Muhandislik maktabida o‘qish amaliyot bilan uyg‘un
Bu shaharning asosi va drayveri - Olmaliq kon-metallurgiya kombinati. Iqtisodiyot, ish o‘rinlari, uy-joylar, madaniyat va ta’lim maskanlari ushbu majmua negizida shakllangan.
Bugun izchil o‘sish, zamon bilan ildamlash kerak. Davlatimiz rahbari har bir sohani ilmga asoslanib rivojlantirish talabini qo‘yadi.
Olmaliqda ham kadrlar tayyorlash shu yo‘sinda yo‘lga qo‘yilgan. Xususan, shaharda Toshkent davlat texnika universitetining hamda Moskva po‘lat va qotishmalar instituti filiallari ochilgan. Yaqinda bularga qo‘shimcha Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Muhandislik maktabi tashkil etildi.
Prezident avvalo mazkur maktab faoliyati bilan tanishdi.
Bu yerda Germaniya tajribasi asosida yiliga 480 nafar muhandis tayyorlanadi hamda ming nafar xodimning malakasi oshiriladi. Dars jarayonlari yo‘nalish va mavzulardan kelib chiqib, xorijlik professor-o‘qituvchilar ishtirokida olib boriladi.
O‘quv dasturi Germaniyaning Frayberg konchilik akademiyasi, “GP Günter Papenburg AG” va “Aurubis AG” kompaniyalarining ilg‘or ta’lim metodologiyalari asosida ishlab chiqilgan. Maktab shunga muvofiq, mexanika, metallurgiya, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish, foydali qazilmalarni boyitish, energetika yo‘nalishlari bo‘yicha zamonaviy o‘quv-amaliyot uskunalari bilan jihozlangan.
Davlatimiz rahbari mazkur xonalarda bo‘lib, ish o‘rganayotgan yoshlar bilan suhbatlashdi.
- Zamon o‘zgarayapti, har bir sohaga innovatsiyalar kirib kelayapti. Shunga munosib malakali kadr bo‘lish uchun doim o‘z ustingizda ishlashingiz kerak. Kombinat taqdiri raqamlashtirishda. Har bir bo‘limni, ishlab chiqarishning har bir bosqichini raqamlashtirish zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 3-mis boyitish fabrikasi qurilmoqda. Kelgusida unda ishlaydigan mutaxassislar hozirdan tayyorlanmoqda.
Qisqa vaqtda bu yerda 100 dan ortiq yoshlar o‘qib, tarmoq korxonalariga ishga joylashgan.
Prezidentimiz maktabning samaradorligini yanada oshirish zarurligini ta’kidladi. Buning uchun o‘quvlar muntazam tashkil etilishi, eng muhimi, amaliyot bilan chambarchas bog‘liq bo‘lishi kerak.
Shu yil 20 iyun kuni muhandislik sohalarida kadrlar tayyorlash va oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tgan edi. Unda birinchi bosqichda 10 ta oliy muhandislik maktabi tashkil etilishi belgilangandi.
Bugungi kunda shunday maktablar tashkil etilmoqda. “Tarmoq – korxona – oliygoh” zanjirini mustahkamlash maqsadida har birining sanoat hamkori belgilanadi.
Muhandislik maktablari oliy ta’lim muassasalari tarkibida yetakchi yo‘nalishlar bo‘yicha tashkil etiladi. Ularda matematika, fizika, kimyo, muhandislik grafikasi,  informatika va xorijiy tillar bo‘yicha chuqur bilim beriladi. Bakalavriat va magistratura 4+1 shaklida yo‘lga qo‘yiladi. Talabalar 2-kursdan ixtisosliklar bo‘yicha saralab olinib, sanoat hamkorlari uchun maqsadli kadrlar tayyorlanadi.
Mazkur maktablarning professor-o‘qituvchilari “El-yurt umidi” jamg‘armasi, tegishli hamkor va universitet mablag‘lari hisobidan yetakchi xorijiy muassasalarga malaka oshirishga yuboriladi. Sanoat hamkorlari soha taraqqiyotidan kelib chiqib, zamonaviy laboratoriyalar tashkil etadi.

Обучение в инженерной школе гармонично сочетается с практикой
Основой и движущей силой этого города является Алмалыкский горно-металлургический комбинат. Во многом благодаря этому комплексу развиваетсяэкономика, создаются рабочие места, жилье, учреждения культуры и образования города.
Сегодня необходимо обеспечивать непрерывный рост, идти в ногу со временем. Глава государства ставит задачу развития каждой сферы на научной основе.
В соответствии с этим налажена подготовка кадров и в Алмалыке. В частности, в городе открыты филиалы Ташкентского государственного технического университета и Московского института стали и сплавов. Недавно в дополнение к ним была создана Инженерная школа Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Президент в первую очередь ознакомился с деятельностью данной школы.
Здесь на основе немецкого опыта будут ежегодно готовиться 480 инженеров и повышать квалификацию тысячи сотрудников. Учебный процесс проводится с участием зарубежных профессоров и преподавателей.
Учебная программа разработана на основе передовых образовательных методик Фрайбергской горной академии Германии, компаний "GP Günter Papenburg AG" и "Aurubis AG". В соответствии с этим школа оснащена современным учебно-практическим оборудованием по таким направлениям, как механика, металлургия, автоматизация производства, обогащение полезных ископаемых, энергетика.
Глава государства посетил эти кабинеты и побеседовал с молодежью, проходящей обучение.
- Времена меняются, в каждую сферу проникают инновации. Чтобы стать достойным квалифицированным специалистом, вы должны постоянно работать над собой. Будущее комбината в цифровизации. Необходимо цифровизировать каждый отдел, каждый этап производства, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате строится третья медно-обогатительная фабрика. Специалисты для нееготовятся уже сейчас.
За короткое время здесь прошли обучение более 100 молодых людей, которые уже трудоустроены на предприятиях отрасли.
Президент подчеркнул необходимость дальнейшего повышения эффективности деятельности школы. Для этого занятия должны проводиться регулярно и, самое главное, быть тесно связаны с практикой.
20 июня этого года состоялось видеоселекторное совещание по вопросам подготовки кадров в инженерных отраслях и дальнейшего совершенствования деятельности высших образовательных учреждений. Тогда запланировано создать на первом этапе 10 высших инженерных школ. В целях укрепления цепочки "отрасль - предприятие - вуз" будет определен промышленный партнер для каждой из них.
Инженерные школы организуются в составе высших образовательных учреждений по ведущим направлениям. В них будут углубленно преподаваться математика, физика, химия, инженерная графика, информатика и иностранные языки. Бакалавриат и магистратура будут организованы по схеме “4+1”. Студенты будут отбираться со второго курса по специальностям для подготовки целевых кадров для промышленных партнеров.
Профессора и преподаватели этих школ будут направляться на повышение квалификации в ведущие зарубежные учреждения за счет средств фонда "Эл-юрт умиди", соответствующего партнера и университета. Промышленные партнеры, исходя из развития отрасли, создадут современные лаборатории.