+998 71 619 23 33Yasharish va yangilanish ayyomi bo‘lmish Navro‘zi olam yurtimizga fayzu baraka va shod-u xurramlik olib keldi. Bu yilgi bayram tadbiri Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnat jamoalarining milliy qadriyatlarimizga bo‘lgan cheksiz ehtiromini ham yorqin namoyon etdi.
"Navro‘zni ulug‘lash — insonni ulug‘lashdir!” degan ezgu g‘oya ostida o‘tkazilgan bu yilgi bayram tadbiri “O‘tmishga sayyohat” deb nomlandi. Unda kombinatning tarkibiy bo‘linmalari buyuk bobokalonlarimizning hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan teatrlashtirilgan tomoshalar, barchamizning sevimli kinofilmlarimiz sanalgan – “Chinor ostidagi duel”, “Suyunchi”, “Kelinlar qo‘zg‘oloni”, “Temir xotin”, “Tohir va Zuhra”, “Shum bola”, “Mahallada duv-duv gap” kabi badiiy filmlarning qahramonlarini zo‘r mahorat bilan ijro etishdi.
Shuningdek, “Yoshlar bog‘i”da tashkil etilgan milliy xalq o‘yinlari, sport musobaqalari qizg‘in bahslarga boy bo‘ldi.
Osh tanlovida ham kombinat ishchi-xodimlari o‘z pazandaliklarini ko‘rsatishdi.
Ayniqsa, “Bolajon” bolalar bog‘ida Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan “Qadriyat sari ilk qadam” nomli bayram dasturi ham barchada katta taassurot qoldirdi.
“Metallurg” madaniyat saroyi ijodkorlari tomonida tayyorlangan konsert dasturi barchaga bayramona kayfiyat ulashdi.
Bayram tadbirida so‘z olgan OKMK boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa’di Shermatov barchani ayyom bilan qutlab, o‘zining samimiy tilaklarini bildirib o‘tdi.
Tadbir davomida kombinat tarkibiy bo‘linmalari tomonidan taqdim etilgan bayram dasturlari rag‘batlantirildi.
Jumladan, buyuk ajdodimiz, mohir sarkarda Jaloliddin Manguberdi siymosini gavdalantirgan 2-Mis boyitish fabrikasi mehnat jamoasi uchinchi o‘rinni egallashdi.
Buyuk shoh va shoir, davlat arbobi Zahiriddin Muhammad Boburning hayoti va faoliyatini zo‘r mahorat bilan aks ettirib berishgan Mis boyitish fabrikasi mehnat jamoasi ham uchinchi o‘ringa loyiq ko‘rildi.
Barcha sevib tomosha qiladigan “Shum bola” badiiy filmi qahramonlarini gavdalantirib berishgan Texnologik transport boshqarmasi mehnat jamoasi ham uchinchi o‘ringa sazovor bo‘lishdi.
O‘zbek romanchiligining asoschisi Abdulla Qodiriy qalamiga mansub, “Mehrobdan chayon” romani qahramonlarini zo‘r mahorat bilan aks ettirib bergan Rux zavodi mehnat jamoasiga ikkinchi o‘rin nasib etdi.
Markaziy Osiyo, Yaqin Sharq va Kichik Osiyo mintaqalarida yashovchi xalqlarning umumiy mutoyiba qahramoni Nasriddin Afandini gavdalantirgan 3-Mis boyitish fabrikasi mehnat jamoasi ham ikkinchi o‘ringa loyiq ko‘rildi.
“Olmaliqmetallurgqurilish” tresti mehnat jamoasi buyuk bobomiz, sohbirqiron Amir Temur siymosini gavdalantirar ekan, Sohibqironning ikki buyuk fazilati — beqiyos yaratuvchanlik va yuksak harbiy intizomni birlashtira oldi.
Ayniqsa, Sohibqiron salobatiga mos ravishda faxriy qorovulning saf tortishi tadbirga yanada ko‘tarinki kayfiyat bag‘ishladi. Bu uyg‘unlik Amir Temurning "Qay yerda bir g‘isht olsam, o‘nta g‘isht qo‘ydirdim" degan bunyodkorlik o‘gitlarini hamda kuchli davlatchilik asosi bo‘lgan temir intizomni ifoda etdi. Trest jamoasi ham birinchi o‘ringa loyiq ko‘rildi.
Shuningdek, sevimli kinokartinalarimiz “Suyunchi” va “Shum bola” filmlari qahramonlarini yuksak mahorat bilan jonlantirgan Markaziy ta’mirlash mexanika zavodi hamda Sanoat temir yo‘l transport boshqarmasi mehnat jamoalari ham birinchi o‘ringa sazovor bo‘lishdi.
Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan “Qadriyat sari ilk qadam” nomli bayram dasturi tanlovning Gran Prisiga loyiq, deb topildi. Mehnat jamoasi tomonidan dastur doirasida Defile do‘ppi tarixi modalar namoyishi, “Assalom Navro‘z” fotozonasi, “Varrak sayli, “Tabriklar daraxti”, “Sumalak sayli”, milliy bahoriy taomlar ko‘rgazmasi, didaktik o‘yinlar kabi ko‘ngilochar tadbirlar taqdim etildi.
