiriladi
Jumladan, 2022-yilning yanvar oyida OKMKda 53ta loyiha bo‘yicha 14,3 mlrd. so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarilib, reja 106,5%ga bajarildi.
Kombinat korxonalari kesimida olib qaraydigan bo‘lsak, Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida, 10,4 mlrd. so‘mlik, Nodir metallar va qattiq qotishmalari ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida - 2,2 mlrd. so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan.
Shuningdek, Rux zavodida 1,7 mlrd. so‘mlik mahsulot tayyorlanib, 53,3 ming. dollarlik texnik rux sul'fati eksport qilingan.
Dastur doirasida 2022-yilda kombinat oldiga bir qator muhim vazifalar ham qo‘yilgan. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 24-yanvardagi “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi №99-sonli qarori ijrosi bo‘yicha kombinatda 2022-yil uchun 97ta loyiha doirasida 208,7 mlrd.so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarish prognozi tasdiqlangan. Ushbu loyihalar bo‘yicha tarmoq jadvali ishlab chiqilib, tasdiqlandi.

По программе локализации в 2022 году будет реализовано 97 проектов
Наряду с выполнением основных производственных показателей на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате эффективно реализуются задачи в сфере импортозамещения.
В частности, за январь текущего года на АГМК по 53 проектам произведено локализованной продукции на сумму 14.3 млрд сумов, прогноз выполнен на 106,5%.
В разрезе предприятий комбината на центральном ремонтно-механическом заводе произведено локализованной продукции на сумму 10,4 млрд сумов, в научно-производственном объединении по производству редких металлов и твердых сплавов – на сумму 2,2 млрд сумов.
На цинковом заводе – на 1,7млрд сумов, экспортировано сульфата цинка технического на сумму 53,3 тыс. долларов США.
Во исполнение Постановления Президента РУз №ПП-99 от 24.01.2022 г. «О мерах по созданию эффективной системы развития производства и расширения промышленной кооперации в Республике» на АГМК за 2022 год будет реализовано 97 проектов, в рамках которых будет произведено локализованной продукции на сумму 208,7 млрд сумов.