+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasida ilk bor ferromolibden ishlab chiqarish texnologiyasi joriy etildi va to‘liq ishga tushirildi. Bunda ferromolibden mahsuloti molibden ishlab chiqarishda paydo bo‘ladigan molibden tarkibli chiqindilarni qayta ishlash asosida olinmoqda.
Ferromolibden 50-70% molibdenni o‘z ichiga olgan qotishma bo‘lib, zanglamaydigan, issiqlikka chidamli, rangli metallarning og‘ir qotishmalari, maxsus turdagi po‘latlarni ishlab chiqarishda ishlatiladi. Quyma temirga qo‘shilganda uning kuchini oshiradi. Ferromolibden qo‘shimchalari po‘latning xususiyatlarini sezilarli darajada yaxshilab, nozik kristalli tarkibning bir xilligi, qizib ketishga qarshiligi va qattiqligini, shuningdek, metallarning kislotaga bardoshligini oshiradi.
Dunyo tajribasida ferromolibden qum asosiga o‘rnatilgan eritish moslamasida, kuygan molibden konsentratidan molibdenni metall qaytaruvchi vosita bilan aralashmada yuklash va eritish orqali metallotermik usul orqali olinadi. Ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasida esa yangi texnologiya joriy etilib, ferromolibdenni kukun holatida ishlab chiqarish orqali uning yuqori sifatli bo‘lishiga erishildi.
Buning asosida oyiga 2000 kg ferromolibden ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilib, 5500 kg hajmda Navoiy kon-metallurgiya kombinatiga yetkazib berildi. Bugungi kunda ichki va tashqi bozorlar, jumladan Yaponiya, Koreya Respublikasi, Germaniya, Xitoy, Qozog‘iston va Qirg‘iz Respublikasi bozorlari o‘rganilmoqda.

27 September 2023, 9:27 2939
The technology for the production of ferromolybdenum was introduced and put into operation for the first time at the Research and Production Association of Rare Metals and Hard Alloys. Ferromolybdenum products are produced by processing molybdenum-containing waste generated during the production of molybdenum.
Ferromolybdenum is an alloy containing 50-70% molybdenum, used in the production of stainless, heat-resistant, heavy alloys of non-ferrous metals, and special grades of steel. When added to cast iron, it increases its strength. Ferromolybdenum additives significantly improve the properties of steel, increase the homogeneity of the fine-crystalline composition, heat resistance and hardness, as well as the acid resistance of metals.
Abroad, ferromolybdenum is produced by the metallothermic method by loading and melting molybdenum in a mixture with a metal reducing agent from calcined molybdenum concentrate in a smelting furnace installed on a sand substrate. NPO PRMiTS has introduced a new technology, the high quality of which is achieved through the production of ferromolybdenum in powder form.
The research and production association began producing 2000 kg of ferromolybdenum per month. Already 5,500 kg have been sent to the Navoi Mining and Metallurgical Complex. Today, domestic and foreign markets are being studied, including Japan, the Republic of Korea, Germany, China, Kazakhstan and Kyrgyzstan.
In accordance with the Development Program of NPO PRMiTS until 2030, by 2025 it is planned to produce ferromolybdenum products worth 170 billion soums.