09 Dekabr 2025, 14:20 868
Yildan-yilga rivojlanib borayotgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati bilan dunyoning ko‘plab davlatlarining yetakchi kompaniyalari hamkorlikka qilishga qiziqish bildirishmoqda.
Jori yilning 2-dekabr kuni OKMKga tashrif buyurgan Italiya va Avstraliyaning “IDS GEORADAR” va “Leica Geosystems AG” kompaniyalari delegatsiyasi vakillari ham kelgusida kombinat bilan hamkorlik qilishga qiziqish bildirishdi.
OKMK Marksheyder bo‘limi xodimlari tomonidan mehmonlarga  avtomatlashtirilgan georadar va lazerli skanerlash uskunalarining ishlash prinsiplari, deformatsiyalarni real vaqt rejimida kuzatish imkoniyatlari, hamda ushbu texnologiyalarning ishlab chiqarish xavfsizligini oshirishdagi ahamiyati yuzasidan batafsil taqdimot o‘tkazildi.
Shundan so‘ng, delegatsiya a’zolari dunyodagi eng yirik konlardan biri hisoblangan Qalmoqqir konida bo‘lishib, u yerda mehmonlarga konning asosiy parametrlari, geologik va geotexnik xususiyatlari tanishtirildi. Shuningdek, deformatsiya yuzaga kelish ehtimoli bo‘lgan uchastka va zonalar, ularda olib borilayotgan ishlar va geomonitoring olib borilishi zarur bo‘lgan nuqtalar amaliy tarzda ko‘rsatib berildi.
Shuningdek, tashrif davomida xalqaro tajribaga asoslangan ilg‘or geomonitoring texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, kombinat ishchi-xodimlari xavfsizligini yana-da oshirish va kelgusida amalga oshiriladigan loyihalar muhokama qilindi.
Mazkur tashrifdan ko‘zlangan maqsad — karyer bortlarida xavfsiz ishlashni ta’minlash, tog‘ jinslari siljishi, deformatsiyalar va yer ko‘chish kabi geotexnik jarayonlarni erta aniqlashga qaratilgan zamonaviy geomonitoring texnologiyalarining taqdimoti va amaliy namoyishini o‘tkazishdan iborat bo‘ldi.

+998 71 619 23 33Алмалыкский горно-металлургический комбинат, демонстрирующий устойчивое развитие из года в год, вызывает всё больший интерес у ведущих компаний из разных стран мира.
Так, 2 декабря текущего года комбинат посетила делегация представителей итальянской и австралийской компаний IDS GEORADAR и Leica Geosystems AG, которые выразили готовность и заинтересованность в дальнейшем сотрудничестве с АГМК.
В рамках визита специалисты маркшейдерской службы комбината провели для гостей развернутую презентацию современных автоматизированных георадарных и лазерных сканирующих систем. Участникам встречи были наглядно продемонстрированы возможности мониторинга деформаций в режиме реального времени, а также подчеркнута важная роль данных технологий в повышении уровня промышленной безопасности.
Затем представители делегации посетили рудник «Кальмакыр». Гостям рассказали о его параметрах, геологических и геотехнических характеристиках. На месте были показаны участки и зоны возможных деформаций, текущие работы на этих территориях, а также точки, где проводится и планируется геомониторинг.
Кроме того, стороны обсудили вопросы внедрения передовых геомониторинговых технологий с учетом международного опыта, дальнейшего укрепления безопасности труда работников комбината и перспективные проекты.
Основная цель визита заключалась в демонстрации современных технологий геомониторинга и их практического применения, направленных на обеспечение безопасной эксплуатации бортов карьера и раннее выявление геотехнических процессов – смещений горных пород, деформаций и оползневых явлений.