+998 71 619 23 33O‘tib borayotgan 2022-yilni Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi salmoqli natijalar bilan yakunlamoqda.
E'tiborli jihati birlashma mehnat jamoasi 2022-yil yanvar-noyabr holatiga ko‘ra, yillik rejani ham oshig‘i bilan bajarishga muvaffaq bo‘lishdi. Jumladan, birlashma tomonidan 387,2 mlrd so‘mlik sanoat mahsulotlari tayyorlanib, reja 181%ga uddalangan. Rejaga ko‘ra 233,8 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilishi belgilangan edi.
Avval xabar berilganidek, birlashma tomonidan 9 oylik natijalar bo‘yicha eksport rejalari ham muddatidan avval bajarilgan. 11 oyda 31 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirilib, reja 307,3%ga bajarilgan.
Mahsulotlar kesimida 1085,2 tonna molibden 3 oksidi ishlab chiqarilgan holda reja 116%ga uddalangan.
Molibden shtabigi va briketini tayyorlash rejasi 116,9%ga ado etilgan. 718,4 tonna ushbu mahsulotlar ishlab chiqarilgan.
Olovbardosh keramik buyumlar ishlab chiqarish bo‘yicha 865,9 tonnalik natija qayd etilib, reja 120,7%ga bajarilgan.
Molibden metalli ishlab chiqarish bo‘yicha rejaviy vazifa 113,9%ga uddalangan holda 90,9 tonna ushbu mahsulot tayyorlanishiga erishilgan.
Birlashmada mahalliylashtirish dasturining ijrosi ham samarali amalga oshirib kelinayapti. Dasturga ko‘ra, 42ta loyiha bo‘yicha 101 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilgan. Reja esa 101,2%ga bajarilgan.

+998 71 619 23 33The scientific production association for the production of rare metals and hard alloys is ending the past year 2022 with significant results.
It is noteworthy that the labor team of the union managed to exceed the annual plan for January-November 2022. In particular, industrial products worth 387.2 billion soums were prepared by the association, and the plan was achieved by 181%. According to the plan, 233.8 billion soums worth of products were to be produced.
As previously reported, the export plans for the 9-month period were completed ahead of schedule. 31 million dollars worth of products were exported in 11 months, and the plan was fulfilled by 307.3%.
The plan was achieved by 116% with the production of 1085.2 tons of molybdenum 3 oxide in the section of products.
Molybdenum ingot and briquette preparation plan completed by 116.9%. 718.4 tons of these products were produced.
A result of 865.9 tons of refractory ceramic products was recorded, and the plan was fulfilled by 120.7%.
The planned task for the production of molybdenum metal was achieved by 113.9%, and the production of 90.9 tons of this product was achieved.
In the union, the implementation of the localization program is also being carried out effectively. According to the program, products worth 101 billion soums were produced under 42 projects. The plan was fulfilled by 101.2%.