+998 71 619 23 332024-yil 17-dekabr Muhandislik maktabida Yaponiyaning AKITA Universiteti professori Yasushi Takasaki ishtirokida Zoom platformasi orqali onlayn tarzda kombinat tarkibiy bo‘linmalari mutaxassislari hamda «Metallurgiya» yo‘nalishida malaka oshirayotgan maktab tinglovchilari uchun «Pirometallurgiya usulida mis ishlab chiqarish» mavzusida vebinar tashkil etildi.
Xalqaro toifadagi professor pirometallurgiyaning yuqori haroratlarda sodir bo‘ladigan metallurgiya jarayonlari to‘plami ekanligiga, past haroratli jarayonlarni o‘z ichiga olgan gidrometallurgiyadan farqli o‘laroq, metall va metall qotishmalarini yuqori haroratlarda ishlab chiqarish va tozalash bilan bog‘liq bo‘lgan metallurgiyaning asosiy sohalaridan biri ekanligiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Yasushi Takasaki rotorli pechlar (rux olishda), shaxta pechlari (qo‘rg‘oshin, qalay va boshqa olishda) haqida ma'lumotlar bilan o‘rtoqlashdi hamda pirometallurgiyaning pishirish, eritish, konverterlash, rafinasiyalash, distillash kabi usullarga alohida urg‘u berdi.
Mazkur vebinar kombinat mutaxassislari hamda tinglovchilari uchun muhim bilim va ko‘nikmalarni egallashdi ahamiyatli bo‘ldi.

+998 71 619 23 33On December 17, 2024, the webinar on "Pyrometallurgical Copper Production" was held at the engineering school of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
The event was held online using a special platform and brought together more than 40 specialists from various structural divisions of the enterprise. These are employees of the copper smelting plant, three copper processing plants, the technology center for the development and implementation of innovative technologies, the technical control service, the “Khandiza” mine administration and the engineering school. The webinar was conducted by a professor from one of Japan's leading universities, Akita.
The basis for holding the webinar was the signed memorandum of cooperation between AMMC and Akita University. To date, partnership relations have been established with universities in more than 20 countries, including Russia, Belarus, Japan, Germany and others.
Such events play a significant role in improving the professional qualifications of employees. By exchanging experience with international experts, participants gain access to current knowledge and advanced technologies used in global metallurgical practice.
Such educational initiatives are an important step in developing the professional potential of employees and strengthening international partnerships.