Tanlov g‘oliblariga qimmatbaho sovg‘alar topshirildi.
Eng yaxshi hunarmandlar, aktyorlik mahoratini namoyon etgan ishchi-xodimlariga ham esdalik sovg‘alari ulashildi.
Bundan tashqari, Iste’mol mollari ishlab chiqarish boshqarmasi, Mis eritish zavodi, Kovuldi kon boshqarmasi, Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish boshqarmasi, Qalmoqqir kon boshqarmasi, Ohak zavodi, Issiqlik elektr markazi, Elektr tarmoqlari boshqarmasi, Ixtisoslashtirilgan ta’mirlash ishlari boshqarmasi, Portlatish materiallari zavodi kabi mehnat jamoalari hamda osh tanlovi ishtirokchilari ham rag‘batlantirildi.
Bir so‘z bilan aytganda Navro‘z umumxalq bayrami kombinat mehnat jamoasi tomonidan yuqori kayfiyatda nishonlandi.

+998 71 619 23 33Праздник весны, обновления и возрождения – Навруз – вновь наполнил нашу страну теплом, изобилием и искренней радостью. В этом году праздничные мероприятия особенно ярко продемонстрировали глубокое уважение трудовых коллективов Алмалыкского горно-металлургического комбината к национальным традициям и духовным ценностям.
Торжества прошли под вдохновляющим девизом «Прославлять Навруз – значит прославлять человека!» и получили символичное название «Путешествие в прошлое». В рамках программы подразделения комбината представили театрализованные постановки, посвящённые жизни и деятельности великих предков, а также с большим мастерством воплотили образы героев любимых художественных фильмов, хорошо знакомых многим поколениям зрителей: «Дуэль под чинарой», «Суюнчи», «Бунт невесток», «Железная женщина», «Тахир и Зухра», «Озорник», «Об этом говорит вся махалля» и других.
В парке «Ёшлар» развернулись народные гуляния: национальные игры и спортивные соревнования прошли в атмосфере живого азарта и дружеского соперничества.
Не остался без внимания и конкурс по приготовлению плова, где работники комбината продемонстрировали своё кулинарное мастерство.
Особое впечатление на гостей произвела праздничная программа «Первый шаг к ценностям», организованная управлением социальных объектов в парке «Болажон».
Настоящее праздничное настроение подарила и концертная программа, подготовленная коллективами художественной самодеятельности Дворца культуры «Металлург».
С поздравительной речью выступил заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов, который тепло поздравил всех присутствующих и пожелал благополучия и успехов.
В финале праздничной программы были отмечены и награждены структурные подразделения.
Так, третье место заняли:
- коллектив медной обогатительной фабрики-2, ярко воплотивший образ великого полководца Джалолиддина Мангуберди;
- коллектив медной обогатительной фабрики, мастерски отразивший жизнь и деятельность великого правителя и поэта Захириддина Мухаммада Бабура;
- коллектив управления технологического транспорта, представивший героев популярного фильма «Озорник».
Второго места удостоились:
- коллектив цинкового завода за впечатляющую постановку по роману «Скорпион из алтаря» основоположника узбекского романа Абдуллы Кадыри;
- коллектив медной обогатительной фабрики-3 за яркое воплощение образа народного героя Насреддина Афанди.
Первое место было присуждено коллективу треста «Олмаликметаллургкурилиш», который представил образ великого предка – Амира Темура. В их постановке гармонично соединились две ключевые черты личности полководца: созидательная мощь и строгая воинская дисциплина. Особое впечатление произвёл почётный караул, выстроенный в соответствии с величием исторической фигуры, что придало выступлению особую торжественность и подчеркнуло идеи созидания и сильной государственности.
Также первого места были удостоены коллективы центрального ремонтно-механического завода и управления промышленного железнодорожного транспорта, блестяще оживившие образы героев фильмов «Суюнчи» и «Озорник».
Гран-при конкурса была удостоена праздничная программа «Первый шаг к ценностям», представленная управлением социальных объектов. В рамках программы были организованы дефиле «История тюбетейки», фотозона «Ассалом, Навруз!», народные гуляния с запуском воздушных змеев, «Дерево поздравлений», праздник сумаляка, выставка национальных весенних блюд и различные интерактивные игры.
Победителям конкурса были вручены ценные призы. Также памятными подарками были отмечены лучшие мастера и работники, проявившие актёрское мастерство.
Кроме того, поощрения получили коллективы ряда подразделений, включая управление по производству потребительских товаров, медеплавильный завод, рудоуправления «Куальды» и «Кальмакыр», управление автоматизации производства, известковый завод, теплоэлектроцентраль, управление электрических сетей, управление специализированных ремонтных работ, завод взрывчатых материалов, а также участники конкурса по приготовлению плова.
Одним словом, всенародный праздник Навруз трудовой коллектив комбината отметил с особым размахом, вдохновением и по-настоящему праздничным настроением.