+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasida ilk bor ferromolibden ishlab chiqarish texnologiyasi joriy etildi va to‘liq ishga tushirildi. Bunda ferromolibden mahsuloti molibden ishlab chiqarishda paydo bo‘ladigan molibden tarkibli chiqindilarni qayta ishlash asosida olinmoqda.
Ferromolibden 50-70% molibdenni o‘z ichiga olgan qotishma bo‘lib, zanglamaydigan, issiqlikka chidamli, rangli metallarning og‘ir qotishmalari, maxsus turdagi po‘latlarni ishlab chiqarishda ishlatiladi. Quyma temirga qo‘shilganda uning kuchini oshiradi. Ferromolibden qo‘shimchalari po‘latning xususiyatlarini sezilarli darajada yaxshilab, nozik kristalli tarkibning bir xilligi, qizib ketishga qarshiligi va qattiqligini, shuningdek, metallarning kislotaga bardoshligini oshiradi.
Dunyo tajribasida ferromolibden qum asosiga o‘rnatilgan eritish moslamasida, kuygan molibden konsentratidan molibdenni metall qaytaruvchi vosita bilan aralashmada yuklash va eritish orqali metallotermik usul orqali olinadi. Ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasida esa yangi texnologiya joriy etilib, ferromolibdenni kukun holatida ishlab chiqarish orqali uning yuqori sifatli bo‘lishiga erishildi.
Buning asosida oyiga 2000 kg ferromolibden ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilib, 5500 kg hajmda Navoiy kon-metallurgiya kombinatiga yetkazib berildi. Bugungi kunda ichki va tashqi bozorlar, jumladan Yaponiya, Koreya Respublikasi, Germaniya, Xitoy, Qozog‘iston va Qirg‘iz Respublikasi bozorlari o‘rganilmoqda.

В Центральной Азии запущено уникальное производство ферромолибдена
В научно-производственном объединении редких металлов и твердых сплавов впервые внедрена и введена в эксплуатацию технология производства ферромолибдена. Ферромолибденовую продукцию получают на основе переработки молибденсодержащих отходов, образующихся при производстве молибдена.
Ферромолибден - сплав, содержащий 50-70% молибдена, применяется при производстве нержавеющих, жаропрочных, тяжелых сплавов цветных металлов, специальных марок сталей. При добавлении в чугун увеличивает его прочность. Добавки ферромолибдена существенно улучшают свойства стали, повышают однородность мелкокристаллического состава, жаростойкость и твердость, а также кислотостойкость металлов.
За рубежом ферромолибден получают металлотермическим методом путем загрузки и плавления молибдена в смеси с металлическим восстановителем из обожженного молибденового концентрата в плавильной печи, установленной на песчаной подложке. В НПО ПРМиТС внедрена новая технология, высокое качество которой достигнуто за счет производства ферромолибдена в порошкообразном виде.
В научно-производственном объединении начато производство 2000 кг ферромолибдена в месяц. Уже 5500 кг было отправлено на Навоийский горно-металлургический комбинат. Сегодня изучаются внутренний и внешний рынки, включая Японию, Республику Корея, Германию, Китай, Казахстан и Кыргызстан.
В соответствии с Программой развития НПО ПРМиТС до 2030 года, к 2025 году планируется произвести ферромолибденовой продукции на сумму 170 млрд сумов.