04 Fevral 2025, 10:44 1752
OKMKda ishlab chiqarish va ilm-fan integratsiyasi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bardavomlik kasb etmoqda.
Jumladan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati va Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali o‘rtasidagi dual ta'lim tizimi bo‘yicha hamkorlik doirasida Mis eritish zavodida oliygohning Metallurgiya kafedrasi o‘z faoliiyatini boshladi.
Joriy yilning 31-yanvar kuni ushbu kafedra filialining ochilish marosimi o‘tkazildi.
Unda O‘quv markazi, oliygoh va MEZ mas'ullari ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan mas'ullar kombinat tarkibiy bo‘linmalarida tashkil etilayotgan bu kabi kafedralar talabalarni nazariy bilim olishlari bilan birga amaliyot davomida o‘z kasbiy ko‘nikmalarini tezroq egallashlari hamda ishlab chiqarish jarayoniga moslashishda muhim ahamiyat kasb etishini ta'kidlashdi.
Tadbir davomida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi.
Hamkorlik doirasida Mis eritish zavodida metallurgiya yo‘nalishi bo‘yicha ayni kunlarda 17 nafar talabalar sinovdan o‘tkazilib, kombinat ichki ehtiyojidan kelib chiqqan holda amaliyotga qabul qilingan.
Ma'lumot uchun: Shu kungacha 2-Mis boyitish fabrikasida, Qalmoqqir kon boshqarmasida Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filialining kafedralari tashkil etilgan.
Bundan tashqari, Rux zavodi, Markaziy analitik laboratoriyasi, Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi, Elektr tarmoqlari boshqarmasi kabi tarkibiy bo‘linmalarida ham Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali kafedralari filiallari faoliyati yo‘lga qo‘yilishi ko‘zda tutilgan.

Филиал кафедры АФ ТашГТУ начал работу на МПЗ
Алмалыкский горно-металлургический комбинат продолжает активно внедрять интеграцию науки и производства.
В рамках сотрудничества с Алмалыкским филиалом Ташкентского государственного технического университета по системе дуального обучения на медеплавильном заводе АГМК начал работу филиал кафедры «Металлургия».
Официальное открытие состоялось 31 января. На мероприятии присутствовали представители учебного центра, вуза и МПЗ.
В ходе выступлений было подчеркнуто, что создание кафедр на производственных объектах позволяет студентам не только изучать теорию, но и быстрее осваивать профессиональные навыки в реальных условиях, что значительно облегчает адаптацию к будущей работе.
Во время мероприятия студенты получили развернутые ответы на интересующие их вопросы.
На данный момент 17 студентов проходят практику на МПЗ. Отбор был проведен с учетом потребностей комбината.
Для справки: ранее аналогичные кафедры Алмалыкского филиала ТашГТУ были открыты на медной обогатительной фабрике-2 и в рудоуправлении «Кальмакыр».
В дальнейшем планируется запуск филиалов на цинковом и центральном ремонтно-механическом заводе, в центральной аналитической лаборатории и управлении электрических сетей.