OKMK va PLUG and PLAY Uzbekistan hamkorligida innovatsiyalar kuni o‘tkazildi
Mazkur tadbirdan ko‘zlangan maqsad tog‘-kon va metallurgiya sanoatining kelajagini belgilab berishga intilayotgan muvafaqqiyatli startap kompaniyalarning innovatsion yechimlari bilan tanishishdan iborat bo‘ldi. Gibrid (yuzma-yuz va video konferens aloqa) formatda o‘tkazilgan tadbirda PLUG and PLAY jamoasi hamda AQSh, Germaniya, Isroil, Italiya, Avstraliya, Belgiya, Finlandiya va Qirg‘izistonning kompaniyalari o‘zlarining taqdimotlari bilan ishtirok etishdi.
Startaplar tomonidan taqdim etilgan innovasion yechimlar orasida rudani qayta ishlash, geologlar va tog‘ ishi sohasi mutaxassislari uchun ma'lumotlar oqimini qayta ishlash va avtomatlashtirish, ishlab chiqarishda ob-havoning real vaqt rejimidagi ta'sirini prognozlash, tog‘-kon sanoatida sun'iy intellektdan foydalanish, sanoat suvlarni tozalash va tahlil qilish bo‘yicha yechimlar bizning mutaxassislarida qiziqish uyg‘otdi.
Tadbir so‘ngida, taklif etilgan innovatsion yechimlarni OKMKda joriy etish bo‘yicha hamkorlikda ish olib borish yuzasidan keyingi qadamlar kelishib olindi.
Ma'lumot uchun: Plug and play — startaplar, korporatsiyalar, universitet va davlat idoralarini birlashtiruvchi yetakchi innovatsion platforma bo‘lib, kompaniya besh qit'ada 40 dan ortiq manzillarda faoliyat yuritadi.

На АГМК прошел день инноваций совместно с «PLUG and PLAY Uzbekistan»
Целью мероприятия является ознакомление с инновационными решениями успешных стартап компаний, стремящихся определить будущее горно-металлургической отрасли. На встрече, прошедшей в гибридном формате (лицом к лицу и видеоконференцсвязь), приняли участие команда «PLUGandPLAY» и компании из США, Германии, Израиля, Италии, Австралии, Бельгии, Финляндии и Кыргызстана со своими презентациями.
Представленные стартапами такие инновационные решения, как переработка руды, обработка потоков данных и автоматизация для геологов и горняков, прогнозирование погоды в режиме реального времени на производстве, использование искусственного интеллекта в горнодобывающей промышленности, очистка и анализ промышленных вод, вызвали у наших специалистов большой интерес.
В завершение мероприятия были согласованы дальнейшие шаги по внедрению на АГМК предложенных инновационных решений.
Для справки: «Plug and Play» — это ведущая инновационная платформа, объединяющая стартапы, корпорации, фирмы венчурного капитала, университеты и государственные учреждения. Компания представлена в свыше 40 точках на пяти континентах.